iBright

Spożycie białka

0
Spożycie białka

Białko jest budulcem dla mięśni, zapewnia syntezę białek mięśniowych, a więc dodawanie nowych aminokwasów do białek mięśniowych, dzięki którym następuje wzrost mięśni. Osoby trenujące stawiają na dużą ilość białka, aby móc przyspieszyć proces regeneracji mięśni, jak również poprawić adaptację treningową. Poniżej przedstawimy informacje dotyczące spożycia określonych ilości białka, zapotrzebowania na nie, czy o zaleceniach związanych z dowodami białkowymi dotyczącymi jego spożywania.

W badaniu wzięło udział 553 uczestników. Zostali oni podzieleni na trzy grupy: sportowcy siłowni, drużynowi i wytrzymałościowi. Badano ich w oparciu o trzy 24 – godzinne odwołania dietetyczne.

Dzienne spożycie białka

Dzienne spożycie białka wynosiło około 1,5 g na każdy kilogram masy ciała na dzień. W przypadku sportowców zaleca się od 1,3 – 1,8 g na kilogram masy ciała, a więc badani jedli odpowiednią jego ilość. Czy określanie ilości w gramach na kilogram masy ciała jest słuszne? Wydawałoby się, że tak, bo skoro mamy osobę cięższą, która ma więcej masy mięśniowej, to potrzebuje ona więcej białka, prawda? Jak wynika jednak z wielu obserwacji, niekoniecznie więksi faceci potrzebują większej ilości białka. Wynika więc z tego, że niekoniecznie powinno określać się gramy na kilogramy, ale podać ilość bezwzględną, czyli konkretną porcję na cały dzień dla osoby. Niewielka ilość białka może zapewnić więcej, niż na przykład wystarczająca ilość bloków, które budują mięśnie. Chcąc jednak zmaksymalizować funkcje wyzwalacza MPS, musimy zażywać więcej białka.

A jak ma się spożywanie białka w zależności od płci? Okazuje się, że kobiety jedzą praktycznie taką samą ilość białka, co mężczyźni w wyrażeniu na jednostkę masy ciała. Wiadomo więc, że kobiety w większości ważą mniej, więc jedzą mniej tego białka, ale w oparciu o masę ciała, ilość jest zbliżona.

Zawartość białka w diecie

Zawartość białka w diecie waha się między 15 – 25% w populacji ogólnej, jeśli chodzi o całkowite spożycie energii. Spożycie białka jest uzależnione od spożycia energii. Im więcej jedzenia spożywamy, tym więcej białka dostarczamy. Jeśli pobór energii jest niższy, automatycznie białka w diecie też jest mniej. Jeśli z jakichkolwiek powodów ograniczamy energię, a więc spożywanie przede wszystkim węglowodanów złożonych, to powinniśmy pamiętać o nieograniczaniu w tym białka.

Białka zwierzęce i roślinne

Białko roślinne jest mniej anaboliczne niż białko zwierzęce. Zawiera ono mniej aminokwasów, niż to zwierzęce, dlatego też jest mniej wartościowe, a mimo to stanowi praktycznie połowę spożycia białka przez człowieka. Czy jedząc jednak więcej białka roślinnego, niż zwierzęcego, dostarczamy organizmowi mniej tego, co wartościowe? Niekoniecznie, ale musimy przy tym pamiętać o większej ilości zjadanego jedzenia, aby zrekompensować niższą jakość białka.

W przypadku białka roślinnego, duże ilości znajdują się w chlebie, w mleku i w produktach mlecznych.

Spożycie białka w poszczególnych porach dnia

Badania pokazują, że zaledwie 5 g białka może stymulować MPS, a 20 g daje praktycznie maksymalny wzrost MPS, będąc określanym jako optymalna ilość na posiłek. W badaniu podanie takiej ilości odbyło się w spoczynku, po wysiłku, na czczo przez noc. Jak się jednak okazało, zwiększenie białka do 40 g, wcale nie zaowocowało wielkimi różnicami, a jedynie niewielkim wzrostem o 10 – 20%. Większe ilości powinny jedynie zażywać osoby starsze, bowiem tylko większe ilości są w stanie stymulować MPS.

Zaleca się pożywanie większej ilości białka wieczorową porą, bowiem zwiększa to jeszcze bardziej MPS na noc i skutkuje większym przyrostem masy mięśniowej. Dla przykładu, grupa osób spożywająca dodatkową porcję wieczorem osiągnęła lepsze wyniki niż osoby jedzące dodatkową porcję na śniadanie. Po ośmiu tygodniach było to 1,2 kg masy beztłuszczowej dla osób z białkiem wieczorem i 0,4 kg dla osób z białkiem dodatkowym rano. Jeśli naszym celem jest maksymalizacja zysków, bez względu na to, ile białka zjedliśmy w ciągu dnia, warto na nie postawić i przed snem. Ile więc wieczorem tego białka? Więcej na dany posiłek, niż zalecane 20g. Warto postawić na 40 g, tak by otrzymać mocny wzrost nocnego MPS.

Ilość białka, jakość białka i dystrybucja są bardzo ważne i to właśnie one determinują anaboliczne działanie białka. Ilość białka stanowi rzecz najważniejszą. Jeśli zwiększymy ilość białka, spożywamy więcej aminokwasów, a to z kolei częściowo rekompensuje białko o niższej jakości. Co więcej, jedząc posiłek z dużą ilością białka, ten dłużej się trawi, a więc dostarczamy organizmowi aminokwasy na dłuższy czas.

Jeśli jemy białko, dostarczamy aminokwasy, które są budulcem dla mięśni. Spożywając białko, wytwarzamy szczyt leucyny w osoczu, który dalej wyzwala MPS. Sama funkcja budulca nie ogranicza tempa wzrostu mięśni. Ale niewielka ilość białka, dostarcza aminokwasów, które budują mięśnie  z dużą szybkością. Patrząc na badania, w grupie, w której otrzymano tylko białko, jego część została włączona do tkanki mięśniowej, ale w momencie, gdy podano leucynę, więcej aminokwasów zostało do tej tkanki mięśniowej zostało włączone. Leucyna jest wyzwalaczem, dzięki któremu mięśnie dobrze zaczęły wykorzystywać aminokwasy, dlatego też tak ważne jest jej dostarczenie organizmowi.

A czy mieszanki wysokobiałkowe to dobry zamiennik lub dodatkowe źródło białka? Dobry, ale niekoniecznie lepszy, niż pokarm, bowiem on nie jest w stanie dostarczyć optymalnego poziomu leucyny w osoczu i wskaźnika MPS.

Badanie nad leucyną

W jednym badaniu dostarczono 2,25 g leucyny do 6,25 g białka. Zwiększyło to MPS. W drugim badaniu dodatkowo w białku znajdowały się także węglowodany i tłuszcz, i one nie zwiększyły MPS, a więc wniosek pokazuje, że węgle i tłuszcz zmniejszają ilość leucyny w osoczu i zmniejszają MPS. W drugim zaś badaniu, do białka dodano węglowodany i tłuszcze, ale zwiększono ilość leucyny do 4,25g. I faktycznie wzrost nastąpił MPS, a więc wniosek jest jeden – w takich przypadku potrzeba jeszcze więcej leucyny, by móc stymulować MPS. Co pokazują kolejne i następne badania, niekoniecznie dużo białka daje wzrost mięśni, ale właśnie stosowny poziom leucyny. Dobrze jest zażywać ją około 15 – 30 minut przed posiłkiem, a nie w trakcie posiłku.

Podsumowując – warto postawić na cztery posiłki i w każdym zawrzeć 40 g białka, w tym jak najwięcej białka zwierzęcego. A do tego nie powinno się zapomnieć o leucynie, najlepiej w ilości 5g przed posiłkami.

Jak nawilżać twarz?

Jak nawilżać twarz

Skóra twarzy pod wpływem działania czynników zewnętrznych, jak również ze względu na niewłaściwą lub niewystarczającą pielęgnację szybko traci wodę. W efekcie dochodzi do jej odwodnienia przejawiającego się wyraźnie widocznymi przesuszeniami, tzw. suche skórki, ale nie tylko. Sucha skóra najczęściej jest poszarzała. Brak jej naturalnego blasku i witalności. Jest też zdecydowanie bardziej podatna na powstawanie zmarszczek, które w wyniku braku właściwego nawilżenia stają się jeszcze bardziej widoczne. Problem utraty wody wbrew pozorom nie dotyczy tylko suchej skóry. Na odwodnienie narażona jest też bowiem tzw. skóra tłusta, w przypadku której na skutek utraty optymalnego poziomu nawilżenia pogłębieniu ulegają charakterystyczne jej problemy – m.in. wzmożona produkcja sebum oraz zmiany trądzikowe. Jak nawilżać twarz, aby uniknąć wszystkich tych kłopotów?

Protezy zębów – rodzaje

0
Protezy zębów – rodzaje

Protezy zębowe to rozwiązanie, które stosuje się w przypadku całkowitego braku zębów oraz częściowych ubytków w żuchwie, w szczęce. Całkowity brak zębów można z łatwością zastąpić, podobnie jak kilka braków. Nowoczesna technologia pod tym względem jest niezastąpiona. Trudno odróżnić zęby sztuczne od ludzkich, prawdziwych. Brak zębów to problem, który przyciąga kolejne, bardziej uciążliwe. Jedna luka może nieodwracalnie zmienić zgryz i szczękę, ponieważ zęby stale się przesuwają – te, które znajdują się obok luki. Te nad górze mogą się wykrzywiać w innym stronę, dlatego jak najszybciej należy zareagować w przypadku braku bądź przymusu wyrwania zęba. Z pomocą więc przychodzą nam protezy.

Wkłady koronowe, implanty i licówki – czyli stałe uzupełnienie

Najprostszym uzupełnieniem są wkłady koronowe, czyli korony zębowe sztuczne. Odtwarzają one część koronową zęba, działają nieco jako plomba. Licówki natomiast poprawiają stan i kolor zębów. To bardzo cienkie nakładki, które można przykleić do zewnętrznej strony zęba i jednocześnie poprawić to, czego nie da się na przykład wybielić. Licówki również działają jako pewnego rodzaju proteza. Implanty to rozwiązanie najbardziej kosztowne. Dużo bardziej niż korona, która jest mocowana na wkładzie koronowo-korzeniowym. Najczęściej pacjenci wybierają tańsze rozwiązania, jakie daje protetyka bielany. Jakie to rozwiązania?

Protezy – ruchome i stałe

Protezy szkieletowe opierają się na zębach pacjenta. Łatwiej dzięki temu się osiadają, zaś przenoszenie siły żucia jest proporcjonalne do prawdziwych zębów. Są również stabilne i ładne, co jest ważne zwłaszcza dla pań. Są także wytrzymałe; metalowa konstrukcja pozytywnie wpływa na ich odpowiednie oddziaływanie na ludzkie ciało. Łatwo się do nich przyzwyczaić. Protezy są mocowane za pomocą metalowych klamer – możliwe jest również wykorzystanie innych materiałów, z których powstają zatrzaski niewidoczne, nierzucające się aż tak w oczy. Rozwiązanie takie jest jednak droższe i nie wszyscy się na nie decydują.

Kolejną protezą rzadziej spotykaną jest proteza nakładowa typu overdenture. To opieranie zaczepów na własnych zębach. Rozwiązanie jest idealne w momencie, w którym mamy resztki swojego uzębienia, albo gdy korzeni jest mało lub są one po prostu słabe, by wytrzymać most protetyczny. To w nich instaluje się specjalne nakładki, a następnie mocuje protezę. Protezy szkieletowe mają zalety, między innymi pozwalają wykorzystać zęby i korzenie pacjenta, jak i są bardzo stabilne. W gabinecie ER-dental możesz skorzystać z różnorodnych rozwiązań protetycznych, dopasowanych do Twoich potrzeb.

Wybielanie zębów magic white – czy warto się skusić?

0
Wybielanie zębów magic white – czy warto się skusić?

Każda kobieta chce mieć perfekcyjny, hollywoodzki uśmiech. Niestety styl życia, palenie papierosów oraz regularne picie kawy utrudnia zadbanie o białe jak śnieg szkliwo. Jednak z pomocą przychodzi nam wybielanie zębów metodą magic white. W niskiej cenie możemy pochwalić się pięknym uśmiechem i oczarować najbliższe osoby. Czy warto wypróbować tę metodę? Czy zabieg jest bolesny i jak szybko widać efekty?

Bezbolesne wybielanie zębów – tanie i skuteczne

Rozsądna cena, naturalne sposoby i brak bólu. To wyróżnia nowoczesny zabieg wybielania szkliwa, który wybiera coraz większa ilość zainteresowanych kobiet i mężczyzn. Bezpieczne dla zdrowia składniki oddziałują na nasze zęby, wybielając je z efektem wow. Taki efekt utrzymuje się od kilku tygodni do nawet kilku miesięcy. Wszystko zależy od higieny i trybu życia, a także diety. Ta metoda wybielania nie zajmuje dużo czasu, trwa około 20 minut. Sesję można wykonać nawet dwa razy. Można ją powtarzać co 1-3 miesiące, w zależności od wyżej wymienionych czynników.

Jakie są przeciwwskazania wybielana zębów?

Istnieją jednak przeciwwskazania, które mogą uniemożliwić zabieg. Między innymi chodzi tutaj o choroby nowotworowe, chemioterapię czy epilepsję. Wybielania zębów w salonie urody nie wykonuje się również kobietom w ciąży. Nadwrażliwość zębów i szereg problemów związanych z ich leczeniem, również jest przeciwwskazaniem. W przypadku aparatu ortodontycznego, osoby zainteresowane zabiegiem muszą poczekać do jego zdjęcia. Zęby przed zabiegiem muszą być zdrowe, dlatego zalecamy na początku wizytę u stomatologa i zadbanie o swoje uzębienie. Dopiero potem serdecznie zapraszamy na wybielanie.

Czym wybiela się nasze zęby?

Zęby zostają wybielone za pomocą nowoczesnej formuły, która nie zawiera szkodliwego nadtlenku wodoru. Zamiast niego wykorzystuje się przy produkcji tego specyfiku wodorowęglanu sodu. A jak wiadomo wszystkim miłośnikom gotowania, znajduje się ona w produktach spożywczych. Dlaczego zmieniono nadtlenek wodoru? Ponieważ wpływał on na szkliwo, wywołując ból oraz nadwrażliwość nie tylko zębów, ale również dziąseł.

Zabieg polecany jest wszystkim dorosłym. Jeżeli nie masz problemu z zębami i chcesz pochwalić się olśniewającym uśmiechem, polecamy ci wybrać się do doświadczonego studia urody i wybrać wybielanie zębów metodą magic white, całkowicie bezpieczną dla zdrowia. Zapraszamy na www.afrodytasalon.pl

Jak kontrolować objawy alergii

Jak kontrolować objawy alergii

Objawy towarzyszące alergii potrafią mocno uprzykrzyć choremu życie. U każdej osoby dolegliwości będą występowały z różnym nasileniem, jednakże w podobny sposób można przeciwdziałać wystąpieniu objawów. W większości przypadków wystarczy zmiana trybu życia, która nie wymaga dużego nakładu pracy.

Jak przygotowywać posiłki w woku?

Jak przygotowywać posiłki w woku

Moda na patelnie typu wok, przywędrowała do Polski wraz ze wzrostem zamiłowania Polaków do dań azjatyckich. Chcemy cieszyć się ich wyjątkowym smakiem, nie tylko w restauracjach, ale również staramy przygotowywać się je w domu na co dzień. Woki zaczęły się pojawiać w polskiej kuchni pod koniec lat dziewięćdziesiątych, zazwyczaj były sprowadzane z Azji. Dziś różne ich rodzaje może kupić w Polsce, a jak przygotowywać na nich posiłki?

11 zasad zdrowego snu

0
zdrowy i spokojny sen

Nocny wypoczynek jest niezwykle ważny dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. To właśnie sen pozwala na psychiczną i fizyczną regenerację po całodziennej aktywności. Podczas spania odpoczywa przede wszystkim mózg, który musi usunąć wszystkie zbędne informacje, by być gotowym na przyjęcie nowych bodźców w dniu następnym. W tym czasie odpoczywają również mięśnie, stawy i inne organy.

Według przeprowadzonych badań człowiek przesypia jedną trzecią swojego życia. Wydaje się, że to dużo, ale jest to dla organizmu tak samo niezbędne, jak jedzenie i picie.Trzy, cztery dni bezsenności prowadzą do nieodwracalnych zmian w mózgu, mogą przyczynić się nawet do śmierci. Jednak od długości snu znacznie ważniejsza jest jego jakość. W krótkim poradniku podpowiemy jak skutecznie wypocząć nawet w krótkim czasie.

Zaburzenia oddychania podczas snu – Co robić

Wiele osób zmaga się z zaburzeniami oddychania podczas snu. Bezdech senny to tymczasowe zatrzymanie oddychania spowodowane zwężeniem dróg oddechowych na odcinku gardłowym. Może pojawić się nawet setki razy podczas snu nocnego.

Jedną z najbardziej skutecznych metod leczenia zaburzeń oddychania jest utrzymywanie dodatniego ciśnienia w drogach oddechowych. Do jej stosowania potrzebne jest specjalne urządzenie, które poprzez maskę generuje przepływ powietrza do nosa lub ust. Aby prowadzona terapia mogła przynieść zamierzone efekty, terapię należy stosować codziennie. Jedną z firm oferujących wysokiej jakości sprzęt do leczenia zaburzeń oddychania jest ResMed – http://zdrowysen.info/.

O czym pamiętać?

Aby zapewnić sobie zdrowy i spokojny sen należy pamiętać o kilku niezwykle istotnych zasadach, które pomogą Ci w zapewnieniu sobie zdrowego i bezpiecznego snu każdej nocy.

Regularność to podstawa

Generalnie panuje przekonanie, że należy spać 8 godzin na dobę i najlepszy jest sen przed godziną 24. Tymczasem dla pełnej regeneracji organizmu znacznie ważniejsza jest regularność snu i jego jakość.

Pod względem aktywności ludzi możemy podzielić na sowy i skowronki. Sowy, to osoby, które chodzą późno spać (2,3 w nocy) i późno wstają (ok. 10 rano). Skowronki zasypiają ok. 22 i wstają między 6 a 7 rano. Ten podział wynika nie tylko z charakteru wykonywanej pracy, ale także z predyspozycji indywidualnych. Najważniejsze jest jednak zachowanie regularności, do której organizm się przystosuje.

Czasami ze względu na zobowiązania zawodowe i obowiązki rodzinne ustalony tryb aktywności dobowej musi być zmieniony. O ile to możliwe lepiej robić to stopniowo, zmieniając godziny spania i wstawania o 15 lub 30 minut.

regularność snu

Odpowiednio przygotuj sypialnię

Dla zdrowego snu najważniejsza jest nie jego długość, ale jakość. Lepiej jest spać 5 godzin snem głębokim niż 10 godzin z kilkukrotnymi przebudzeniami.

Najistotniejszym elementem jest sypialnia, która powinna zapewniać warunki do pełnego relaksu. Wielkość łóżka należy tak dostosować, by zapewniało odpowiednią ilość miejsca i swobodę zmiany pozycji. Należy zwrócić uwagę na materac oraz poduszki i kołdrę. Najlepsze są te wykonane z materiałów naturalnych, które nie powodują alergii i są łatwe do utrzymania w czystości.

Istotny wpływ mają także kolory ścian, które powinny być stonowane. Najlepsze są barwy jasne, pastelowe.

Powietrze w sypialni

W pomieszczeniu gdzie śpimy, powinny zostać zagwarantowane odpowiednie warunki. Przed snem, musimy dobrze przewietrzyć pokój. Słaba wentylacja a także narażenie organizmu na dym tytoniowy to główna przyczyna pojawiających się bólów głowy, złego samopoczucia, budzenia się w nocy i złego nastroju.

Wycisz się

Wiele osób ma problemy z zaśnięciem i spokojnym przespaniem kilku godzin. Później wstają zmęczone, rozdrażnione. To niestety ujemnie wpływa na ich aktywność w ciągu dnia. Najczęściej to skutek stresu i pobudzenia.

zdrowy i spokojny sen

Wyeliminuj zewnętrzne bodźce

Bardzo ważnym czynnikiem sprzyjającym efektywnemu wypoczynkowi jest wyciszenie się przed spaniem. Wiele osób uważa, że oglądanie telewizora sprzyja zasypianiu. Nic bardziej mylnego. Po pierwsze dlatego, że telewizor emituje światło zakłócające sen, po drugie nie pozwala to odpocząć komórkom mózgowym, które odbierają cały czas bodźce zewnętrzne.

Powiedz stresowi stop

Kładąc się do łóżka mamy zwyczaj analizować problemy, które musimy rozwiązać, to oczywiście pogłębia stres i utrudnia zaśnięcie. Lepiej poczytać sobie książkę, posłuchać muzyki poważnej, które mają działanie uspokajające. Dobrą metodą jest liczenie owiec lub ćwiczenia relaksacyjne.

Kontroluj jedzenie i picie

Zasady dobrej diety zalecają jedzenie ostatniego posiłku 3 godziny przed snem. To czas potrzebny na przetrawienie jedzenia przez przewód pokarmowy. Dodatkowo należy wieczorem spożywać potrawy lekkostrawne, które nie spowodują problemów żołądkowych w nocy.

Produkty, których musisz unikać przed snem

Przed udaniem się na nocny wypoczynek należy przede wszystkim unikać potraw tłustych, ostrych i kwaśnych. Przedłużają proces trawienia i mogą powodować zgagę, która zakłóca spokojny sen.

Należy też unikać kawy i napojów energetycznych w godzinach wieczornych ponieważ mają działanie pobudzające. Ogólnie wieczorem nie powinno się zbyt dużo pić, bo w nocy trzeba wstawać do łazienki, a to może powodować wybudzenie i problemy z ponownym zaśnięciem.

Aktywność fizyczna

Sport to zdrowie, w ciągu dnia zwiększa energię, a wieczorem pozwala szybciej zasnąć. Wysiłek fizyczny sprzyja zrelaksowaniu i odprężeniu, Wystarczy poświęcić 30 minut na siłowni, jogging lub biegi.

Wieczorny spacer

Osobom, które mają problemy z zaśnięciem, zalecany jest wieczorny spacer. Dotlenią organizm, wyciszą się i lekko zmęczą. Wszystkie te czynniki sprzyjają szybkiemu zaśnięciu i spaniu bez przerw przez kilka godzin.

Naturalne światło

W ciągu dnia naturalne światło sprzyja aktywności psychicznej i fizycznej. Wytwarzana przez promienie słoneczne melatonina dodatkowo reguluje cykle aktywności fizycznej. To dlatego przebywanie na słońcu ułatwia zasypianie.

Oświetlenie nocne

Udając się na nocny wypoczynek trzeba zadbać o odpowiednie oświetlenie. Musi być ono przytłumione. Najlepiej sprawdzają się ledowe lampki nocne z punktowymi źródłami światła.

Dla organizmu nie ma znaczenia czy śpisz 5, czy 10 godzin, ważna jest jego efektywność. Sen powinien być głęboki i niezakłócony bodźcami zewnętrznymi. Przestrzeganie regularności sprawia, że budzik jest niepotrzebny, budzimy się sami i jesteśmy wypoczęci.

Ból głowy związany z cyklem menstruacyjnym – wszystko co musisz wiedzieć

Ból głowy związany z cyklem menstruacyjnym - wszystko co musisz wiedzieć

Oprócz powszechnie występujących podczas menstruacji objawów, takich jak bóle brzucha czy pleców, część kobiet skarży się również na bóle głowy. Mają one charakter migren bez aury i pojawiają się najwcześniej 2 dni przed menstruacją lub w trakcie jej pierwszych 3 dni. Szacuje się, że w trakcie tego 5-dniowego okresu o 70% wzrasta ryzyko wystąpienia migreny, a pojawiające się wówczas bóle głowy nazywane są migreną menstruacyjną lub miesiączkową.

Kule do kąpieli – gdzie kupić?

0
Kule do kąpieli - gdzie kupić?

Niektórzy na co dzień korzystają z szybkiego prysznica, ale warto od czasu do czasu zanurzyć się w ciepłej wodzie na dłużej. Kąpiel w wannie nie tylko fantastycznie odpręża i pozwala zregenerować siły, ale także dokładnie oczyszcza skórę. Może nawet ją ładnie nawilżyć i odżywić. Tak się dzieje, kiedy do wody wrzucimy aromatyczną kulę do kąpieli.

5 pomysłów na śniadanie wielkanocne

5 pomysłów na śniadanie wielkanocne

Śniadanie wielkanocne jest najważniejszym posiłkiem podczas tych świąt. Spożywamy wówczas produkty ze święconki oraz podajemy różnorodne dania, które lubią nasi bliscy. Przeglądając wielkanocne tradycyjne przepisy, możemy mieć mętlik w głowie. Co wybrać? Podstawą są oczywiście jajka, ale warto też nieco urozmaicić wielkanocne menu. Przedstawiamy 5 pomysłów na dania wielkanocne, które zawsze wychodzą idealnie!