Białaczka. Poznaj jej objawy i sposoby leczenia

0
2702
Białaczka. Poznaj jej objawy i sposoby leczenia

Białaczka to duża grupa nowotworów krwi. Wyróżnia się m.in. białaczkę limfatyczną i białaczkę szpikową, a każdy typ charakteryzuje się innym przebiegiem i symptomami. Jakie są objawy białaczki i czy każdy rodzaj nowotworu leczy się za pomocą chemioterapii?

Nowotwór krwi może mieć wiele postaci. Wśród białaczek wyróżnia się wiele typów, m.in. białaczkę szpikową, limfoblastyczną, białaczkę neutrofilową, eozynofilową, a także limfocytową B-komórkową, włochatokomórkową czy prolimfocytową. Wiele z tych rodzajów może mieć przebieg ostry lub łagodny. Czym się od siebie różnią?

Najbardziej charakterystyczną cechą białaczki o ostrym przebiegu jest to, że rozwija się szybko i gwałtownie. Agresywny przebieg sprawia, że pacjent wymaga pilnej diagnostyki i natychmiastowego podjęcia leczenia. Choroba ma zazwyczaj nagły początek, a objawy nie występują dłużej niż miesiąc. Pacjenci mogą odczuwać zmęczenie, osłabienie i mogą tracić na wadze. Nieraz skarżą się na nocną potliwość, stany podgorączkowe i gorączki o nieokreślonym podłożu.

Jak rozpoznać białaczkę o charakterze przewlekłym? Bywa to dość trudne. Zdarza się bowiem, że przez kilka lat nie daje ona żadnych objawów i, w niektórych przypadkach wykrywana jest przypadkowo, przy okazji wykonywania innego rodzaju badań.

Wśród objawów białaczki o charakterze przewlekłym są m.in. spadek masy ciała, stany gorączkowe, nadmierna potliwość nocna, osłabienie, męczliwość i spadek sprawności fizycznej. Chory może także odczuwać związane z powiększeniem śledziony uczucie ciężaru po lewej stronie jamy brzusznej i objawy zakażenia skóry. W badaniach można natomiast wykryć powiększenie węzłów chłonnych, wątroby i migdałków.

Białaczka o charakterze przewlekłym najczęściej dotyka osób dorosłych, powyżej 50 roku życia. Ryzyko zachorowania na tę chorobę jest większe w przypadku mężczyzn niż kobiet i rośnie wraz z wiekiem. Szczyt zachorowań przypada na 65-70 rok życia. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o białaczce wejdź na stronę https://www.dkms.pl/pl/naszpikuj-sie-wiedza/jak-przebiega-proces-leczenia-bialaczki.

Jak się diagnozuje białaczkę?

Pierwszym badaniem wykonywanym w przypadku podejrzenia białaczki jest morfologia krwi z rozmazem. Gdy wyniki badania nie dają jednoznacznej odpowiedzi pozwalającej wykluczyć chorobę zazwyczaj wykonuje się badania potwierdzające jej rozpoznanie takie jak biopsja szpiku i badanie cytologiczne lub jedno z najnowocześniejszych badań materiału uzyskanego w biopsji – immunofenotypowania.

Leczenie białaczki

Leczenie białaczki uzależnione jest od jej typu. W przypadku ostrych białaczek kluczowa jest wczesna diagnostyka. Następnie podejmuje się działania mające na celu uzyskanie remisji choroby – najczęściej poprzez chemioterapię i pozwalające na konsolidację remisji. Nieraz stosuje się przeszczepienie szpiku jednak nie zawsze jest on konieczny lub – ze względu na ewentualne powikłania – możliwy.

W przypadku białaczek przewlekłych dużą rolę odgrywa obecnie nowa terapia celowana inhibitorami kinazy tyrozynowej mająca na celu całkowite zahamowanie podziałów komórek białaczkowych wywołujących chorobę. Dzięki tej metodzie nie ma konieczności stosowania bardziej szkodowej dla organizmu chemioterapii czy skomplikowanego przeszczepu szpiku.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ