Jak dokładnie przewidzieć termin owulacji

0
2074
owulacja

Owulacja daje sygnały, na podstawie których można przewidzieć, gdy rozpocznie się jajeczkowanie. Do objawów owulacji należy m.in. wzmocnienie ilości śluzu szyjkowego i podniesienie temperatury ciała. U pewnych kobiet można zobaczyć dodatkowe, rzadziej występujące sygnały owulacji, np. plamienia czy bolesność piersi. Sprawdź, jak przewidzieć, gdy wykorzystuje się owulacja na podstawie sygnałów dawanych przez ciało.

Owulacja – ile trwa?

Tak naprawdę termin „owulacja” określa tylko sam moment wydostania się jajeczka z jajnika, a toż stanowi nie dłużej aniżeli 1 dzień. Jednak dłużej trwają dni płodne, czyli tenże okres, gdy jajeczko wędruje jajowodami do macicy a może przystąpić do zapłodnienia (pod warunkiem, że w tym czasie kobieta odbędzie niezabezpieczony kontakt z mężczyzną, a sperma dostanie się do jej dróg rodnych). Dni płodne wydaje się na czas obejmujący 4 dni przed owulacją i 5 dni po owulacji – łącznie 10 dni.

Owulacja – wyznaczanie metodą termiczną

Metoda termiczna wyznaczania terminu owulacji polega na normalnym mierzeniu ciepłoty ciała i zapisywaniu wyników na stronie obserwacji cyklu. Żeby pomiary były jak najdokładniejsze, należy przestrzegać kilku zasad:
temperaturę mierzymy systematycznie rano o tej samej porze (różnica nie może mieć więcej aniżeli 1 godzinę);
do mierzenia przystępujemy od razu po przebudzeniu, nie wstając wcześniej ani na chwilę z łóżka;
długość wypoczynku przed mierzeniem musi być co najmniej 3 godziny (więc po zarwanej nocy wyniki potrafią być niemiarodajne);
termometr umieszczamy zawsze w tym jednym miejscu (jama ustna, pachy, pochwa, odbytnica);
okres mierzenia temperatury pod pachą, w pochwie lub odbytnicy winien mieć minimum 5 minut, oraz w ustach 8 minut.
Otrzymany wynik nanosimy na okolicę obserwacji cyklu i na koniec miesiąca łączymy oznaczenia za pomocą linii będąc w tenże sposób wykres. Jeśli danemu pomiarowi towarzyszyły jakieś nieprzewidziane sygnały (np. dolegliwość, zmiana godziny mierzenia, a chociażby zmiana termometru), należy to zupełnie zapisać. Po sporządzeniu wykresu można dojść do interpretacji sukcesów:
w centralnej większości cyklu temperatura winna wynosić 36,6 stopni;
tuż przed owulacją zauważa się nieznaczny spadek ciepłoty o 0,2-0,3 poziomu (do 36,4 lub 36,3 stopni Celsjusza);

jak wyznaczyć termin owulacji

Testy owulacyjne

Metodą bardzo prostą w określeniu czasu owulacji jest badanie stężenia hormonu luteotropowego (LH) w moczu. Są do tego testy owulacyjne, jakie można kupić w aptece. Wzrost stężenia hormonu LH w moczu wskazuje, że w okresu najbliższych 36 godzin nastąpi owulacja. Jak przygotowuje się test owulacyjny? Należy nabyć opakowanie 5 testerów w formie paseczków. Potem w instrukcji należy sprawdzić, w który dzień cyklu winno odbyć się test – zależy to z długości cyklu miesięcznego. Wykrywanie owulacji ową formą polega na zamaczaniu przez inne 5 dni paseczków w pobranej próbce moczu. Nie powinien to być natomiast mocz poranny, ponieważ jego zagęszczenie może wpłynąć na zafałszowanie efekcie (badanie lepiej zrobić w czasie dnia, po godzinie 10). Pasek zanurza się na ok. 10 sekund w moczu do określonej granicy, potem wyjmuje, kładzie płasko i czeka 5 minut. Po tym czasie na testerze pojawiają się paski: 1 znaczy, że badanie zostało wykonane odpowiednio, jednak hormon LH nie jest tenże. 2 kreski to znak, że w moczu jest hormon luteinizujący, a jego natężenie zależy od intensywność koloru paska. Jeśli nie ma kresek, test został niewłaściwie wykonany lub produkt jest niejednoznaczny.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ