Leczenie kanałowe: fakty i mity. Wszystko, co musisz wiedzieć przed zabiegiem endodoncyjnym

0
2226
Leczenie kanałowe: fakty i mity. Wszystko, co musisz wiedzieć przed zabiegiem endodoncyjnym

Obecnie, endodoncja należy do najprężniej rozwijających się dyscyplin stomatologicznych. Niestety, mimo postępu, jaki zaszedł w tej dziedzinie za sprawą nowoczesnego sprzętu i preparatów oraz zaawansowanych metod diagnostycznych, leczenie kanałowe wciąż budzi wiele obaw i wątpliwości pacjentów.

Istnieje wiele mitów, dotyczących endodoncji, być może wynikają one z faktu, że pacjenci nadal nie odróżniają stosowanych obecnie metod leczenia i nagminnie mylą stare metody z nowymi.

Mit 1. Leczenie kanałowe jest drogie, a rezultaty niepewne, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest wyrwanie chorego zęba.

Fakt: Jeżeli dentysta proponuje leczenie kanałowe, zdecydowanie opłaca się podjąć takie ryzyko. Warto pamiętać, że po prawidłowym leczeniu kanałowym ząb może nam posłużyć przez długie lata. Nawet jeżeli widoczna część zęba (np. korona) się skruszy, reszta zęba może posłużyć jako „naturalny implant”, na bazie którego da się odbudować zęba.

Mit 2. Ból zęba po leczeniu kanałowym oznacza, że lekarz źle przeprowadził zabieg

Fakt: To prawda, że leczenie kanałowe nie zawsze daje zadowalające rezultaty. Czasem, mimo wszystkich podjętych prób – chorego zęba nie udaje się wyleczyć. Warto wiedzieć, że istnieje większe ryzyko wystąpienie powikłań, jeżeli kanały korzeniowe mają skomplikowaną budową (są zakrzywione) lub są niedrożne. W takich wypadkach, nawet najbardziej doświadczeni lekarze nie mogą gwarantować że ból całkowicie zniknie po zabiegu.

Mit 3. Leczenie kanałowe zęba jest bardzo bolesne, ponieważ nie da się dobrze znieczulić zęby w stanie zapalnym

Fakt: Jak pisaliśmy wyżej, współczesna stomatologia dysponuje dziś wieloma środkami, które umożliwiają bezbolesne przeprowadzenie zabiegu. Lekarz ma do dyspozycji wiele różnych silnych środków znieczulających, które pozwalają całkowicie znieczulić ząb przed zabiegiem. Istnieją również różne techniki znieczulania, które spowodują, że zabieg będzie bezbolesny. Natomiast w przypadku osób, panicznie bojących się dentysty lub zabiegów stomatologicznych, leczenie kanałowe może być przeprowadzone pod narkozą.

Mit 4. Stomatolodzy zachęcają do wykonania kilku zdjęć rtg (np. przed i po zabiegu), aby więcej zarobić

Fakt: W leczeniu kanałowym stomatolog nie może określić obszar podlegający leczeniu bez analizy obrazu RTG. Zdjęcia RTG pozwalają dentyście określić:

– przebieg oraz liczbę kanałów,

– obecność zmian zapalnych w tkankach okołowierzchołkowych,

– nietypową budowę anatomiczną zęba,

– rozległość i głębokość wypełnienia,

– obecność kanałów dodatkowych,

– prawidłowość bądź nieprawidłowość wypełnienia kanałów ( np. brak szczelności).

W niektórych przypadkach zaleca się również przeprowadzenie dodatkowych badań (np. badanie CBCT). Natomiast RTG wykonany po zakończeniu leczenia kanałowego pozwala zweryfikować poprawność przeprowadzonego zabiegu.

Mit 5. Aby ostatecznie wyleczyć zęby, należy przejść kurację antybiotykową

Fakt: Stosowanie antybiotyków w leczeniu kanałowym nie jest powszechną procedurą, obowiązującą w przypadku każdego zabiegu. Lekarz może dodatkowo przepisać antybiotyki w przypadku poważnych infekcji jamy ustnej lub zakażenia tkanek okołowierzchołkowych.

Wiemy że leczenie kanałowe nie jest najbardziej przyjemnym zabiegiem stomatologicznym, ale mamy nadzieję, że dzięki temu artykułowi masz mniej wątpliwości odnośnie leczenia kanałowego i zabieg ten już nie kojarzy Ci się wyłącznie z bólem.

Masz dodatkowe pytania odnośnie zabiegu? Skontaktuj się z nami – chętnie odpowiemy na wszystkie pytania i rozwiejemy wszelkie wątpliwości!

[Głosów:3    Średnia:3.7/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ