niedziela, Grudzień 17, 2017

Kiedy przeprowadzić badania kontrolne?

0

Połowa Polaków umiera z powodu jednej z chorób układu sercowo-krwionośnego. Profilaktyka, a dokładniej wykonanie badań kontrolnych, pozwala szybko wykryć wszelkie zmiany, a także wdrożyć niezbędne leczenie. Jakie badania kontrolne warto przeprowadzić?

Uczulenie i wysypka

Badanie skóry. Po rozmowie z Tobą i uzyskaniu historii, alergolog prawdopodobnie przeprowadzi test skórny w celu ustalenia, co powoduje alergię. Podczas badania na skórze na skórze umieszcza się kilka potencjalnych alergenów, czasem z niewielkim naciągnięciem skóry. Po około 20 minutach, jeśli jesteś uczulony na substancję, pojawi się czerwony, swędzący guzek. Oznacza to uczulacza, że ​​ta substancja powoduje alergię, a on odpowiednio cię traktuje.

Jeśli to konieczne, weź test krwi. Czasami alergolog będzie również zamówić test alergiczny krwi. Może to być spowodowane tym, że jesteś na lekach, które mogłyby uszkodzić test skóry, masz stan skóry lub alergolog może po prostu chcieć potwierdzić alergię na innym badaniu. Badania krwi są zazwyczaj wykonywane w laboratorium i trwają kilka dni, aby uzyskać wyniki.

Pobierz recepty na lek EpiPen. Nawet jeśli Twoja reakcja nie była ciężka, powinieneś zapytać alergistę o receptę na EpiPen. Twoje objawy mogą być gorsze przy następnym napadzie, a posiadanie EpiPen w okolicy może z łatwością ocalić twoje życie.

bodyandmind

Środki łagodzące alergię

Trzymaj się w domu, gdy jest bardzo wietrznie. Wiatr niesie pyłki szybko i często z daleka. Nawet jeśli nie masz drzew lub traw w najbliższej okolicy, silny wiatr może pyłki z wielkiej odległości. Pyłek brzozy srebrnej, na przykład, jest bardzo mały i łatwo transportowany na duże odległości wiatrem. Poziom pyłków może być szczególnie wysoki w gorących, suchych, wietrznych dniach.

Zaplanuj dzień wcześniej. Jest to szczególnie ważne, jeśli wiesz, że będziesz w obszarach o wysokich pyłkach, takich jak parki i ogrody. Ogrody, parki, lasy i łąki to po prostu obszary o najwyższym stężeniu pyłków, więc unikaj ich, kiedy tylko będzie to możliwe. Ale jeśli musisz wziąć udział w imprezie, np. Weselu w ogrodzie na szczycie sezonu pyłkowego, przygotuj się na odpowiedni dzień.

Weź medykamenty alergii z wyprzedzeniem, nosić okulary przeciwsłoneczne, aby chronić oczy lub uzupełnić szalikiem głowy, aby zachować pyłki z włosów. Weź lekarstwa na alergie. Istnieje wiele leków przeciw alergii dostępnych bez recepty, takich jak Claritin, ale nadal warto porozmawiać z lekarzem o alergiach. Mogą zasugerować najlepsze leki alergiczne dla Ciebie i wyjaśnić możliwe efekty uboczne. Trzymaj z tym lekarstwa na alergie, aby móc zacząć od razu, gdy objawy zaczną się pojawiać. Zaleca się jednak przyjmowanie leków przeciw alergii, zanim objawy zaczną się pojawiać – idź naprzód z lekarstwem, gdy ilość pyłków jest wysoka lub wiesz, że będziesz cały dzień narażony na dużo pyłków.

umalgosi

Pielęgnacja włosów jesienią

0

Włosy jesienią stają się bardziej wymagające, dlatego konieczna jest bogata pielęgnacja odpowiednio dobrana do ich aktualnych potrzeb. Podstawowym jej elementem jest regeneracja zniszczonych i przesuszonych włosów. Do tego celu świetnie sprawdzą się nawilżające maski i odżywki, zawierające składniki takie jak aloes, miód, gliceryna, mocznik, kwas hialuronowy. Stosujemy je po każdym myciu włosów, przez około 15-20 minut. Aby wygładzić i uelastycznić włosy warto wprowadzić do pielęgnacji tzw. „olejowanie” włosów, polegające na nakładaniu niewielkiej ilości oleju na suche włosy, przed ich umyciem. Olejek pozostawiamy na włosach na około 30-60 minut, a następnie zmywamy szamponem. Dodatkowo raz w tygodniu powinniśmy zastosować głęboko regenerującą maskę zawierającą proteiny mleczne, pszeniczne lub owsiane. W przypadku bardzo zniszczonych włosów dobrym rozwiązaniem jest zamiana tradycyjnego szamponu na szampon dla dzieci, który będzie dla nich delikatniejszy. Jesienią warto mocniej zadbać o skórę głowy, dzięki czemu zminimalizujemy wypadanie włosów i przyspieszymy ich porost. Efekt ten uzyskamy dzięki codziennemu stosowaniu wcierki, połączonym z delikatnym masażem. Ostatnim punktem jesiennej pielęgnacji włosów jest zabezpieczanie końcówek przed zniszczeniami. W tym celu możemy użyć serum lub niewielkiej ilości olejku do włosów. Regularne dbanie o włosy według powyższych zasad szybko przyniesie poprawę ich stanu.

pasazmamy

Jak prawidłowo pielęgnować skórę noworodka?

0

O skórę nowo narodzonego dziecka trzeba dbać ze szczególną uwagą. Jest delikatna i podatna na podrażnienia, ponieważ nie posiada ochronnego płaszcza lipidowego. Jakich kosmetyków używać, aby była w jak najlepszej kondycji?

Wrażliwa skóra dziecka

W czasie życia płodowego tworzone są poszczególne warstwy skóry dziecka. Znajduje się ono w środowisku wodnym, które dobrze wpływa na skórę. Kiedy jednak się urodzi, przestaje być odpowiednio nawilżona. Dlatego skóra noworodka jest cienka, sucha i wrażliwa. Łatwo reaguje na wszelkie czynniki drażniące, nawet takie, które u dorosłych nie wywołują żadnych podrażnień.

Jak powinna być pielęgnowana skóra dziecka?

Pielęgnacja dziecka w pierwszym etapie życia polega na stosowaniu codziennych zabiegów pielęgnacyjnych z użyciem łagodnych, wysokiej jakości kosmetyków. Kosmetyki dla niemowląt nie powinny zawierać:

  • sztucznych barwników,
  • substancji zapachowych,
  • silnych konserwantów.

Podstawowym celem w pielęgnacji skóry dziecka jest zachowanie odpowiedniego poziomu nawilżenia oraz niedopuszczenie do pojawienia się podrażnień.

Jakie kosmetyki dla noworodków wybrać?

Pielęgnacja noworodka ma nieco inny charakter niż pielęgnacja niemowlęcia lub starszego dziecka, ponieważ z czasem skóra sama ma odpowiednie mechanizmy obronne, chroniące przed podrażnieniami. Wśród obowiązkowych kosmetyków pielęgnacyjnych dla nowonarodzonego dziecka powinny znaleźć się:

  • łagodny płyn do kąpieli dla niemowląt,
  • olejek do kąpieli – skutecznie nawilży skórę maluszka i zmniejszy ryzyko nadmiernego wysuszenia skóry,
  • oliwka do ciała lub krem nawilżający z emolientami,
  • krem do twarzy dla noworodków – w szczególności na mróz i wiatr,
  • krem ochronny na odparzenia skóry, który zmniejszy zaczerwienienie i zapobiega powstawaniu odparzeń,
  • krem z filtrem UV – nie tylko na lato,
  • preparaty na ciemieniuchę.

Poszczególne kosmetyki należy wykorzystywać zgodnie ze wskazówkami na opakowaniach. Większość stosuje się przy okazji kąpieli niemowlęcia. Obecnie położne i pediatrzy wykazują pogląd, że wystarczy kąpać dziecko co 2-3 dni, aby oczyścić ciało noworodka i nie naruszyć przy tym jego naturalnej bariery ochronnej skóry. Częste mycie wbrew pozorom nie jest korzystne dla noworodków. Skóra może się nadmiernie wysuszać i być podrażniona. W te dni, kiedy dziecko nie jest kąpane, należy właściwie zadbać o skórę w miejscach intymnych, narażoną na odparzenia w kontakcie z moczem i kałem. Najlepiej myć skórę dziecka ciepłą wodą z dodatkiem mydła i osuszać ją delikatnym ręcznikiem.

Co warto wiedzieć o pędzlach do makijażu?

0

Robienie pięknego makijażu to wielka sztuka. Profesjonalni makeupiści w swojej pracy posługują się ponad dwudziestoma rodzajami pędzli. Każdy z nich stosuje się do wykonania określonego elementu makijażu. Kluczem do udanego make-upu jest wybór odpowiedniego pędzla, który powinien być podyktowany zarówno rodzajem aplikowanego produktu, jak i miejscem, na które będzie on nakładany. Na nic zdadzą się nawet najlepszej jakości kosmetyki, takie jak podkład czy cień do powiek jeśli będą aplikowane źle dobranym pędzlem. Tym samym zamiast się upiększyć w łatwy sposób można się oszpecić, pozostawiając na skórze nieestetyczne smugi i resztki niedokładnie rozprowadzonego produktu. Zatem jakie pędzle do twarzy warto wybierać? I czym różnią się one między sobą?

Bogata oferta pędzli do makijażu

W drogeriach można znaleźć szeroką gamę dostępnych rodzajów pędzli do makijażu. Różnią się one nie tylko wielkością, co dostrzegamy już na pierwszy rzut oka, lecz również kształtem oraz typem włosia, z którego są wykonane. Mnogość dostępnych opcji niemalże przyprawia o zawrót głowy i niejednokrotnie potrafi skutecznie zniechęcić osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z makijażem. Zatem jaki zestaw pędzli będzie idealny na dobry początek?

Pędzle do twarzy

Jeśli chodzi o pędzle do makijażu twarzy, to absolutnym „must have” jest pędzel do aplikowania podkładu. Pozwala on w prostu sposób, równomiernie rozprowadzić produkt, uzyskując naturalny efekt. Dzięki pędzlom podkład doskonale wtapia się w skórę i nie pozostawia brzydkich smug. W zależności od rodzaju podkładu wyróżnia się pędzle do podkładów płynnych oraz sypkich. Pędzle wykorzystywane do rozprowadzania podkładów płynnych są szerokie i stosunkowo płaskie. Zazwyczaj umieszczone są na długiej rączce. Warto wspomnieć iż podkład należy nakładać szybkim, pewnym ruchem rozpoczynając od środka twarzy, kierując się ku jej konturom. Z kolei pędzle do podkładów sypkich wyglądem przypominają puchatą kulkę. Są szerokie, wypukłe lub płasko zakończone, często na krótkim trzonku. Podkład sypki aplikuje się wykonując koliste ruchy, wcierając i delikatnie wklepując go w twarz.

Pędzle do oczu oraz ust

Pędzle do oczu wykorzystuje się do aplikacji cieni na ruchomą część powieki górnej, oraz linię dolną rzęs lub do wykonywania kresek. Pędzle te są niewielkie i mają krótkie włosie. W zależności od przeznaczenia – blendowanie, precyzyjna kreska czy rozcieranie pędzle do cieni mają różny kształt, od szerokich i płaskich, po wąskie i zaokrąglone. Z kolei pędzle do ust zazwyczaj są krótkie i pozwalają na precyzyjną aplikację szminek oraz błyszczyków. Inne nadają się do konturowania, inne zaś do wypełniania obrysu ust. Jednakże dzięki nim można w prostu sposób podkreślić usta, a nawet optycznie je powiększyć.

Niestety do wykonania estetycznego makijażu nie wystarczy jeden pędzel pospiesznie zakupiony w markecie. Tylko właściwe dobrane pędzle są w stanie zapewnić nienaganny make-up, który utrzyma się cały dzień, bez konieczności nanoszenia jakichkolwiek poprawek.

Na czym polega badanie wzroku u okulisty?

0

Badanie okulistyczne składa się z szeregu testów, które pozwalają ocenić stan zdrowia oka oraz występowanie i natężenie ewentualnej wady wzroku. Wizyta u okulisty jest konieczna przy doborze okularów bądź soczewek kontaktowych. Na podstawowym badaniu wykonuje się zazwyczaj: komputerowe badanie wzroku, test z wykorzystaniem lampy szczelinowej oraz ocenę ciśnienia wewnątrzgałkowego i ostrości widzenia.

Zapalenie jelita grubego – etiologia schorzenia, objawy i leczenie

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego należy do schorzeń o nadzwyczaj gwałtownym przebiegu – objawy bardzo często uniemożliwiają pacjentom prowadzenie normalnego życia. Jakie symptomy powinny nas zaniepokoić? Czy możliwe jest skuteczne wyleczenie zapalenia jelita grubego?

Co robić, gdy masz upławy?

Upławy to „nienormalna” wydzielina z pochwy, która może świadczyć o poważnych infekcjach. Jak rozpoznać, że mamy do czynienia z upławami? Kiedy należy wszcząć leczenie?

Masło shea – kosmetyk wielozadaniowy

0

Istnieją takie substancje naturalne, które świetnie sprawdzają się zarówno w przypadku, gdy stosujemy je w formie „czystej”, jak również wówczas, gdy są dodane do ogólnych kosmetyków, zwłaszcza tych ekologicznych i bez sztucznych substancji. Zdecydowanie należy do nich również masło sheawielozadaniowe i przydające się w zasadzie w każdym domu.