Jak skutecznie zapobiegać pieluszkowemu zapaleniu skóry?

0
1473
Jak skutecznie zapobiegać pieluszkowemu zapaleniu skóry?

Pieluszkowe zapalenie skóry jest najczęstszą dermatologiczną chorobą występującą u niemowląt, która charakteryzuje się występowaniem wyprysku (krostki, grudki, nadżerki) często na podłożu rumieniowym w miejscu przylegania pieluszki do ciała dziecka. Problem dotyka nawet 35% maluchów.

Przyczyny powstawania

Choroba ma podłoże wielokierunkowe i często mimo wyeliminowania jednego z potencjalnych czynników sprawczych nawraca. Głównym sprawcą jest wilgoć, która zaburza prawidłową florę bakteryjną oraz ciągłe pocieranie skóry przez pieluszkę. Wiele się mówi także, o nieprawidłowej diecie, predysponującej do występowania biegunek i stosowaniu antybiotykoterapii, które pośrednio mogą przyczyniać się do występowania objawów. Warto jednak wspomnieć, że pieluszkowe zapalnie skóry może również występować u dorosłych, co wyklucza teorie niedostatecznie rozwiniętej skóry u niemowląt.

Profilaktyka jako podstawa leczenia

To właśnie w ramach profilaktyki przed wytępieniem pieluszkowego zapalenia skóry po każdej zmianie pieluchy należy zabezpieczać skórę przeznaczonym do tego celu kremem. Zabezpieczać to nie znaczy nanosić jak najgrubszą warstwę. Zalecana jest mała ilość, która pokryje całą skórę, ale jednocześnie pozwoli jej oddychać. Warto wiedzieć, że do tego celu używamy maści przeznaczonej do niezmienionej chorobowo skóry, bez cynku, o możliwe najprostszym składzie. Bepanthen Baby Extra na pieluszkowe zapalenie skóry, jest maścią z dodatkiem witaminy B3 i prowitaminy B5 stosowaną w profilaktyce. Należy pamiętać o oczyszczaniu skóry poprzez jej mycie pod bieżącą wodą, unikając stosowania chusteczek nawilżanych, które dodatkowo podrażniają skórę. Pomocne w trakcie wystąpienia objawów, ale także w celu profilaktyki będzie pozostawianie dziecka bez założonej pieluszki przez kilkanaście minut w ciągu doby. Amerykańska Akademia Pediatryczna podkreśla, że główną przyczyną pieluszkowego zapalenia skóry u niemowląt jest zbyt rzadkie zmienianie pieluchy. Co więcej, wbrew powszechnej opinii, pojawienie się superchłonnych pieluch radykalnie zmniejszyło występowanie odparzeń, dlatego nie zaleca się używanie pieluch tetrowych jako profilaktyki przeciw pieluszkowemu zapaleniu skóry.

Czy to na pewno pieluszkowe zapalenie skóry?

Często trudno jest odróżnić pieluszkowe zapalenie skóry od reakcji alergicznej na czynniki drażniące znajdujące się w chusteczkach nawilżanych czy pieluszkach, które może wystąpić nawet po 4 tygodniach od zastosowania produktu. Z tego powodu często przy wystąpieniu objawów zaleca się zmianę dotychczas stosowanych produktów. Ważne jest, by wybierając pieluszki szczególnie dla dziecka, które ma skłonność do podrażnień, zwrócić uwagę by była pozbawiona substancji zapachowych, konserwujących i chloru.

Gdy profilaktyka zawodzi

Jeśli już doszło do pojawienia się zmian, należy zmienić dotychczas stosowaną maść na tę zawierającą lanolinę lub cynk, które będą łagodzić świąd i podrażnienia. W przypadku nieustępowania zmian lub pogarszania się stanu skóry należy skonsultować się z lekarzem, który w przypadku zdiagnozowania nadważenia bakteryjnego może zalecić zastosowanie maści z antybiotykiem.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ