czwartek, Kwiecień 22, 2021

Jak prawidłowo dobrać soczewki kontaktowe?

0
Jak prawidłowo dobrać soczewki kontaktowe

Z wadami wzroku zmaga się wiele osób na całym świecie. Zaburzenia widzenia mogą pojawić się na skutek różnych przyczyn. Problemy ze wzrokiem mogą być związane z określonymi defektami genetycznymi, jak również wynikać z fizjologicznego starzenia się organizmu. Postępujące pogarszanie wzroku może być także związane z czynnikami środowiskowymi, przede wszystkim narażeniem oczu na działanie czynników szkodliwych. Współczesna medycyna oferuje wiele form korekcji wad wzroku. Do najpopularniejszych i najczęściej stosowanych należą okulary i soczewki kontaktowe. Wybór konkretnej metody zależy od budowy oka, samej wady oraz potrzeb pacjenta. W ostatnich latach obserwuje się stopniowe odchodzenie od tradycyjnych okularów na rzecz nowoczesnych soczewek. W naszym artykule omówimy najważniejsze zasady doboru szkieł kontaktowych.

Parametry soczewek kontaktowych

Na rynku dostępnych jest wiele odmian soczewek. Szkła kontaktowe możemy sklasyfikować według różnych kryteriów, m.in. materiału wykonania (hydrożelowe, silikonowo-hydrożelowe), przeznaczenia (korekcyjne, kosmetyczne, lecznicze), czasu użytkowania (jednorazowe, wielokrotnego użytku) czy trybu noszenia (dzienne, całodobowe). Aby soczewki zapewniały doskonałą jakość widzenia i pełen komfort noszenia muszą być prawidłowo dopasowane do wady wzroku oraz budowy oka. Moc soczewki, podobnie jak w przypadku okularów, podawana jest w dioptriach. Jest to parametr ściśle związany z głębokością naszej wady wzroku. Jeśli jej wartość jest ujemna, soczewki nadają się dla krótkowidzów, jeśli dodatnia – dla dalekowidzów. Kluczowe znaczenie mają również parametry soczewek kontaktowych związane z budową i kształtem szkieł, przede wszystkim krzywizna i średnica. Krzywizna soczewki (a dokładniej: promień krzywizny bazowej) to cecha decydująca o geometrii soczewki. Im wyższa wartość krzywizny, tym powierzchnia soczewki jest bardziej płaska. Jeśli chodzi o średnicę szkieł kontaktowych, powinna ona być na tyle duża, by swobodnie przykryć rogówkę. Zarówno krzywizna, jak i średnica soczewki powinny być ustalone podczas badania wzroku przeprowadzonego w profesjonalnym gabinecie. Należy pamiętać, że soczewki różnych producentów posiadają różną konstrukcję i inną technologię produkcji, w związku z czym inaczej układają się na oku. Innymi słowy: choć parametry soczewek danej marki będą pasowały na oku, nie znaczy to, że w przypadku pary od innego producenta o takich samych parametrach będzie tak samo.

Dobieranie soczewek kontaktowych

Dobieranie soczewek kontaktowych

Najlepszą drogą do utrzymania oczu w dobrej kondycji jest używanie soczewek zaleconych przez specjalistę. Szkieł kontaktowych nie należy dobierać samodzielnie, nie znając ich parametrów i kupując soczewki w ciemno. Warto również podkreślić, że parametry soczewek kontaktowych nie są tym samym co parametry szkieł okularowych, dlatego nawet jeżeli dotychczas nosiliśmy okulary korekcyjne i dobrze znamy naszą wadę wzroku, chcąc zamienić okulary na soczewki musimy odwiedzić specjalistę. Ponieważ szkła kontaktowe posiadają nie tylko parametry dotyczące wady, lecz także swoiste cechy budowy, pacjent nie jest w stanie sam dobrać dla siebie odpowiednich soczewek. Szkła kontaktowe są dobierane indywidualnie dla każdej osoby. Aby ustalić, jakie parametry mają mieć nasze szkła, konieczne jest wykonanie kilku badań w celu dokładnego określenia wady refrakcji. Ekspertami w dziedzinie dopasowywania szkieł kontaktowych są optometryści. Jak mówi optometrysta Monika Kyciak, specjalistka w zakresie diagnostyki i rozwiązywaniu problemów wzroku, noszenie źle dopasowanych soczewek grozi poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi. Nieprawidłowo dobrane szkła kontaktowe mogą wywoływać podrażnienia i zaczerwienienie oczu, a nawet uszkodzenia tkanek oka. Dlatego jeżeli pragniemy rozpocząć przygodę z soczewkami lub chcemy zamienić dotychczas używane szkła kontaktowe na inne, koniecznie powinniśmy skonsultować się z optometrystą. Wykona on podstawowe badania i ustali, czy nie ma przeciwwskazań do stosowania takiej formy korekcji.

Popularne sklepy z soczewkami

Soczewki kontaktowe należy kupować wyłącznie w renomowanych punktach. Drogeria czy stoisko w markecie z pewnością nie są do tego odpowiednimi miejscami. Najlepiej wybrać sprawdzony salon optyczny lub dobry sklep internetowy. Coraz więcej pacjentów zamawia szkła kontaktowe online, np. w sklepie z soczewkami bezOkularow.pl. Sklep bezOkularow.pl oferuje bardzo korzystne ceny i atrakcyjne programy lojalnościowe.

Badania RTG – główne zasady bezpieczeństwa

0
Badania RTG

Rentgenografia (RTG) jest najbardziej rozpowszechnioną techniką obrazowania struktur anatomicznych z wykorzystaniem promieniowania Roentgena. Stanowi niezastąpioną pomoc w diagnozowaniu układu kostnego człowieka. W badaniu RTG wykorzystuje się różnice w pochłanianiu wiązek promieniowania X przez różne tkanki. Otrzymany obraz jest sumą cieni wielu narządów nakładających się na drodze wiązki promieniowania. Część promieniowania przechodzącego przez ciało pacjenta oddaje swoją energię, która ulega wchłonięciu przez organizm, a reszta promieniowania niezaabsorbowana przez tkanki jest rejestrowana na zdjęciu w postaci obrazu. Naświetlanie promieniami X nie jest obojętne dla zdrowia, ponieważ zbyt duże dawki przy napromieniowaniu tkanek mogą powodować nieodwracalnych zmian. Badania RTG wykonuje się tylko wtedy, gdy są konieczne. Przy pojedynczym badaniu dawka promieniowania jest bardzo mała, więc jest nieszkodliwa. Należy również pamiętać, że człowiek jest w sposób ciągły narażony na promieniowanie jonizujące pochodzące z promieniowania kosmicznego, z naturalnych izotopów promieniotwórczych czy z przedmiotów codziennego użytku takich jak monitory, przyrządy pomiarowe itd. Dawki promieniowania ze wszystkich źródeł kumulują się w organizmie w ciągu całego życia pacjenta.

Główne zasady bezpieczeństwa badania RTG

Podstawową zasadą jaką się przyjmuje jest praktyka, żeby nie naświetlać promieniami X bez niezbędnej konieczności. Zbyt duże dawki napromieniowania mogą znacznie zwiększyć ryzyko uszkodzeń DNA i przyczyniać się do powstawania nowotworów. Standardowa dawka przyjęta podczas pojedynczego prześwietlenia jest bardzo mała, nieszkodliwa dla organizmu i nie powoduje uszczerbku na zdrowiu. Komórki w organizmie człowieka mają mechanizmy naprawcze pozwalające na eliminowanie skutków niewielkich dawek promieniowania. Tylko w przypadku zbyt dużej dawki może nastąpić przekroczenie zdolności obronnych organizmu. Tkanki o znacznym metabolizmie są bardziej wrażliwe na działanie promieniowania X, dlatego szczególnie należy chronić płody, dzieci i okolice ciała zawierające tkankę gruczołową. Bezpieczeństwo pacjentom zapewnia sprzęt ograniczający dawkę promieniowania za pomocą specjalnych filtrów, ograniczników naświetlanego pola i dodatkowych osłon wrażliwych części ciała. Personel medyczny wykonujący badania RTG przechodzi okresowo specjalistyczne szkolenia z zakresu bezpieczeństwa radiologicznego, a wykorzystywany sprzęt jest na bieżąco testowany.

Wskazania do RTG

Prześwietlenie jest nieinwazyjnym, dokładnym, prostym, szybkim i tanim badaniem diagnostycznych najczęściej stosowanym do wykrywania nieprawidłowości – zmian zapalnych, pourazowych, zwyrodnieniowych, oraz nowotworowych w narządach. Najczęściej wykonywane są badania RTG układu kostnego, RTG klatki piersiowej i jamy brzusznej. RTG jest zazwyczaj pierwszym badaniem w przypadku wszelkich problemów z układem ruchu, a w szczególności po urazach. Badanie rentgenowskie układu kostnego umożliwia szybkie postawienie właściwej diagnozy, zaplanowanie i monitorowanie leczenia u większości pacjentów po urazach bez względu na ich wiek. W Centrum Diagnostycznym Carolina Medical Center badania RTG wykonuje się aparatem marki Philips. Nowoczesny sprzęt minimalizuje dawkę promieniowania, więc badania można wykonać zarówno dzieciom, jak i dojrzałym pacjentom.

Progresywne soczewki okularowe – kiedy warto w nie zainwestować?

0
Progresywne soczewki okularowe

Okulary progresywne kojarzą się głównie ze starszymi użytkownikami okularów, którzy borykają się z różnymi i zaawansowanymi wadami wzroku. Tymczasem progresywne soczewki do okularów to rozwiązanie, z którego dobrodziejstw korzystać może bardzo szeroka grupa noszących okulary. Jest to o tyle dobra wiadomość, że soczewki progresywne znacznie ułatwiają codzienne funkcjonowanie, zastępując dwie, a czasem trzy pary okularów oraz zapewniają lepszą jakość widzenia w różnych sytuacjach. Kiedy warto zdecydować się na progresywne soczewki okularowe?

Jak działają okularowe soczewki progresywne?

Soczewki progresywne służą do korekcji presbiopii. Oznacza to w praktyce, że wyposażeni w progresywne soczewki możemy bez problemu odczytać drobny tekst z bliskiej odległości i precyzyjnie widzieć również swoje dalsze otoczenie bez konieczności zmiany okularów. Szkła progresywne do okularów oferują to cenne udogodnienie, dzięki temu, że są one inaczej skonstruowane niż klasyczne jednoogniskowe szkła. Soczewka progresywna składa się z trzech stref korekcji odpowiedzialnych za widzenie na różne odległości. Górna część soczewki zapewnia ostre widzenie na duże odległości, dolna pozwala widzieć wyraźnie w bliży, a strefa środkowa umożliwia dobrą jakość widzenia w średnim dystansie, np. gdy zerkamy na telewizor czy szukamy potrzebnego produktu na sklepowej półce. Najnowszej generacji soczewki progresywne do okularów skonstruowane przez lidera w branży optycznej Seiko zapewniają przy tym komfortowe przenoszenie wzroku między obiektami umieszczonymi w różnych odległościach, widzenie bez zniekształceń na całej powierzchni soczewki oraz nie wymagają długiego czasu adaptacji, czym zniechęcały do siebie starsze konstrukcje soczewki progresywne. Co więcej, nowatorskie progresywne soczewki do okularów Seiko Brilliance można w dodatku spersonalizować, dostosowując je w taki sposób, by zapewniały doskonałe widzenie w czasie często podejmowanych aktywności, np. jazdy samochodem, a soczewki Seiko Prime Xceeddzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii sprawdzą się u osób, u których występują różne wartości korekcyjne w obu oczach.

Kto i kiedy powinien rozważyć okulary progresywne?

Okulary progresywne są przeznaczone osobom, u których pojawiły się pierwsze symptomy prezbiopii. Prezbiopia, określana także jako dalekowzroczność związana z wiekiem, objawia się trudnościami przy widzeniu z bliska, np. podczas odczytywania paragonu czy wiadomości SMS. Prezbiopia jest powszechnym i naturalnym zjawiskiem – każdy z nas, osiągając dojrzały wiek, może jej doświadczyć, ponieważ za pojawienie się trudności przy widzeniu w bliży odpowiadają nieuniknione zmiany w działaniu soczewki wewnątrzgałkowej oka. W okolicy 40 urodzin, a czasem nawet wcześniej, gdy pojawią się pierwsze oznaki prezbiopii, warto zmienić stare okulary na okulary progresywne, by zadbać o lepszą jakość widzenia i swój komfort. Progresywne okulary powinny więc rozważyć osoby dojrzałe, dla których ważna jest precyzja widzenia bez względu na rodzaj podejmowanej aktywności. Soczewki progresywne to idealne rozwiązanie dla kierowców, wykładowców, ale i pracowników biurowych. Okulary progresywne ułatwiają zresztą nie tylko realizację zawodowych zadań, czynią nas sprawniejszymi podczas każdej, nawet najzwyklejszej czynności, np. porządków domowych, gwarantując ostre widzenie na każdą odległość.

Drobne akcesoria kosmetyczne

0
Drobne akcesoria kosmetyczne

W każdym gabinecie kosmetycznym niezbędne jest posiadanie szeregu akcesoriów, które wspomagają codzienną pracę. Wśród nich na pierwszym miejscu powinny się znaleźć przede wszystkim takie przedmioty, które wykorzystywane są praktycznie podczas opieki nad każdą klientką. Dlatego ich ilość powinna być wystarczająca, aby zaspokoić ich potrzeby i aby nigdy ich nie zabrakło, gdy pozostałe egzemplarze znajdują się w urządzeniu sterylizującym.

Akcesoria pomagające w wykonaniu manicure

Jednym z częstszych zabiegów, jaki wykonywany jest w salonie kosmetycznym, jest profesjonalny manicure. Każda kobieta pragnie zadbać o wygląd swoich dłoni, które przynajmniej raz na jakiś czas wymagają profesjonalnej pielęgnacji, aby prezentowały się pięknie i młodo. Z tego też względu w gabinecie powinny się znaleźć cążki do skórek, pilniczki, specjalne kopytka czy nożyczki. Pozwolą one na nadanie pięknego kształtu paznokciom, które później będą mogły zostać ozdobione odpowiednim lakierem.

Pęsety do rzęs

Kolejnym elementem, na który warto zwrócić uwagę, są pęsety do rzęs, które pomagają w usuwaniu rzęs oraz innych, drobnych włosków z miejsc, w których nie są mile widziane. Pęsety te charakteryzują się specyficznym, skośnym kształtem, który zapewnia dokładne schodzenie się końcówek pęsety oraz gwarantuje wygodę podczas pracy. Co więcej, za sprawą takiej budowy możliwe jest usunięcie każdego włoska dokładnie z cebulką.

Pędzle do makijażu

Kolejnym, bardzo popularnym zabiegiem, wykonywanym w gabinecie kosmetycznym, jest makijaż. Kobiety, które marzą o perfekcyjnym wyglądzie, chętnie się na niego decydują, wiedząc, że będzie ona dla nich znacznie korzystniejszy niż ten, który potrafią same wykonać w domu. Przede wszystkim utrzyma się dłużej, a dzięki doskonałej znajomości najnowszych trendów kosmetyczką będzie mogła zapewnić nowe, interesujące rozwiązania.

Nic więc dziwnego, że kolejnym elementem niezbędnym w gabinecie kosmetycznym są pędzle do makijażu. Powinny być one wykonane z miękkiego włosia (syntetycznego lub naturalnego) i odpowiednio wyprofilowane, by pozwalały z łatwością nałożyć poszczególne kosmetyki. W zestawie powinny więc znaleźć się między innymi: pędzel do pudru, który pozwoli na jego równomierne nanoszenie, pędzel do cieni do powiek oraz pędzel do kresek, które zagwarantują precyzyjne nakładanie kosmetyków na powieki. Przydadzą się także pędzle ścięte, które pomogą w modelowaniu kształtu oka.

Do tego zestawu warto dołączyć także szczoteczkę do brwi oraz aplikator w formie wygodnej gąbeczki.

Ogólna charakterystyka narzędzi i akcesoriów kosmetycznych

Narzędzia wykorzystywane w gabinecie kosmetycznym służą wielu osobom, dlatego powinny być tak przygotowane, by można je było bez problemu zdezynfekować lub sterylizować. W przypadku metalowych akcesoriów, najlepszym rozwiązaniem może być wybranie takich, które pozwalają na umieszczenie ich w autoklawie, będącym najskuteczniejszym sposobem sterylizacji.

Co zrobić jeśli zapalisz papierosa w trakcie rzucania palenia?

0
Co zrobić jeśli zapalisz papierosa w trakcie rzucania palenia

Każdy, kto rzucał palenie wie, jak trudne jest to zadanie. Nawet jeśli początkowo obiecujemy całkowite odstawienie papierosów, to zdarza się, że nie jesteśmy w stanie oprzeć się sile nałogu. Czy jednak musi tak być, że jednorazowe sięgnięcie po nikotynę niweczy wszystkie nasze dotychczasowe wysiłki? Otóż niekoniecznie.

Dlaczego rzucić palenie?

Jest wiele powodów, dla których warto pożegnać się z tym nałogiem. Przede wszystkim jest to kwestia własnego zdrowia. Palenie zwiększa bowiem ryzyko powstania wielu chorób układu sercowo-naczyniowego, do których zaliczyć można między innymi miażdżycę, nadciśnienie, zawał mięśnia sercowego lub przewlekłą obturacyjną chorobę płuc. Warto jednak pamiętać, że nałóg ten w bardzo niekorzystny sposób odbija się również na otoczeniu palacza. Zjawisko biernego palenia jest czynnikiem zwiększającym ryzyko powstawania różnego rodzaju nowotworów. Szczególnie niebezpieczne jest to w przypadku dzieci, u których zwiększa się ryzyko infekcji dróg oddechowych, a także mogą wystąpić problemy z uczeniem się, koncentracją, zaburzeniami mowy i zachowania.

Palenie papierosów jest nie tylko szkodliwe dla naszego zdrowia, ale również i… portfela. Według danych CBOS z 2019, palacze rocznie wydają ok. 2800 zł.

Nie tylko sukcesy

Proces rzucania palenia jest dość skomplikowany, dlatego też nie można na początku oczekiwać od siebie perfekcji. Drobne wpadki nie mogą być powodem do zaniechania działania. Tylko konsekwencja i wytrwałość, przyczynią się do odniesienia sukcesu w tym zakresie.

Jeśli zdarzy się w tym okresie sięgnąć po papierosa, należy wówczas dokładnie przeanalizować tą sytuację i zidentyfikować jej przyczynę. Dzięki temu być może następnym razem uda się znaleźć lepszą alternatywę. Warto również porozmawiać z zaufaną osobą, która okazuje wsparcie w tym trudnym czasie. Szczera rozmowa może pomóc w lepszym zrozumieniu własnych zachowań. Cały czas należy także pamiętać o swoich celach, a także koncentrować swoją uwagę na wszystkich pozytywnych elementach, które udało się już osiągnąć. Niech będą one motywatorem do dalszych starań.

Dodatkowa pomoc przy rzucaniu palenia

W celu ułatwienia sobie przejścia przez proces walki z nałogiem, wykorzystać można dostępne na rynku tabletki na rzucenie palenia. Odpowiedni lek pomaga bowiem w zmniejszeniu głodu nikotynowego, co w rezultacie przyczynia się do zwiększenia szans na odniesienie sukcesu. Podczas odstawiania nałogu, warto sięgnąć po Recigar, który wykazuje bardzo skutecznie działanie. Pełna terapia za pomocą tego preparatu trwa 25 dni.

Pozytywna ocena pomocy domowej

0
Pozytywna ocena pomocy domowej

Wykonanie wszystkich domowych obowiązków zajmuje mnóstwo czasu. Nic dziwnego, że kobiety coraz częściej buntują się przeciwko temu, że mają robić wszystko samodzielnie. Bardzo często najlepszym rozwiązaniem jest po prostu zatrudnienie pomocy domowej.

TENA wkładki na nietrzymanie moczu – kiedy stosować i jakie wybrać

TENA wkładki na nietrzymanie moczu

TENA wkładki na nietrzymanie moczu to dobre rozwiązanie przy lekkim i kropelkowym nietrzymaniu moczu. Problem ten, choć nie nadmiernie nasilony, może skutecznie utrudniać codzienne życie i sprawiać, że dotknięta nim osoba stopniowo rezygnuje z dotychczasowych aktywności w obawie, że otoczenie coś zauważy czy wyczuje. TENA wkładki na nietrzymanie moczu w prosty i dyskretny sposób sprawiają, że dolegliwość przestaje być kłopotliwa i można żyć jak dotychczas, a nawet z powodzeniem uprawiać sport.

TENA wkładki na nietrzymanie moczu – kiedy stosować?

TENA wkładki na nietrzymanie moczu przeznaczone są dla osób z kropelkowym nietrzymaniem moczu oraz przy lekkim nasileniu tej dolegliwości. Są cienkie, właściwie niewidoczne pod bielizną i mają wkład chłonny, który skutecznie zabezpiecza bieliznę przed zabrudzeniem, a skórę przed wilgocią. Mają także system ochrony przed powstawaniem nieprzyjemnego zapachu, co dla wielu osób z nietrzymaniem moczu stanowi duży problem i sprawia, że rezygnują ze spotkań towarzyskich i aktywności poza domem.

TENA wkładki na nietrzymanie moczu stosować można na co dzień, do pracy, przy uprawianiu sportu oraz na wyjścia towarzyskie. TENA wkładki na nietrzymanie moczu Super Slim są całkowicie niezauważalne nawet pod bielizną, z powodzeniem można zatem założyć je nawet pod bardzo obcisłe ubranie. Stosowanie wkładek podnosi komfort psychiczny i fizyczny (skóra okolic intymnych pozostaje czysta i sucha).

TENA wkładki na nietrzymanie moczu – jakie wybrać?

TENA wkładki na nietrzymanie moczu  są dostępne w kilku rodzajach. Poszczególne produkty różnią się stopniem chłonności wkładu. Dla osób z kropelkowym nietrzymaniem moczu odpowiednie będą wkładki TENA „Light”. Przy bardziej nasilonej dolegliwości warto sięgnąć po  TENA wkładki „Medium” oraz „Normal”. Na noc lub gdy wkładki będą noszone przez dłuższy czas, na przykład w trakcie podróży, najlepiej wybrać bardziej chłonne TENA wkładki „Super”/ „Maxi”.

Wyższy stopień chłonności wkładki oznacza, że można ją nosić dłużej oraz że wkładka sprawdzi się przy bardziej nasilonym stopniu dolegliwości. Dla lepszego zabezpieczenia brzegów bielizny przed zabrudzeniem można wybrać wkładki ze skrzydełkami TENA „Wings”.

Na noc przeznaczone są specjalne wkładki na nietrzymanie moczu TENA „Night” z maksymalnie chłonnym wkładem. Dla większego komfortu można też na czas snu zastosować majtki chłonne.

TENA wkładki na nietrzymanie moczu są także dostępne w wersjach dla mężczyzn. Wkładki dla panów mają anatomiczny kształt i są całkowicie niewidoczne pod ubraniem, a przy tym bardzo skuteczne.

TENA wkładki na nietrzymanie moczu – czym różnią się od zwykłych podpasek?

TENA wkładki na nietrzymanie moczu różnią się od podpasek jedynie wkładem chłonnym, nie grubością, nawet w przypadku produktów przeznaczonych na noc.

Są dyskretne – o tym, że je nosimy, wiemy jedynie my sami – natomiast efektywnie chronią przed wilgocią skórę i bieliznę, zapewniając komfort i długotrwałe poczucie bezpieczeństwa.

Insomnia, czyli bezsenność – dlaczego nie możemy spać?

0
Ekspozycja na niebieskie światło tuż przed snem zwiększa problemy z bezsennością
fot. Pixabay.com

Bezsenność jest wyjątkowo dokuczliwym schorzeniem. Ma ogromny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. Odbiera wyjątkowy czas na regenerację i powoduje również duże zmiany w wyglądzie, a także w nastroju i psychice. Dlaczego mamy trudności ze snem? Jakie są tego przyczyny? Jakie mogą być skutki?

Przeczytaj też: http://zadbajoswojezdrowie.pl/bezsennosc-przyczyny-leczenie-skutki/

Bezsenność pierwotna i wtórna – jakie ma przyczyny?

Na bezsenność pierwotną właściwie cierpi od czasu do czasu każdy z nas. Pojawia się wówczas, gdy żyjemy w ciągłym, długotrwałym stresie, z którym nie możemy sobie poradzić. Gdy bardzo się czegoś boimy lub też emocjonalnie przeżywamy jakieś wydarzenia czy problemy. Ten rodzaj insomnii ustępuje jednak szybko i nie wymaga leczenia. Najczęściej mija, gdy uporamy się z lękiem, rozwiążemy problem, ustaną stresujące sytuacje.

Warto jednak wiedzieć, że można doprowadzić do przekształcenia bezsenności pierwotnej we wtórną. Dzieje się to wówczas, gdy dochodzi do nadużywania alkoholu i paradoksalnie także środków nasennych. Do przewlekłej bezsenności prowadzi również zła dieta, brak aktywności oraz nadmierne korzystanie z urządzeń emitujących niebieskie światło tuż przed położeniem się do łóżka.

Bezsenność wtórna jest chorobą przewlekłą i diagnozuje się ją wówczas, gdy trwa dłużej niż miesiąc. Jej przyczynami są choroby takie jak depresja, alkoholizm, nerwica, choroba afektywna dwubiegunowa, uzależnienie od narkotyków, demencja, choroby układu krwionośnego, pokarmowego, hormonalnego lub oddechowego, menopauza i cukrzyca.

Skutki insomnii i jej leczenie

Insomnia może prowadzić do:

  • Nadwagi i otyłości – zaburzenia snu są często powiązane z zaburzeniami układu hormonalnego, a brak snu powoduje, że waha się poziom leptyny i greliny – hormonów sytości i głodu. Bezsenność zwiększa więc apetyt i prowadzi do podjadania, szczególnie w nocy.
  • spadku odporności – układ immunologiczny osoby zmagającej się z bezsennością jest znacznie osłabiony, w związku z tym częściej zapada ona na przeziębienia i grypę, wywołane przez bakterie i wirusy.
  • cukrzycy – bezsenność zwiększa ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2. U osób, które już się z nią zmagają, powoduje wzrost stężenia glukozy oraz insuliny.
  • zawału serca, udaru mózgu, nadciśnienia – w skutek pominięcia głębokiej fazy snu wzrasta ryzyko problemów z układem krążenia.

Bezsenność leczy się środkami farmakologicznymi, głównie środkami przeciwdepresyjnymi oraz nasennymi. Ponadto uzupełnia się je terapią kognitywno-behawioralną. Połączenie obu sposobów pomaga zlikwidować problemy ze snem.

Zobacz też: http://www.zrodlozdrowia.pl/jakie-sa-przyczyny-i-objawy-paradontozy/

Soczewki kontaktowe dla astygmatyków

0
Soczewki kontaktowe dla astygmatyków

Wady wzroku to problem, z którym borykają się miliony osób na całym świecie. Najwięcej pacjentów ze stwierdzonymi zaburzeniami refrakcji zmaga się z krótkowzrocznością lub nadwzrocznością. Trzecią najczęściej występującą dolegliwością wzrokową jest astygmatyzm. Każda wada wzroku jest inna, w związku z czym może powodować odmienne problemy z widzeniem. Na szczęście wady refrakcyjne można dziś skutecznie korygować. Najpopularniejszą metodą korekcji wad wzroku jest noszenie okularów lub soczewek kontaktowych o odpowiedniej mocy. W dalszej części artykułu zaprezentujemy możliwości soczewek stosowanych przy astygmatyzmie oraz podpowiemy, gdzie można je kupić.

Czym jest astygmatyzm?

Astygmatyzm (niezborność) jest wadą wzroku polegającą na zniekształceniu widzenia na skutek innej niż zazwyczaj budowy oka. To specyficzna wada układu optycznego powodująca ogniskowanie wpadających do oka promieni światła nie w jednym, lecz w dwóch różnych punktach. Układ optyczny oka dotkniętego astygmatyzmem nie jest w stanie utworzyć punktowego obrazu na siatkówce, co skutkuje niewyraźnym widzeniem. Wyróżniamy astygmatyzm rogówkowy (wynikający z niesymetryczności rogówki) oraz astygmatyzm soczewkowy (związany z nieprawidłowym kształtem soczewki). W literaturze medycznej wymienia się także astygmatyzm mieszany, w którym dochodzi do zniekształcenia rogówki wraz z nieprawidłową budową soczewki. Niezborność najczęściej pojawia się wtedy, gdy rogówka w jednej swej płaszczyźnie jest bardziej spłaszczona, a w innej zbyt stroma (mówimy wówczas o astygmatyzmie rogówkowym).

Przyczyny rozwoju astygmatyzmu

Istnieje kilka prawdopodobnych przyczyn astygmatyzmu. Uznaje się, że w znacznej liczbie przypadków niezborność może mieć związek z czynnikami genetycznymi. Astygmatyzm bardzo często jest wadą dziedziczną, dlatego predyspozycje do występowania tego defektu stwierdza się u osób, w których najbliższej rodzinie odnotowano przypadki tej dolegliwości. Niezborność może być również związana z operacjami wykonanymi na gałce ocznej lub przebytymi urazami oka. Astygmatyzm w wielu przypadkach występuje wraz z innymi wadami wzroku, np. krótkowzrocznością czy nadwzrocznością. U niektórych pacjentów przyczyną astygmatyzmu może być także choroba zwana stożkiem rogówki – schorzenie sprawiające, że powierzchnia rogówki traci swą regularną budowę i przybiera kształt stożka. Na szczęście dzieje się tak jedynie w nielicznych przypadkach.

Objawy astygmatyzmu

Soczewki toryczne

Astygmatyzm najczęściej objawia się zniekształceniem widzenia. Obraz widziany przez astygmatyka jest nieostry, rozmyty. Charakterystyczną dolegliwością występującą wśród osób zmagających się z astygmatyzmem jest zniekształcone, zamglone widzenie przedmiotów znajdujących się w różnych odległościach. Astygmatycy zgłaszają również inne dolegliwości, m.in. zmęczenie oczu, uporczywy ból głowy czy problemy z koncentracją. Męczą się takie objawy? Prosty test na astygmatyzm znajdziesz w tym miejscu: https://www.bezokularow.pl/poradnik/astygmatyzm-czym-sie-objawia. Pamiętaj, że diagnozę na temat wad refrakcji może postawić wyłącznie specjalista. Jeśli masz jakiekolwiek problemy ze wzrokiem, chciałbyś zostać użytkownikiem soczewek kontaktowych lub chciałbyś zamienić dotychczas używane okulary na wygodne szkła kontaktowe, umów się na wizytę w gabinecie. Z optometrystą możesz skonsultować się stacjonarnie, możesz też skorzystać z wirtualnej konsultacji oferowanej przez salon optyczny bezOkularow.pl.

Korekcja astygmatyzmu: soczewki kontaktowe toryczne

Do korekcji optycznej astygmatyzmu stosuje się soczewki toryczne. Są to specjalne szkła kontaktowe z obszarem korekcji pośrodku oraz systemami stabilizacji ułatwiającymi odpowiednie ustawienie soczewki na oku. Ze względu na swoją charakterystyczną budowę, szkła dla astygmatyków nazywane są również cylindrycznymi. Powierzchnia torycznych szkieł kontaktowych, w przeciwieństwie do „zwykłych” soczewek, nie jest sferyczna, lecz właśnie cylindryczna. Nazwa „soczewki toryczne” pochodzi od specyficznego kształtu szkieł: torus to figura geometryczna przypominająca swym kształtem obwarzanek. Możliwości soczewek kontaktowych w zakresie korekcji astygmatyzmu są bardzo duże.

Soczewki toryczne – jak dobrać i gdzie kupić odpowiednie szkła kontaktowe?

Toryczne szkła kontaktowe posiadają zawsze trzy parametry: moc, moc cylindra oraz oś. Dobiera je specjalista wykonujący badanie wzroku określające wadę refrakcji. Dedykowanymi ekspertami w dziedzinie doboru soczewek kontaktowych są optometryści. Szkła toryczne dla astygmatyków są dopasowywane w taki sposób, aby zapewniały pacjentowi jak najlepsze widzenie oraz uczucie komfortu. Aby mieć pewność, że soczewki pochodzą ze sprawdzonych źródeł, należy je kupować wyłącznie w sprawdzonych miejscach. Do niedawna soczewki toryczne można było kupić jedynie w stacjonarnych salonach optycznych. Obecnie mamy również możliwość zamówienia szkieł kontaktowych przez Internet. Soczewki z cylindrami są dostępne m.in. w sklepie internetowym bezOkularow.pl, jednym z największych i najlepszych salonów z soczewkami online. Duzy wybór szkieł kontaktowych przeznaczonych dla astygmatyków znajdziesz w tym miejscu: https://www.bezokularow.pl/soczewki-toryczne.

Profesjonalne przekąski i napoje dla sportowców – jakie produkty warto mieć pod ręką?

przekąski i napoje dla sportowców

Doświadczeni fani aktywności fizycznej doskonale wiedzą, że czasami same posiłki mogą nie wystarczyć do dostarczenia organizmowi odpowiednich ilości poszczególnych składników odżywczych. Jest to związane z tym, że sportowcy mają znacznie wyższe zapotrzebowanie na większość substancji. Sprawdź, jakie produkty z profesjonalnych sklepów mogą być wartościowym uzupełnieniem diety.

Zdrowe batony

Wielu sportowców praktycznie zawsze ma w kieszeni kurtki lub torby chociaż jeden batonik, po który można sięgnąć przed, w trakcie lub po treningu. Z całą pewnością warto zwrócić uwagę przede wszystkim na batony energetyczne z proteinami. Taka przekąska może dostarczyć solidną dawkę energii, jest sycąca, a jednocześnie nie zawiera cukru. Jest to niezawodny sposób na szybkie zaspokojenie głodu i uniknięcie sięgania po niezdrowe produkty.

Od czasu do czasu można także sięgnąć po batony z wysoką zawartością węglowodanów, które są podstawowym składnikiem diety sportowca. To właśnie one w dużej mierze zapewniają energię niezbędną do przeprowadzenia treningu. Niepozorny batonik może przyczynić się zatem do zwiększenia wydolności organizmu podczas długotrwałego wysiłku. Osobom, których celem jest zrzucenie zbędnych kilogramów, poleca się batony z serii Fit.

Napój izotoniczny

Taki napój pokrywa zapotrzebowanie na dwa ważne elementy diety sportowca – wodę i elektrolity. Warto pamiętać, że w przypadku intensywnego wysiłku należy pić więcej płynów. Inaczej można szybko doprowadzić do odwodnienia, które może być naprawdę niebezpieczne, zwłaszcza w połączeniu z kontynuowaniem treningu. Napoje izotoniczne z oferty sklepu Inkospor to jednak nie tylko sama woda.

Bardzo ważnymi składnikami takich produktów są elektrolity, czyli m.in. sód, potas, magnez, chlor i wapń. Ta grupa minerałów jest odpowiedzialna np. za prawidłową gospodarkę wodną organizmu. W przypadku sportowców dość łatwo może dojść do niedoborów tych składników, ponieważ podczas intensywnego wysiłku są wydalane wraz z potem. Dodatkowo w napojach izotonicznych mogą pojawić się witaminy i inne przydatne składniki odżywcze.

Zamienniki posiłków

Choć takie produkty mogą zastąpić posiłek, to oczywiście nie oznacza to, że sportowcy mogą zupełnie zrezygnować z dostarczania organizmowi normalnej żywności. Zamienniki posiłków należy raczej potraktować jako uzupełnienie diety. Osoby aktywne fizycznie mają wysokie zapotrzebowanie na białka i węglowodany, które czasami trudno dostarczyć jedynie w tradycyjnych posiłkach.

Po zamienniki z oferty Inkospor warto na pewno sięgnąć w sytuacji, gdy brakuje czasu lub nie ma możliwości dostarczenia odpowiedniej ilości ważnych składników odżywczych. Takie produkty mogą przydać się także osobom opornym na przyrost masy. Ponadto w wielu przypadkach np. białko z zamienników posiłków jest bardziej lekkostrawne i mniej obciąża układ pokarmowy, niż ten sam składnik podany w formie potrawy.