Jak zadbać o siebie w okresie zachorowań na grypę?

0
3229
Jak zadbać o siebie w okresie zachorowań na grypę?

Jesień i zima to czas, w którym najłatwiej jest zachorować na grypę. Często pojawiają się też  epidemie wirusa grypy i wówczas zachorowanie jest tylko kwestią czasu. Tymczasem grypie wcale nie trzeba się poddawać i nie można tego robić, gdyż jest to nie tylko nieprzyjemna, ale też niebezpieczna choroba, z ryzykiem groźnych powikłań.

Niezbędne wzmocnienie odporności

Duża część osób, by uniknąć infekcji, zaczyna dbać o swą odporność wówczas, gdy zbliża się sezon zachorowań. Warto jednak zatroszczyć się o to wcześniej, gdyż wtedy będzie można uzyskać jeszcze lepsze rezultaty. Zresztą, takie zalecenia jak zdrowa dieta czy aktywność fizyczna mają znaczenie dla ogólnego zdrowia organizmu i ważne są przez cały rok, a nie tylko w okresie zachorowań na grypę.

Jak zatem wzmocnić swoją odporność? Można oczywiście sięgnąć po suplementy, co stosowane jest zwłaszcza w przypadku dzieci. Trzeba jednak pamiętać, że mają one pełnić rolę jedynie posiłkową, a kluczowe jest odpowiednie odżywienie organizmu. To właśnie dieta ma największe znaczenie, warto więc dbać o jej różnorodność. Dla budowania odporności znaczenie mają witaminy, jak C i D, minerały takie jak cynk i żelazo, a także kwasy omega-3. Dieta musi być więc odpowiednio komponowana. W okresie jesieni i zimy dobrze będzie uzupełnić ją także o pokarmy znane ze wzmacniania odporności. Jest to przede wszystkim czosnek, ale też na przykład owoce dzikiej róży.

Znaczenie aktywności fizycznej

Dawka ruchu jest potrzebna każdemu człowiekowi i nie można o tym zapominać również zimą. Niektórzy obawiają się, że spacer czy wyjście na basen przyczynią się do „złapania” infekcji, ale jeśli zachowa się w tym zdrowy rozsądek (m.in. jeśli chodzi o odpowiedni ubiór), na pewno więcej będzie z tego korzyści. Sport wzmacnia organizm, hartuje go, a szczególnie polecany jest ruch na świeżym powietrzu, bez względu na pogodę. Błędem jest więc zakładanie, że najlepszym sposobem na uchronienie się przed grypą będzie zamykanie się przez jej sezon w domu. Nic bardziej mylnego i dotyczy to osób w każdym wieku.

Inne ważne zalecenia

Poza ruchem, który jest niezbędny dla zdrowia, trzeba też zadbać o inną, tak samo ważną kwestię: wypoczynek. Tylko wypoczęty, silny organizm jest w stanie dobrze bronić się przed atakującymi go wirusami. Trzeba więc zadbać o odpowiednią dawkę snu. Osłabiająco na organizm działa również stres, jeśli więc jest się na niego narażonym, konieczne jest znalezienie skutecznych sposobów na niwelowanie jego skutków.

Dla zachowania siły organizmu niezbędne jest też jego nawodnienie. Optymalna ilość przyjmowanych każdego dnia płynów to 1,5-2 litry i nie powinno się tej ilości zmniejszać, co będzie też z korzyścią dla ogólnego zdrowia.

Profilaktyka – co kiedy ma się styczność z chorymi?

Doskonałym sposobem na uchronienie się przed grypą jest unikanie sytuacji, w których można się zarazić. Nie każdy jednak może pozwolić sobie na wystrzeganie się przebywania w dużych skupiskach ludzi, choćby ze względu na wykonywany zawód. W takich przypadkach warto rozważyć zaszczepienie się przeciwko grypie. Prócz osób narażonych na zachorowania, jak nauczyciele czy pracownicy służby zdrowia, w grupie, której zaleca się szczepienia, jest dużo więcej osób. Szczepienia są polecane między innymi dla osób starszych oraz dzieci, u których grypa może mieć szczególnie ostry przebieg, a ewentualne powikłania mogą być bardzo groźne.

Nawet kiedy ma się bezpośrednią styczność z chorym na grypę, na przykład domownikiem, nie trzeba się zarazić. Uniknąć tego pomoże noszenie maseczki ochronnej na twarz, częste mycie rąk i wystrzeganie się korzystania z tych samych naczyń co chory. Poza tym warto wyrobić w sobie nawyk częstego wietrzenia – nie tylko w domu, ale też pomieszczeń w pracy.

Więcej o zwalczaniu grypy dowiesz się na febrisan.pl

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Febrisan ® Proszek musujący. Skład: 1 saszetka podłużna (5 g proszku musującego) zawiera substancje czynne: Paracetamol (Paracetamolum) 750 mg, Kwas askorbowy (Acidum ascorbicum) 60 mg, Fenylefryny chlorowodorek (Phenylephrini hydrochloridum) 10 mg. Wskazania: Krótkotrwałe leczenie objawów przeziębienia i grypy takich jak: gorączka, dreszcze, bóle głowy, bóle mięśniowe, bóle gardła, katar, bóle zatok. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na którykolwiek składnik preparatu, nadciśnienie tętnicze, tętniaki, nadczynność tarczycy, choroby serca, ciężka niewydolność nerek, niewydolność wątroby, cukrzyca, wrodzony niedobór enzymu: dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej, leczenie inhibitorami MAO oraz okres do 2 tygodni po ich odstawieniu, β-adrenolitykami, trójpierścieniowymi lekami przeciwdepresyjnymi, jaskra z wąskim kątem przesączania, ciąża i okres karmienia piersią, fenyloketonuria, choroba alkoholowa, dzieci w wieku poniżej 12 lat. Opakowanie: Opakowanie jednostkowe zawiera 8, 12 lub 16 saszetek podłużnych.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ