niedziela, wrzesień 25, 2022

Zioła na przewód pokarmowy – o jakich mowa?

Zioła na przewód pokarmowy

Zła dieta, jedzenie w pośpiechu i stres powodują, że coraz więcej osób doświadcza dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego. W takich sytuacjach warto sięgać po sprawdzone i skutecznie działające zioła, które pozwolą złagodzić nieprzyjemne odczucia i tym samym poprawić nasze samopoczucie. Które z nich są warte uwagi? Podpowiadamy.

Mięta na dolegliwości z przewodem pokarmowym

Mięta to jedno z najpopularniejszych ziół stosowanych na problemy trawienne. Stosuje się ją na szeroką skalę nie tylko w produktach leczniczych, ale również jako dodatek do deserów i napojów. Jedną z największych zalet mięty jest przede wszystkim to, że wykazuje bardzo szybkie działanie, zwłaszcza w porównaniu do innych ziół. Wspomaga trawienie oraz poprawia apetyt. Minimalizuje także różnorakie problemy gastryczne, między innymi wzdęcia, kolki jelitowe oraz bolesne skurcze żołądka. Pomaga także na dolegliwości wątroby i dróg żółciowych.

Mniszek lekarski na dolegliwości z przewodem pokarmowym

Mniszek lekarski to zioło, które wpływa na pobudzenie wytwarzania żółci przez wątrobę, a tym samym przyczynia się do szybszego trawienia. Zaobserwowano także pozytywny jego wpływ na funkcjonowanie dwunastnicy. Zwiększenie kurczliwości w tych przewodach przeciwdziała zastojowi żółci i normalizuje proces trawienia. Efekty nie są odczuwalne natychmiastowo, ale regularne spożywanie mniszka lekarskiego, na przykład w formie wywarów, przyczyna się do lepszego funkcjonowania całego układu pokarmowego. Warto także wiedzieć, że działa on rozkurczowo na mięśnie gładkie, co przyczyna się zarówno do szybszego przepływu żółci, jak i moczu.

Imbir na dolegliwości z przewodem pokarmowym

Imbir to nie tylko popularne zioło na problemy gastryczne. Stosowany jest także jako przyprawa w wielu egzotycznych kuchniach. Jego charakterystyczną właściwością jest przyspieszenie trawienia. Dlatego dodaje się go w formie przyprawy głównie do ciężkostrawnych dań. Można także spożywać go w formie ziołowych naparów. Okazuje się nieodzowny w przypadku wzdęć i mdłości. Działa pobudzająco na apetyt. Wykazuje także działanie lecznicze w pierwszych objawach przeziębienia. Można go zakupić zazwyczaj w postaci kłącza w charakterystycznej, żółtawej barwie.

Szeroki wybór ziół przeznaczonych na różnego rodzaju dolegliwości związane z układem pokarmowym można znaleźć w popularnym sklepie internetowym pod adresem https://mojazielarnia.pl/28-przewod-pokarmowy. Znaleźć można tam wiele interesujących preparatów oraz unikatowych mieszanek ziołowych w dobrych cenach.

Główne składniki kiełbasy

swojskie wędliny

Słowo „kiełbasa” pochodzi od łacińskiego słowa oznaczającego „skwierczenie”. Dzieje się tak dlatego, że kiełbaski są tradycyjnie smażone lub grillowane na patyku nad otwartym ogniem.

Najpopularniejszymi rodzajami kiełbas są polskie kabanosy. Wyrabia się je z wieprzowiny i wołowiny, gotuje się je w wodzie i przyprawach, następnie kroi na kawałki i na koniec pakuje w naturalne osłonki.

Główne składniki, które trafiają do polskich kabanosów to sól, cukier, pieprz, czosnek, nasiona kolendry i kilka innych przypraw. Kiełbasa zawiera również jajka lub mleko do związania mięsa.

Swojskie wędliny Warszawa – produkty wędliniarskie wysokiej jakości, o niskim stopniu przetworzenia, z dobrym składem.

Kabanosy to rodzaj polskiej kiełbasy. Są wykonane z wołowiny, wieprzowiny i cielęciny i mają charakterystyczny smak.

Polskie kabanosy powstają z mięsa wołowego, wieprzowego i cielęcego. Mogą być doprawiane różnymi przyprawami, takimi jak czarny pieprz lub gałka muszkatołowa. Kabanos jest zwykle gotowany w naturalnej osłonce przed grillowaniem lub smażeniem na patelni grillowej.

Jakość kabanosów jest silnie uzależniona od ilości użytych w nich przypraw oraz jakości mięsa użytego do jej wytworzenia.

Polacy kochają jedzenie i uwielbiają jeść. Mają szeroki wybór opcji jedzenia, ale wyróżnia się kabanos. Kabanosy produkowane są z wieprzowiny i przypraw, co sprawia, że są idealne dla polskiego podniebienia.

Kabanosy produkowane są z wieprzowiny i przypraw, co sprawia, że są idealne dla polskiego podniebienia. Mięso jest następnie przed wędzeniem nadziewane w osłonki z naturalnych jelit zwierzęcych lub syntetycznych. Można je grillować lub smażyć na oleju. W Polsce istnieje wiele różnych rodzajów kabanosów: niektóre z czosnkiem, niektóre z ziołami i inne z owocami, takimi jak suszone śliwki lub jabłka. Główną zaletą jedzenia tych kiełbas jest to, że są zdrowe, ponieważ nie zawierają żadnych konserwantów ani dodatków, takich jak

Kabanosy to rodzaj polskiej kiełbasy wyrabianej z wieprzowiny i wołowiny. Ten rodzaj kiełbasy jest również jednym z najpopularniejszych rodzajów w Polsce.

Korzyści z kabanosów są liczne. Są dobre dla zdrowia, można je przyrządzać w domu, można je stosować jako zamiennik mięsa, a do tego pysznie smakują! Oprócz tego kabanosy można jeść z chlebem lub samodzielnie.

Kabanosy to rodzaj polskiej kiełbasy. Wykonane są z wieprzowiny, boczku i przypraw. Mięso nadziewane jest następnie w osłonki z naturalnych jelit wieprzowych.

Kabanosy to rodzaj polskiej kiełbasy, która powstaje z mieszanki wieprzowiny, boczku i przypraw. Mięso jest następnie nadziewane w osłonki z naturalnych jelit wieprzowych, a proces ten może trwać do sześciu godzin w zależności od wielkości kiełbasy. Kabanosy są zazwyczaj spożywane z chlebem lub gotowanymi ziemniakami.

Kabanos to polska kiełbasa wytwarzana z mięsa wieprzowego, cielęcego, wołowego i drobiowego. Zwykle jest nadziewany czosnkiem i cebulą. Ma łagodny smak, a konsystencję można określić jako miękką i ciągnącą.

Kabanosy są popularne w Polsce, ponieważ oferują szeroki wachlarz właściwości zdrowotnych. Mają niską zawartość tłuszczu i kalorii, ale są bogate w białko. Mają też mniej soli niż inne rodzaje kiełbas.

Chcesz pozyskiwać klientów z wyszukiwarki Google? Przeczytaj jak działa pozycjonowanie stron.

Polacy uważają, że kabanosy mogą leczyć wiele chorób, w tym zapalenie stawów, nadciśnienie, cukrzycę i otyłość

Słowo „kabanos” oznacza w języku polskim „robaka”, co odnosi się do robaczego kształtu kiełbasy podczas jej gotowania.

Właściwości konopi indyjskich i ich wpływ na pamięć

0
Właściwości konopi indyjskich i ich wpływ na pamięć

Warto przyjrzeć się najważniejszym składnikom wszystkich odmian konopi, aby zrozumieć tę zależność. THC jest głównym składnikiem aktywnym w konopiach indyjskich. To sprawia, że zrozumienie tej zależności jest bardzo ważne. THC jest odpowiedzialny za wszystkie reakcje w organizmie, które są związane ze stanem odurzenia. Jest również odpowiedzialny za niepokój i paranoję. Kannabidiol to kolejny składnik, który często jest pomijany w interakcji różnych gatunków konopi. Jednak jego charakterystyczne działanie jest z pewnością łagodniejsze. Kannabidiol może być również wykorzystywany do hamowania zbyt drastycznych efektów THC. Stosunek ten jest znacznie przechylony na korzyść THC w szczepie skun, który ma najpoważniejsze problemy z pamięcią krótkotrwałą. Najważniejszym wnioskiem z badania jest to, że najlepiej jest przestać używać tej odmiany marihuany, gdy tylko zauważy się negatywny wpływ na zapamiętywanie. Jednak badanie może mieć również zasługi, ponieważ wielu badaczy uważa, że może być bardzo korzystne w terapiach pamięciowych dla pacjentów z zaburzeniami pamięci.

Marihuana i pamięć krótkotrwała

Zaburzenia pamięci krótkotrwałej, do których zalicza się upośledzenie, to jedno z najpoważniejszych zagrożeń związanych z paleniem marihuany. Do niedawna zakładano, że są one losem wszystkich użytkowników marihuany. Jednak ostatnie badania naukowe wykazały zmianę sposobu myślenia. Badania te pokazują, że nie marihuana per se jest przyczyną problemów, ale pewne odmiany konopi. Okazało się, że tylko regularni palacze mogli rozwiązywać zadania, które testowały ich pamięć krótkotrwałą. Inni palacze mieli taką samą zdolność zapamiętywania, niezależnie od tego, czy byli trzeźwi, czy naćpani. Pozwala to stwierdzić, że pewne składniki marihuany są odpowiedzialne w utracie pamięci. Składniki te są bardziej rozpowszechnione w niektórych odmianach marihuany niż w innych. Więcej do przeczytania na http://weed-seeds.pl/

Analiza powiązań między używaniem konopi a osteoporozą

Badania naukowe od dawna skupiają się na wpływie konopi na zdrowie kości. Badania te są często wykonywane w celu odpowiedzi na pytanie, czy marihuana stanowi ryzyko dla zdrowia i samopoczucia palaczy. Jednak ostatnio zostały one rozszerzone o kwestię zdolności konopi do zapobiegania osteoporozie. Jest to choroba, która w pewnym okresie życia dotyka nawet 12 procent mężczyzn i prawie trzydzieści procent kobiet. Stwierdzono, że powyższy efekt nie tylko osłabia kości w okresie dojrzewania, ale również przyczynia się do tego, że kości są bardziej chronione przed osteoporozą w późniejszym życiu. Badania zostały przeprowadzone z wykorzystaniem myszy jako wsparcia. Wykazano, że marihuana może powodować wyłączenie pewnych cząsteczek w organizmie, co jak się uważa odgrywa istotną rolę w rozwoju osteoporozy. Wykazano, że receptor CB1, aktywowany przez używanie marihuany, ma pewien wpływ na regenerację kości. Naukowcy wciąż nie są pewni co do wpływu marihuany na receptor CB1. Wykazano, że kannabinoidy zmniejszają utratę masy kostnej u osób starszych i zapobiegają odkładaniu się tłuszczu w kościach.

Jogurt probiotyczny – jakie ma właściwości i kiedy jest zalecany?

Jogurt

Nasz układ trawienny jest niezwykle skomplikowaną konstrukcją. Składa się on bowiem z wielu komponentów, których odpowiednia symbioza doprowadza do tego, że nie odczuwamy żadnych, nieprzyjemnych dolegliwości. Często jednak niezbędne jest odpowiednie wparcie układu trawiennego bakteriami probiotycznymi. Te z kolei znajdują się jedynie w jogurtach priobiotycznych i jako jedne z nielicznych są wstanie przetrwać transport przez cały układ pokarmowy, a ich miejscem docelowym są jelita. Wobec tego warto wiedzieć, jakie właściwości mają tego typu jogurty, a także kiedy zalecane jest ich spożycie.

Jak działają bakterie zawarte w jogurtach probiotycznych?

Jogurty probiotyczne w niektórych przypadkach mogą stać się niezbędnym elementem jadłospisu. Zawarte w nich bakterie spełniają bowiem niezwykle istotną rolę. Do najważniejszych ich zadań można zaliczyć:

 • skuteczne obniżenie pH w jelitach
 • ograniczanie namnażania się bakterii, które powodują choroby oraz bakterii gnilnych
 • ograniczanie namnażania się grzybów czy wirusów w układzie trawiennym
 • jogurty probiotyczne i zawarte w nich bakterie otulają ścianki jelita, a tym samym zapewniają im ochronę
 • pobudzają one system odpornościowy i sprawiają, że może on skuteczniej bronić się przed infekcjami
 • wyregulują pracę jelit

Jak upewnić się, że jogurt jest probiotyczny?

Buszując pomiędzy sklepowymi półkami w poszukiwaniu jogurtu probiotycznego, może okazać się, że jego znalezienie wcale nie będzie tak proste. Często choć opakowanie będzie zawierać nazwę „jogurt probiotyczny„, skład produktu może być tego całkowitym zaprzeczeniem. Wobec tego, by upewnić się, że jogurt posiada żywe kultury bakterii, warto poszukać informacji odnośnie do tego, czy:

 • bakterie pochodzą z naturalnej mikroflory, która występuje w organizmie człowieka
 • na opakowaniu zawarta jest dodatkowa informacja odnośnie szczepu oraz gatunku bakterii
 • bakteria została zbadana w warunkach laboratoryjnych
 • spełniony został warunek posiadania dziesiątek lub setek milionów bakterii na 1 gram jogurtu probiotycznego
 • szczep bakterii ma możliwości „skolonizowania” układu pokarmowego
 • zawarty jest dopisek „żywe kultury bakterii”

Kiedy zalecane jest spożycie jogurtów probiotycznych?

Oczywiście, jeśli zależy nam na tym, by zadbać o nasz układ pokarmowy, wówczas możemy na stałe włączyć jogurty probiotyczne do naszej diety. Jednak są sytuacje szczególne, kiedy produkt ten może działać jak niezastąpione lekarstwo. Warto spożywać jogurt probiotyczny w przpypadku:

 • ostrej biegunki
 • infekcji wywołanej rotawirusem
 • zespole drażliwego jelita
 • nietolerancji laktozy
 • podwyższonym poziomie cholesterolu

Co ciekawe, jogurt probiotyczny może złagodzić również objawy atopowego zapalenia skóry.

W jaki sposób e-recepty ułatwiają nam życie?

0
W jaki sposób e-recepty ułatwiają nam życie

Powinniśmy doceniać te wszystkie możliwości, jakie zapewnia nam współczesny świat. Powinieneś docenić nawet to, że żaden lekarz, w trakcie konsultacji, nie wypisze ci mało czytelnej recepty papierowej, którą później musiałbyś odszyfrowywać wraz z farmaceutą, albowiem zamiast niej dostarczy ci receptę elektroniczną. Pewnie wiesz już, jak działa elektroniczna recepta. Skoro obowiązuje ona już od ponad dwóch lat, na pewno przynajmniej raz w życiu miałeś z nią bezpośrednią styczność i miałeś okazję ją zrealizować, dlatego wiesz już, jak prosty i wygodny jest to proces. W sumie można uznać, że ta wygoda realizacji e-recept jest jedną z ich największych zalet.

Degeneracja plamki żółtej. Choroba związana z wiekiem

Degeneracja plamki żółtej

Osoby starsze mogą borykać się z wieloma problemami zdrowotnymi. Wśród nich jednym z poważnych schorzeń są choroby oczu, które utrudniają im normalne, aktywne funkcjonowanie. Wzrok to w końcu jeden z naszych najważniejszych zmysłów i jakiekolwiek jego zaburzenia poważnie wpływają na naszą percepcję świata i możliwości. Niestety, degeneracja plamki żółtej to częste schorzenie osób starszych. Zobacz, co warto o nim wiedzieć.

Suche i mokre AMD

Związana z wiekiem degeneracja plamki żółtej (AMD) to często pojawiające się schorzenie, które dotyka coraz szerszych kręgów ludzi. Jego przyczyny nie są dokładnie poznane, ale mogą wiązać się między innymi z wpływem czynników zewnętrznych, takich jak wolne rodniki czy związki chemiczne, które zaburzają przemianę materii w komórkach siatkówki oka. AMD może być podzielone na dwa typu: tak zwane suche i mokre (wysiękowe) AMD.

Suche AMD występuje znacznie częściej i polega na zaniku komórek nerwowych. Z tego powodu widzenie stopniowo pogarsza się, aż dochodzi do wyraźnych ubytków w zakresie zmysłu wzroku. Niestety nie opracowano jeszcze skutecznej metody leczenia tego rodzaju AMD.

Mokre AMD to z kolei rzadsze, ale szybciej postępujące schorzenie. W skrajnych przypadkach prowadzi do utraty wzroku w ciągu kilku dni, dlatego nawet pierwsze symptomy choroby wymagają natychmiastowej konsultacji okulistycznej. Wysiękowe AMD polega na narastaniu błony podsiatkówkowej w centralnej części siatkówki, co prowadzi do zniszczenia komórek odpowiedzialnych za widzenie. Leczenie wysiękowego AMD prowadzone jest poprzez bezpośrednie podawanie zastrzyków do oka.

Objawy AMD

Diagnoza AMD jest utrudniona przede wszystkim ze względu na fakt, że objawy schorzeń plamki żółtej nie są charakterystyczne. We wczesnym stadium choroby zazwyczaj żadne zmiany nie są obserwowane przez pacjenta, ponieważ zwyrodnienie nie powoduje bólu. Dopiero w późniejszym stadium pojawia się widzenie nieostre z bliska i z daleka, a centralna część obrazu staje się zamazana i “przesłonięta”. Wraz z rozwojem choroby obszar ten powiększa się, pojawia się problem z rozpoznawaniem kolorów i szczegółów kształtów. Dodatkowo w wysiękowym AMD pojawia się faliste zakrzywienie obrazu.

Diagnostyka choroby

Niewielkie zmiany w początkowej fazie choroby utrudniają jej rozpoznanie, ponieważ pacjenci nie skarżą się na żadne problemy. Z tego względu bardzo ważne są regularne badania kontrolne, które już na wczesnym etapie mogą wykryć degenerację plamki żółtej.

Warszawski Szpital Okulistyczny specjalizuje się między innymi w rozpoznawaniu zaburzeń plamki żółtej. W tym celu wykonywane są między innymi tak nowoczesne badania jak OCT – optyczna tomografia oka, pozwalająca dostrzec jego dno. Na podstawie wyników wszystkich badań, zaleconych przez lekarza, możliwa jest ocena stopnia degeneracji plamki żółtej, rozpoznanie rodzaju choroby i podjęcie prawidłowego leczenia.

Jak przyrządzać i pić herbatki owocowe?

Herbatki owocowe

Picie ziołowych oraz owocowych naparów może korzystnie wpłynąć na zdrowie. Istnieje wiele gatunków roślin, które w swoim składzie mają cenne substancje aktywne, witaminy oraz minerały. Herbatę można produkować z każdej części rośliny, mogą być to liście, kłącza, kora, a także owoce. Herbatki owocowe to sposób na pyszny napój, który korzystnie działa na organizm.

Z czego robi się owocowe herbaty?

Gorące napary na bazie owoców można wytwarzać z wielu gatunków roślin. Popularna jest np. dzika róża, czarny bez, porzeczka lub jarzębina. Te owoce są bogate w witaminy oraz w przeciwutleniacze. Od dawna uważa się, że antyoksydanty korzystnie działają na organizm człowieka, usuwają wolne rodniki, dzięki temu zmniejszają stres oksydacyjny. Herbatki owocowe mogą występować w mieszankach z dodatkiem liści. Znane są mieszanki, które zalecane są na dietach lub dla osób, które zmagają się z problemami z układem pokarmowym lub moczowym. Takim owocem może być żurawina, która pozytywnie działa na samopoczucie oraz na zakażenia pęcherza. Herbaty z owoców to bomby witaminowe, które zawierają pokaźne ilości witaminy C oraz A. Te substancje zwiększają odporność oraz poprawiają kondycję skóry i paznokci.

Jak pić herbaty z owoców?

Mieszanki herbat mogą występować w torebkach lub mieć postać sypką. Torebki to wygodny sposób na gorący napój, herbatkami owocowymi można poczęstować również dzieci. To zdrowsza alternatywa dla słodzonych napojów. Sypkie produkty wymagają dokładnego zaparzenia. Do przygotowania napoju może posłużyć sitko, ale warto zostawić owoce, ponieważ są zdrową i pyszną przekąską. Herbatki owocowe można też pić na zimno, idealnie chłodzą w upalne dni. Warto dodać do nich nieco mięty, a nawet lodu. Tak przygotowany napój można podać gościom na ogrodowym przyjęciu. Warto wybierać ekologiczne produkty, które nie zawierają sztucznych dodatków, surowce do takich herbatek owocowych pozyskuje się zwykle z natury. Mogą zastępować czarną herbatę oraz kawę. Dobrze komponują się z miodem oraz z cytryną.

Herbaty z owoców na konkretne schorzenia

Wiele naparów owocowych dedykowanych jest jako pomoc na niektóre dolegliwości. Odporność może być wzmocniona przez regularne picie herbatek owocowych, które zawierają w swoim składzie owoce dzikiej róży oraz jarzębiny. Podobnie działa też czarny bez oraz nieco cierpka tarnina. Jabłko to bogate źródło błonnika, dlatego może znacznie załagodzić dolegliwości od strony układu pokarmowego. Żurawina oraz aronia są bardzo bogate w przeciwutleniacze, polepszają kondycję skóry oraz włosów.

Czym jest zestaw do paznokci? Jaki wybrać?

0
Czym jest zestaw do paznokci

Co powinno znaleźć się w zestawie do paznokci? Czym kierować się wybierając taki produkt?

Czy zwolnienie lekarskie online jest tak samo ważne jak papierowe?

0
Czy zwolnienie lekarskie online jest tak samo ważne jak papierowe

Choroba często wymaga od nas odpoczynku w domu, który pozwala zregenerować siły i doprowadzić się na nowo do stanu, w którym jesteśmy zdolni do podjęcia zwyczajnych aktywności. Aby jednak było to możliwe, niezbędne jest posiadanie zwolnienia lekarskiego. Od początku 2019 roku lekarze wystawiają je wyłącznie w formie elektronicznej. Jeśli zastanawiasz się, jak działa i czy jest tak samo ważne, jak klasyczne papierowe zwolnienie, odpowiemy na wszystkie twoje pytania.

E-zwolnienie, czyli odpowiednik zwolnienia papierowego

Klasyczne zwolnienie lekarskie miało kształt dokumentu, wręczanego pacjentowi w wypadku choroby przez lekarza. Znajdowały się na nim wszystkie niezbędne informacje na temat pacjenta, choroby, zakładu pracy oraz czasu, jaki lekarz przewidywał do pełnego wyzdrowienia. Jego posiadanie wiązało się z koniecznością powiadomienia pracodawcy o chorobie i dostarczenia mu dokumentu w określonym terminie.

Obecnie wszyscy lekarze wystawiają e-zwolnienie, czyli odpowiednik klasycznego zwolnienia lekarskiego. Zawiera ono te same informacje, jakie znajdowały się na starszej wersji dokumentu. Jedyna różnica polega na tym, iż zwolnienia lekarskie online są dostarczane automatycznie do pracodawcy za pomocą systemu PUE (Platformy Usług Elektronicznych ZUS).

Korzyści płynące z wystawienia zwolnienia elektronicznego

Zwolnienie lekarskie online jest równoznaczne z tradycyjnym zwolnieniem papierowym i daje pacjentowi dokładnie takie same uprawnienia. Największą korzyścią, jaka płynie z jego wystawienia, jest automatyczne dostarczenie dokumentu do pracodawcy, dzięki czemu pacjent nie musi się o to martwić. Co więcej, do wystawienia takiego dokumentu nie są wymagana żadne formalności ze strony pacjenta.

Wizyta osobista, online lub telefoniczna

Każdy rodzaj wizyty lekarskiej uprawnia lekarza do wystawienia e-zwolnienia albo e-recepty. Dlatego też, niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na wizytę online albo konsultację telefoniczną, czy też udasz się do lekarza osobiście, za każdym razem będziesz mógł otrzymać zwolnienie online.

Warto przy tym zauważyć, że zwolnienie powinno zostać wystawione oraz trafić do systemu ZUS i twojego pracodawcy już na samym początku twojej choroby. Dlatego nie warto zwlekać z konsultacjami lekarskimi. Pamiętaj, że jedynie w uzasadnionych przypadkach lekarz może wystawić zwolnienie wstecz.

Zwolnienie od lekarza psychiatry

Podobnie jak w przypadku innych chorób, również choroby psychiczne uprawniają do otrzymania zwolnienia lekarskiego w formie elektronicznej. Jeśli zatem nie czujesz się dobrze, nie tylko pod względem somatycznym, ale i psychicznym, powinieneś jak najszybciej zdecydować się na konsultację, aby zarówno rozwiązać swój problem, jak i zyskać możliwość dojścia do zdrowia w domowym zaciszu.

Ze Wschodu Polski do Krakowa

0
Ze Wschodu Polski do Krakowa

Na początku lat dwutysięcznych większość osób pochodzących z Polski Wschodniej, która zawsze była rejonem o wysokim wskaźniku bezrobocia, wyjeżdżało do Lublina lub Warszawy na studia. O miejscu, gdzie się studiowało decydowały przede wszystkim argumenty ekonomiczne – do Lublina i Warszawy jest stamtąd po prostu najbliżej. A przecież wielu studentów pochodziło z biednych rodzin, gdzie trudno było o zapewnienie utrzymania studentowi i liczył się przysłowiowy „każdy grosz”.