Uraz kręgosłupa piersiowego po wypadku

Uraz kręgosłupa piersiowego po wypadku

Do urazów kręgosłupa piersiowego najczęściej dochodzi na skutek wypadków komunikacyjnych: samochodowych, rowerowych lub motorowych. Silna kolizja może doprowadzić do złamań kompresyjnych, które powodują ból i mrowienie. W wyniku wypadku samochodowego może dojść do obrażeń klatki piersiowej, a w ich następstwie złamań mostka, żeber lub obojczyka.

Co to są choroby autoimmunologiczne?

Co to są choroby autoimmunologiczne?

Układ immunologiczny, inaczej odpornościowy, jest odpowiedzialny za ochronę organizmu przed rozwojem infekcji wirusowych, bakteryjnych, grzybiczych oraz pasożytniczych. Specyficznym rodzajem schorzeń są choroby autoimmunologiczne, nazywane również chorobami z autoagresji. W ich przebiegu organizm wytwarza przeciwciała, które skierowane są przeciwko własnym, zdrowym tkankom.

Lokata z myślą o przyszłej emeryturze? Tak!

Lokata z myślą o przyszłej emeryturze? Tak!

Myślisz o wysokości swojej przyszłej emerytury? Oszczędzać możesz również we własnym zakresie. Świetnym przykładem są lokaty bankowe.

Jak dochodzi do hiperglikemii?

Jak dochodzi do hiperglikemii?

Hiperglikemia, nazywana też przecukrzeniem, oznacza zbyt wysoki poziom cukru we krwi. Jest powikłaniem cukrzycy wynikającym z niedoboru insuliny w organizmie bądź za małą wrażliwością komórek na działanie tego hormonu. U osób zdrowych sygnalizuje niezdiagnozowaną chorobę.

Jak radzić sobie z bólem piersi?

Jak radzić sobie z bólem piersi?

Ból piersi, to przypadłość, na którą skarży się zdecydowana większość kobiet. Najczęściej przyczyną bólu jest zbliżająca się miesiączka. Innymi przyczynami mogą być na przykład źle dobrany biustonosz lub w niewielu przypadkach zmiany nowotworowe. Konieczne trzeba rozpoznać przyczynę bólu, bo czasem można pomóc sobie samej, a czasem konieczna będzie wizyta u lekarza.

Masz matowe, pozbawione blasku włosy? Sprawdź jak temu zaradzić!

0
Masz matowe, pozbawione blasku włosy? Sprawdź jak temu zaradzić!

Matowe i pozbawione blasku włosy to problem, z którym może mieć do czynienia każda z nas. Jakie są przyczyny matowych włosów? Otóż na ten stan rzeczy może mieć wpływ wiele różnych czynników. Włosy tracą swój blask i stają się matowe nie tylko w wyniku niewłaściwe przeprowadzanej pielęgnacji włosów, ale też nieodpowiednio zbilansowanej diety. Podpowiadamy zatem, jak skutecznie poprawić kondycję swoich włosów i przywrócić im utracony blask!

Początki marki Bourjois

0
Początki marki Bourjois

Bourjois to marka, która narodziła się w dziewiętnastowiecznym Paryżu. Francja była w tym czasie drugą potęgą gospodarczą świata i słynęła jednocześnie z bogatej kultury. Przyciągała teatrami, sztuką, muzeami, musicalami i bulwarami. Na potrzeby świata sztuki powstawały kolorowe kosmetyki, które uświetniały przestawienia i ułatwiały pracę aktorkom i tancerkom.

W tym czasie rodziło się wiele maleńkich firm, które zajmowały się produkcją, a raczej wytwarzaniem kosmetyków. Do obecnych czasów przetrwała ich zaledwie garstka, w tym sławna obecnie na cały świat marka Bourjois. Kiedyś niewielka firma, która mieściła się na kilkudziesięciu metrach kwadratowych apartamentu, dzisiaj duże przedsiębiorstwo, które tworzy znane pomadki Bourjois Rouge Edition Velvet, perfumy Glamour, czy cienie Smokey Stories.

Pierwsze produkty, które zostały stworzone w małej wówczas manufakturze miały postać kolorowych sztyftów o woskowej, tłustej konsystencji. Stały się dość popularne, a to dzięki zabawnym nazwom, które były niecodzienne jak na tamte czasy – Amoreux i Jaloux (czyli z francuskiego „zakochany” i „zazdrosny”). Siłą marki było ciągłe rozszerzanie linii o kolejne kolory – to bardzo ułatwiało wybór i jednocześnie przyciągało klientki. Z czasem kosmetyki „wyszły” poza środowisko teatralne i stały się popularne wśród zwykłych kobiet.

Alexander Bourjois, który stoi za sukcesem firmy, jako pierwszy wprowadził nową technikę produkcji, która pozwalała na otrzymanie kosmetyków jedwabistych i o delikatnej teksturze. Ową metodą było wypiekanie, które stosuje się do dziś. Okazało się, że dzięki zmieszaniu pudru z wodą, a następnie wypieczeniu całości w odpowiedniej temperaturze gotowy kosmetyk nabierał nowych właściwości i był bardzo przyjazny skórze. Prawdziwym hitem okazał się puder ryżowy, dzięki któremu panie mogły rozjaśniać swoją cerę, która pod koniec XIX wieku była wyjątkowo modna, zwłaszcza wśród arystokracji. Sława szybko się rozchodziła, dzięki czemu już w 1897 roku Bourjois sprzedawał 2 miliony pudełeczek pudru rocznie. Sprzedaż odbywała się na całym świecie, dlatego na każdym opakowaniu były umieszczone napisy w pięciu różnych językach.

Zanim powstały słynne pomadki Bourjois Rouge Edition Velvet markę czekała jeszcze długa droga i wiele eksperymentów. Niektóre z nich zniknęły i zostały zastąpione lepszymi produktami. Los ten spotkał „indiańskie tablety”, które służyły do przyciemniania rzęs i brwi. Po latach tablety odeszły w niepamięć, ponieważ zostały zastąpione przez nowocześniejsze maskary. Bourjois nie zapominał też o mężczyznach i chcąc zwiększyć grono odbiorców stworzył kosmetyki skierowane do panów, np. słynną węgierską pomadę do wąsów, perfumowane wkładki do butów i środki do pielęgnacji włosów. Docieranie do klientów ułatwiały specjalne katalogi, w których znajdowały się zdjęcia kosmetyków wraz z ich opisem. Dzisiaj jest to zupełny standard i niemal każda marka regularnie tworzy katalogi swoich nowych serii, jednak na początku XX wieku był to zabieg nowatorski.

Dieta wegetariańska czy witamina B12 w tabletkach wystarczy?

Dieta wegetariańska czy witamina B12 w tabletkach wystarczy?

Rezygnacja z jedzenia mięsa to trudna, acz dla wielu konieczna decyzja. Pamiętać należy jednak o tym, że dieta wegetariańska, pomijając kwestie czysto ideologiczne, może w sposób znaczący wpłynąć na kondycję naszego organizmu. Brak w niej bowiem kilku istotnych składników, takich jak chociażby witamina B12.

Palisz papierosy? Pomyśl o spirometrii. Zobacz, co może wykryć to proste badanie

0
Palisz papierosy? Pomyśl o spirometrii. Zobacz, co może wykryć to proste badanie

Wykonanie prostego badania czynnościowego układu oddechowego, jakim jest spirometria, pozwala wcześnie wykryć rozwijające się zmiany.

Jakie są przyczyny swędzącej skóry?

0
Jakie są przyczyny swędzącej skóry?

Świąd to popularny problem, który w wielu przypadkach jest trudny do zdiagnozowania. Jego przyczyną może być bowiem zarówno wpływ czynników drażniących, nadmierna suchość skóry czy choroby ogólnoustrojowe.