Nocny wypoczynek jest niezwykle ważny dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. To właśnie sen pozwala na psychiczną i fizyczną regenerację po całodziennej aktywności. Podczas spania odpoczywa przede wszystkim mózg, który musi usunąć wszystkie zbędne informacje, by być gotowym na przyjęcie nowych bodźców w dniu następnym. W tym czasie odpoczywają również mięśnie, stawy i inne organy.

Według przeprowadzonych badań człowiek przesypia jedną trzecią swojego życia. Wydaje się, że to dużo, ale jest to dla organizmu tak samo niezbędne, jak jedzenie i picie.Trzy, cztery dni bezsenności prowadzą do nieodwracalnych zmian w mózgu, mogą przyczynić się nawet do śmierci. Jednak od długości snu znacznie ważniejsza jest jego jakość. W krótkim poradniku podpowiemy jak skutecznie wypocząć nawet w krótkim czasie.

Zaburzenia oddychania podczas snu – Co robić

Wiele osób zmaga się z zaburzeniami oddychania podczas snu. Bezdech senny to tymczasowe zatrzymanie oddychania spowodowane zwężeniem dróg oddechowych na odcinku gardłowym. Może pojawić się nawet setki razy podczas snu nocnego.

Jedną z najbardziej skutecznych metod leczenia zaburzeń oddychania jest utrzymywanie dodatniego ciśnienia w drogach oddechowych. Do jej stosowania potrzebne jest specjalne urządzenie, które poprzez maskę generuje przepływ powietrza do nosa lub ust. Aby prowadzona terapia mogła przynieść zamierzone efekty, terapię należy stosować codziennie. Jedną z firm oferujących wysokiej jakości sprzęt do leczenia zaburzeń oddychania jest ResMed – http://zdrowysen.info/.

O czym pamiętać?

Aby zapewnić sobie zdrowy i spokojny sen należy pamiętać o kilku niezwykle istotnych zasadach, które pomogą Ci w zapewnieniu sobie zdrowego i bezpiecznego snu każdej nocy.

Regularność to podstawa

Generalnie panuje przekonanie, że należy spać 8 godzin na dobę i najlepszy jest sen przed godziną 24. Tymczasem dla pełnej regeneracji organizmu znacznie ważniejsza jest regularność snu i jego jakość.

Pod względem aktywności ludzi możemy podzielić na sowy i skowronki. Sowy, to osoby, które chodzą późno spać (2,3 w nocy) i późno wstają (ok. 10 rano). Skowronki zasypiają ok. 22 i wstają między 6 a 7 rano. Ten podział wynika nie tylko z charakteru wykonywanej pracy, ale także z predyspozycji indywidualnych. Najważniejsze jest jednak zachowanie regularności, do której organizm się przystosuje.

Czasami ze względu na zobowiązania zawodowe i obowiązki rodzinne ustalony tryb aktywności dobowej musi być zmieniony. O ile to możliwe lepiej robić to stopniowo, zmieniając godziny spania i wstawania o 15 lub 30 minut.

regularność snu

Odpowiednio przygotuj sypialnię

Dla zdrowego snu najważniejsza jest nie jego długość, ale jakość. Lepiej jest spać 5 godzin snem głębokim niż 10 godzin z kilkukrotnymi przebudzeniami.

Najistotniejszym elementem jest sypialnia, która powinna zapewniać warunki do pełnego relaksu. Wielkość łóżka należy tak dostosować, by zapewniało odpowiednią ilość miejsca i swobodę zmiany pozycji. Należy zwrócić uwagę na materac oraz poduszki i kołdrę. Najlepsze są te wykonane z materiałów naturalnych, które nie powodują alergii i są łatwe do utrzymania w czystości.

Istotny wpływ mają także kolory ścian, które powinny być stonowane. Najlepsze są barwy jasne, pastelowe.

Powietrze w sypialni

W pomieszczeniu gdzie śpimy, powinny zostać zagwarantowane odpowiednie warunki. Przed snem, musimy dobrze przewietrzyć pokój. Słaba wentylacja a także narażenie organizmu na dym tytoniowy to główna przyczyna pojawiających się bólów głowy, złego samopoczucia, budzenia się w nocy i złego nastroju.

Wycisz się

Wiele osób ma problemy z zaśnięciem i spokojnym przespaniem kilku godzin. Później wstają zmęczone, rozdrażnione. To niestety ujemnie wpływa na ich aktywność w ciągu dnia. Najczęściej to skutek stresu i pobudzenia.

zdrowy i spokojny sen

Wyeliminuj zewnętrzne bodźce

Bardzo ważnym czynnikiem sprzyjającym efektywnemu wypoczynkowi jest wyciszenie się przed spaniem. Wiele osób uważa, że oglądanie telewizora sprzyja zasypianiu. Nic bardziej mylnego. Po pierwsze dlatego, że telewizor emituje światło zakłócające sen, po drugie nie pozwala to odpocząć komórkom mózgowym, które odbierają cały czas bodźce zewnętrzne.

Powiedz stresowi stop

Kładąc się do łóżka mamy zwyczaj analizować problemy, które musimy rozwiązać, to oczywiście pogłębia stres i utrudnia zaśnięcie. Lepiej poczytać sobie książkę, posłuchać muzyki poważnej, które mają działanie uspokajające. Dobrą metodą jest liczenie owiec lub ćwiczenia relaksacyjne.

Kontroluj jedzenie i picie

Zasady dobrej diety zalecają jedzenie ostatniego posiłku 3 godziny przed snem. To czas potrzebny na przetrawienie jedzenia przez przewód pokarmowy. Dodatkowo należy wieczorem spożywać potrawy lekkostrawne, które nie spowodują problemów żołądkowych w nocy.

Produkty, których musisz unikać przed snem

Przed udaniem się na nocny wypoczynek należy przede wszystkim unikać potraw tłustych, ostrych i kwaśnych. Przedłużają proces trawienia i mogą powodować zgagę, która zakłóca spokojny sen.

Należy też unikać kawy i napojów energetycznych w godzinach wieczornych ponieważ mają działanie pobudzające. Ogólnie wieczorem nie powinno się zbyt dużo pić, bo w nocy trzeba wstawać do łazienki, a to może powodować wybudzenie i problemy z ponownym zaśnięciem.

Aktywność fizyczna

Sport to zdrowie, w ciągu dnia zwiększa energię, a wieczorem pozwala szybciej zasnąć. Wysiłek fizyczny sprzyja zrelaksowaniu i odprężeniu, Wystarczy poświęcić 30 minut na siłowni, jogging lub biegi.

Wieczorny spacer

Osobom, które mają problemy z zaśnięciem, zalecany jest wieczorny spacer. Dotlenią organizm, wyciszą się i lekko zmęczą. Wszystkie te czynniki sprzyjają szybkiemu zaśnięciu i spaniu bez przerw przez kilka godzin.

Naturalne światło

W ciągu dnia naturalne światło sprzyja aktywności psychicznej i fizycznej. Wytwarzana przez promienie słoneczne melatonina dodatkowo reguluje cykle aktywności fizycznej. To dlatego przebywanie na słońcu ułatwia zasypianie.

Oświetlenie nocne

Udając się na nocny wypoczynek trzeba zadbać o odpowiednie oświetlenie. Musi być ono przytłumione. Najlepiej sprawdzają się ledowe lampki nocne z punktowymi źródłami światła.

Dla organizmu nie ma znaczenia czy śpisz 5, czy 10 godzin, ważna jest jego efektywność. Sen powinien być głęboki i niezakłócony bodźcami zewnętrznymi. Przestrzeganie regularności sprawia, że budzik jest niepotrzebny, budzimy się sami i jesteśmy wypoczęci.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ