Łagodny rozrost prostaty – objawy, leczenie, zapobieganie

0
1763
Łagodny rozrost prostaty

Prostata jest gruczołem, a konkretnie nazywana jest gruczołem krokowym. W ciele zdrowego mężczyzny powinna osiągać wielkość orzecha włoskiego. Jej zadaniem jest wytwarzanie płynu, który wchodzi w skład nasienia i odżywia plemniki oraz ułatwia zapłodnienie. Choroby prostaty mogą zacząć pojawiać się u mężczyzn w wieku 50 lat, jednak nie jest to regułą.

Z wiekiem komórki prostaty mnożą się, wskutek czego może ona zacząć się powiększać. To właśnie nazywa się łagodnym rozrostem prostaty i jest powodem, dla którego warto udać się do lekarza. Ale skąd wiadomo, kiedy nadejdzie ten moment? Poznaj objawy choroby i dowiedz się, jak leczyć tę dolegliwość. Zapraszamy do lektury.

Jakie objawy towarzyszą łagodnemu przerostowi prostaty?

Kiedy prostata zaczyna się powiększać, uciska cewkę moczową, która przechodzi przez sam jej środek. To właśnie powoduje problemy z oddawaniem moczu, które zmuszają mężczyzn do częstych wizyt w toalecie. Strumień moczu zaczyna być coraz słabszy aż w końcu wypływa kropelkami, co sprawia, że opróżnianie pęcherza trwa bardzo długo. Co jeszcze powinno skłonić Cię do wizyty u urologa? Jeśli zauważasz, że musisz odczekać zanim wytworzy się strumień moczu, a po wizycie w toalecie czujesz, że pęcherz nie jest do końca opróżniony. Poważnym i niepokojącym objawem jest również krew w moczu. Jeśli ją zauważysz, od razu zapisz się na wizytę do specjalisty. Nie bagatelizuj problemu, ponieważ może on prowadzić do infekcji bakteryjnych, tworzenia się kamieni, a nawet niewydolności nerek.

Jak leczyć choroby gruczołu krokowego?

Łagodny przerost prostaty można oczywiście leczyć i warto się temu leczeniu poddać jak najszybciej. W zależności od tego, jak poważne są objawy choroby, może wystarczyć jedynie zmiana pewnych nawyków, lecz być może konieczne będzie leczenie farmakologiczne. Zdarza się także, że w poważnych przypadkach niezbędna okazuje się operacja, mająca na celu zmniejszenie przeszkody w przepływie moczu z pęcherza.

Najczęściej lekarz przy pierwszych objawach przerostu prostaty zaleca zminimalizowanie ilości spożywanej kawy oraz zaprzestanie palenia papierosów, ponieważ zarówno kofeina, jak również nikotyna podrażniają pęcherz moczowy. Oprócz tego nie powinno się również przetrzymywać moczu. Jeśli poczujesz, że musisz pójść do toalety, zrób to od razu.

W przypadku silniejszych objawów nie obędzie się bez leków, które usprawnią oddawanie moczu. W zależności od tego, jakie środki przepisze Ci urolog, efekty możesz zacząć odczuwać już nawet po kilku dniach. Każda apteka oferuje również preparaty roślinne, które można stosować w przypadku łagodnego przerostu prostaty jako uzupełnienie leczenia.

Spośród wszystkich mężczyzn cierpiących na przerost prostaty ok. 20% kwalifikuje się do leczenia chirurgicznego. Ma ono na celu przywrócenie odpływu moczu z pęcherza. Operacja polega na usunięciu centralnej części prostaty, dzięki czemu powstaje odpowiednio szeroki kanał. Po takim zabiegu oddawanie moczu nie przysparza już problemów.

Jak zapobiegać przerostom prostaty

Jak zapobiegać przerostom prostaty?

Bez względu na to, czy cierpisz na łagodny przerost prostaty, czy też nie, przynajmniej raz w roku udaj się do urologa, który zbada Twój gruczoł krokowy. Jeśli już dotknęła Cię ta choroba, pamiętaj o regularnym stosowaniu leków, by nie pogorszyć swojego stanu zdrowia, lecz starać się go polepszyć. Zauważyłeś jakiekolwiek przesłanki, że z Twoją prostatą jest coś nie tak? Nie bagatelizuj objawów. Od razu umów się na wizytę do specjalisty. Ryzyko wystąpienia raka prostaty jest dużo większe niż w przypadku wszystkich innych nowotworów.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ