Kaszel mokry – leczenie i porady

0
1780
Kaszel mokry – leczenie i porady

Głęboki wdech i następujący po nim wydech, któremu towarzyszy początkowe zamknięcie krtani wywołuje odruch kaszlowy. Zamknięcie, a następnie otwarcie krtani skutkuje wytworzeniem wysokiego ciśnienia w klatce piersiowej, co pozwala na wytworzenie siły wydechu pozwalającej na usunięcie zalegających w drogach oddechowych cząstek. Kaszel produktywny, czyli mokry, skutkuje w przeciwieństwie do kaszlu suchego odkrztuszeniem zalegającej wydzieliny.

Przyczyny kaszlu mokrego

Kaszel jest nieswoistym objawem towarzyszącym wielu stanom chorobowym. Czas trwania kaszlu jest dobrym kryterium pozwalającym na znalezienie przyczyny odruchu kaszlowego. Umownie ustalona granica 3 tygodni dzieli kaszel na ostry i przewlekły.

Gdy kaszel nie trwa dłużej niż 3 tygodnie, czyli jest ostry, najczęstszymi przyczynami są:

  • Infekcja, zwykle wirusowa, górnych dróg oddechowych
  • Zapalenie oskrzeli
  • Alergia
  • Zapalenie płuc
  • Ciała obce w drogach oddechowych
  • Drażniące gazy i pyły

Etiologia kaszlu mokrego przewlekłego jest zwykle związana z ogólnoustrojowymi chorobami lub ciężkimi chorobami dróg oddechowych i płuc. Przedłużający się kaszel może świadczyć o rozstrzeniu oskrzeli, przewlekłym zapaleniu dróg oddechowych, a nawet może być pierwszym objawem nowotworu płuc.

 

Porady dotyczące kaszlu i leczenie

Bardzo istotny podział na kaszel suchy i mokry ma swoje następstwa w zupełnie innym podejściu do leczenia. Preparaty zawierające leki zarówno na kaszel mokry i suchy nie powinny być stosowane. Podawanie takich preparatów może przynieść skutek odwrotny do zamierzonego. Zastosowanie naraz leku hamującego ośrodkowo odruch kaszlu oraz leku zmniejszającego lepkość śluzu i zwiększającego objętość wydzieliny może skutkować zaleganiem dużej ilości wydzieliny w drogach oddechowych. Zaleganie dodatkowej objętości śluzu i hamowanie jego odkrztuszania może doprowadzić do wtórnego zakażenia lub zachłystowego zapalenia płuc.

Kaszel mokry jest korzystny dla zdrowia. Usuwanie wydzieliny ma istotne znaczenie w naturalnych procesach obronnych organizmu. Leczenie opiera się na zmniejszaniu lepkości śluzu, co zwiększa efektywność kaszlu. Leczenie z wyboru to nawilżanie wdychanego powietrza. Stosowanie pokojowych nawilżaczy oraz inhalacje roztworem z NaCl pomaga osiągnąć ten cel. Leki mukolityczne jak ambroksol działają poprzez zmniejszenie lepkości śluzu, co skutkuje łatwiejszym odkrztuszaniem i pozwala na swobodny ruch rzęsek. Przy stosowaniu mukolityków należy pamiętać o piciu dużej ilości wody. Nie należy stosować ich również bezpośrednio przed snem, wykrztuśny charakter leku utrudnia zasypianie.

Kaszel przewlekły może być spowodowany groźnymi chorobami i może wymagać profesjonalna pomocy lekarskiej. Nie należy w nieskończoność odkładać wizyty u lekarza jeśli stan zdrowia wydaje się niepokojący. Badania takie jak wykonanie zdjęcia rentgenowskiego klatki piersiowej, ocena laryngologiczna oraz czynnościowa, za pomocą spirometrii, są konieczne aby postawić odpowiednią diagnozę. Diagnostyka pozwoli natomiast na wprowadzenie celowanego, skutecznego leczenia.  

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułSkuteczne postępowanie przy przeziębieniu
Następny artykułDlaczego warto pić zdrowe soki?
Redakcja ProHelvetia.pl
Tematyka prozdrowotna to nasza pasja. Kochamy zdrowo jeść, a sport pomaga nam odreagować od codziennego stresu. Mamy nadzieję, że choć trochę uda nam się zmienić Twoje nawyki :-)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ