Jak kontrolować objawy alergii

0
1794
Jak kontrolować objawy alergii

Objawy towarzyszące alergii potrafią mocno uprzykrzyć choremu życie. U każdej osoby dolegliwości będą występowały z różnym nasileniem, jednakże w podobny sposób można przeciwdziałać wystąpieniu objawów. W większości przypadków wystarczy zmiana trybu życia, która nie wymaga dużego nakładu pracy.

Zidentyfikować problem

Pierwszym krokiem, jaki lekarz musi wykonać podczas walki z alergią, jest określenie alergenów, czyli substancji, na które chory jest uczulony. Alergenem może być w zasadzie wszystko z czym człowiek ma kontakt – pyłki traw lub drzew, sierść kota albo psa, roztocza kurzu domowego, orzechy, kakao, truskawki, nikiel i wiele innych. W tym celu wykonuje się testy alergiczne. Kiedy zostaną określone konkretne alergeny, można przejść do etapu eliminacji ich z życia chorego, dzięki czemu występowanie objawów zmniejszy się do minimum. Jeżeli człowiek uczulony jest na sierść zwierząt – najlepiej usunąć stworzenie z domu lub poszukać rozwiązania, aby zmniejszyć kontakt z pupilem do minimum. Uczulenie na roztocza kurzu domowego wiąże się z obecnością alergenu przez cały rok, dlatego też pozytywne skutki wnosi ograniczenie wystroju wnętrza do minimum. Najlepiej zasłony wymienić na drewniane rolety, z podłogi usunąć wszelkie dywany, natomiast z mebli wynieść elementy dekoracyjne. Bardzo dobre skutki przynosi wietrzenie pomieszczenia kilka razy dziennie i częste sprzątanie w domu. Ciężko opanować objawy uczulenia na pyłki roślin, ze względu na ich wszechobecność w powietrzu. Taka sytuacja ma miejsce w charakterystycznych dla danej rośliny miesiącach, dlatego warto wprowadzić kilka zasad dotyczących zmniejszenia ryzyka ekspozycji na świeże powietrze w okresie pylenia. Należy szczelnie zamykać okna i drzwi swojego domu, usunąć z mieszkania wszelkie rośliny kwitnące, ponieważ one również mogą być źródłem uczulenia. Warto unikać uchylania bocznych szyb podczas jazdy samochodem. Bardzo przydatne mogą być informacje ze stron internetowych dla alergików, w których podane są dane na temat pylenia poszczególnych roślin. W przypadku alergii pokarmowej najlepszym sposobem na zredukowanie objawów występowania choroby jest niespożywanie alergenu. Czasem jest to trudne, szczególnie w przypadku dzieci, dlatego tak ważna jest edukacja chorego na temat diety. Warto wykształcić nawyk szczegółowego czytania składu, dzięki czemu często udaje się uniknąć kontaktu z alergenem.

Co w sytuacji, gdy powyższe metody zawodzą?

Jeżeli nie udaje się odpowiednio opanować objawów przy pomocy powyższych metod, warto rozważyć środki farmakologiczne. Bardzo dobre efekty w zmniejszaniu dolegliwości przynoszą leki na alergię, np. Claritine będące niesedatywnymi lekami przeciwhistaminowymi. Jednym z nich, cieszącym się dużą skutecznością jest loratadyna. Poza przyjmowaniem tabletek istnieje również inna metoda – tak zwane odczulanie, polegające na podawaniu podskórnym alergenu w maksymalnym tolerowanym stężeniu, aby przyzwyczaić organizm do kontaktu z substancją. Jednakże jest to obarczone podwyższonym ryzykiem ze względu na możliwość wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego – stanu zagrożenia życia. Z tego względu część pacjentów decyduje się na pozostanie przy tabletkach i w ten sposób kontrolują występowanie objawów.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ