Kiedy odstawić smoczek?

0
2236
Kiedy odstawić smoczek

Każdy maluszek jest inny, dlatego trudno podać jeden odpowiedni moment na odstawianie smoczka, który odnosiłby się do wszystkich dzieci w ten sam sposób. Niektóre dzieci w ogóle nie mają potrzeby ssać smoczka, inne przywiązują się do niego i trudno im go odmówić nawet po skończeniu przez dziecko dwóch lat. Czy istnieją więc jakieś zasady, mówiące o tym kiedy i w jaki sposób najlepiej odstawić smoczek?

Po co w ogóle dziecku smoczek?

Smoczek jest nieocenioną pomocą rodziców, ponieważ pomaga uspokoić dziecko, gdy płacze. Najczęściej pomaga przy usypianiu dzieci. Niemowlęta mają silny odruch ssania, który jest zaspokajany poprzez smoczek. Niestety podawanie piersi czy butelki podczas karmienia to niemal zawsze za mało dla takiego maluszka. Jednak smoczka nie można ssać wiecznie i zdaje sobie z tego sprawę każda mama. Stąd pojawia się pytanie – kiedy zacząć odzwyczajać dziecko od smoczka? Nie trzeba panikować, bo może okazać się to całkiem proste, jeśli dobrze się za to zabierzemy.

Kiedy dobrze jest spróbować odstawić smoczek?

Dobrym okresem na odstawianie smoczka jest na przykład ten, kiedy dziecko zaczyna samo brać wszystko do buzi. Wypluwa wtedy smoczek (https://www.philips.pl/c-m-mo/smoczki) i sięga po inne przedmioty. Bada w ten sposób świat, a także nierzadko daje sobie ulgę przy swędzących dziąsłach. Kiedy zauważymy więc takie zachowania u swojego dziecka, możemy wykorzystać je w celu odstawienia smoczka.

Ze względów stomatologicznych dzieci nie powinny używać smoczka po ukończeniu półtora roku. Najwcześniej natomiast odzwyczaja się dziecko od smoczka, gdy ma około sześciu miesięcy. Jest wtedy zdecydowanie łatwiej, niż gdy dziecko zaczyna już mówić. Dlaczego? Otóż maluszek będzie po prostu bardziej świadomy tego rozstania, co sprawi, że będzie bardziej się domagać smoczka z powrotem i dłużej będzie o nim pamiętać.

Ważne jest także, aby „akcję” tę przeprowadzić w okresie względnego spokoju, kiedy rodzice mają dużo cierpliwości i czasu, by sprostać temu zadaniu. W końcu w większości nie przychodzi to łatwo – dzieci przez parę dni tęsknią za smoczkiem i potrafią nawet robić o niego małe awantury. Ważna jest jednak konsekwentność. Nie powinno się także łączyć odstawiania dziecka od smoczka wraz z innymi ważnymi zmianami w jego życiu jak na przykład z pójściem do żłobka.

W jaki sposób odzwyczaić dziecko od smoczka?

Cóż, tak naprawdę niewiele trzeba tłumaczyć. Po prostu w pewnym momencie trzeba go schować i nie dać się złamać płaczem maluszka. Tak jak było wspomniane, łatwiejsze jest to w okresie, kiedy dziecko jeszcze nie mówi, bo szybciej o nim zapomni. Wystarczy odwracać jego uwagę na różne sposoby, gdy o niego prosi.

Jeśli jednak zdecydujemy się odstawić smoczek później, trzeba przede wszystkim dziecku wytłumaczyć, dlaczego taka zmiana następuje w jego życiu. Wtedy łatwiej będzie mu ją zaakceptować. Argumentów może być mnóstwo, kilka najprostszych: że jest już duży/duża, a duże dzieci nie cmokają już smoczków albo że smoczek się zepsuł czy zgubił. Można oczywiście wymyślić też coś bardzo kreatywnego.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ