Badania rezonansem magnetycznym nie trzeba się bać!

0
2426
Badania rezonansem magnetycznym nie trzeba się bać!

Czym jest badanie rezonansem magnetycznym

Badanie rezonansem magnetycznym to popularne obecnie badanie, nazywane również obrazowaniem metoda rezonansu magnetycznego lub w skrócie MRI. Jest nieinwazyjną metodą obrazowania wnętrza ciała. Główne zastosowanie rezonans magnetyczny ma w medycynie. Jest jedną z kluczowych technik diagnozowania obrazowego.

Tego rodzaju badanie całkowicie bezpieczne dla ludzkiego organizmu i nie wymaga użycia potencjalnie szkodliwego promieniowania rentgenowskiego., tak jak podczas badania RTG. Ponadto, rezonans magnetyczny jest niezwykle precyzyjny. Pozwala wykryć zmiany chorobowe w układzie mięśniowym i szkieletowym, w tym również w szpiku kostnym. Ponadto, dzięki niemu możliwa jest ocena funkcjonowania naczyń krwionośnych i serca.

Jak przebiega badanie rezonansem

W dniu badania, do placówki która będzie je wykonywać należy przyjść na 10 do 15 minut przed umówioną godziną.  Na miejscu należy przedstawić wymagane dokumenty i wypełnić krótki kwestionariusz. W pokoju przygotowawczym pozostawia się przed badaniem wszelkie niedozwolone przedmioty i następnie po zaproszeniu przez lekarza wchodzi się do gabinetu. Tam technik radiologii wykonuje badanie. Czas badania to przeważnie między 20 a 60 minut.

Podczas badania rezonansem magnetycznym należy pozostać nieruchomo przez cały czas jego trwania. Przeszkodą może być zwiększony poziom hałasu, jednak nie należy się go obawiać. Wyniki badania należy po kilku dniach odebrać osobiście lub upoważnić do odbioru wybraną osobę trzecią.

Prawidłowe przygotowanie do badania to podstawa

Przede wszystkim, na badanie rezonansem magnetycznym należy się udać bez stresu. Trzeba pamiętać o tym, aby w dniu badania, na trzy godziny przed nim nic nie jeść, a na godzinę przed również nic nie pić. Nie dotyczy to leków przyjmowanych na stałe, które należy przyjąć o stałej porze. Nie wolno również zapomnieć o zabraniu ze sobą odpowiednich dokumentów, takich jak: dowód osobisty, skierowanie na badanie (jeśli wykonujemy je na Narodowy Fundusz Zdrowia), wyniki wcześniejszych badań oraz dodatkową dokumentację medyczną, jeśli otrzymaliśmy wcześniej takie zalecenie.

W dniu badania rezonansem magnetycznym ubranie powinno być możliwe proste, wygodne i bez jakichkolwiek metalowych elementów. Do badania należy zdjąć m.in. biżuterię, zegarek i pasek. Posiadanie przy sobie urządzeń elektronicznych jest zabronione. Należy je pozostawić w szatni.

Jakie obszary ciała można poddać badaniu

Rezonans magnetyczny można wykonać na większości obszarów ciała. W zależności od obszaru ciała poddanego badaniu, rozróżniamy następujące rodzaje badań: angiografia, cholangiografia, whole body scan, badanie czynnościowe mózgu, rezonans głowy, jamy brzusznej, kości i stawów kończyny dolnej i górnej, kręgosłupa lędźwiowego, piersiowego i szyjnego, miednicy małej, oczodołów, piersi, przysadki, szyi, twarzoczaszki, zatok.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o badaniach wykonywanych rezonansem magnetycznym lub masz jeszcze jakieś wątpliwości lub pytania, na które chciałbyś poznać odpowiedź, zachęcamy do odwiedzenia strony Tomma.com.pl. Wykwalifikowana kadra specjalistów chętnie udzieli tam odpowiedzi na pytania i wyjaśni niejasności.  

[Głosów:4    Średnia:3.3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ