Łysienie telogenowe – dowiedz się, jakie badania warto wykonać, gdy zauważysz u siebie nadmierne wypadanie włosów

0
3896
Łysienie telogenowe - dowiedz się, jakie badania warto wykonać, gdy zauważysz u siebie nadmierne wypadanie włosów

Wypadanie włosów nie zawsze jest powodem do niepokoju. Zdarzają się jednak sytuacje, w których nadmierna utrata kosmyków powinna być czynnikiem zachęcającym do wykonania badań. Przerzedzanie się czupryny może bowiem sygnalizować łysienie telogenowe.

Wypadanie włosów jest procesem całkowicie naturalnym dla człowieka i związanym z cyklem wzrostu włosa. Gdy dochodzi do zaburzenia ilości włosów znajdujących się w fazie anagenowej i ilości włosów znajdujących się w fazie telogenowej, pojawia się łysienie telogenowe.

Objawy łysienia telogenowego

Łysienie telogenowe to forma niebliznowaciejącego łysienia, dla której charakterystyczne jest rozproszone przerzedzanie się czupryny. Typowa jest również utrata włosów z miejsc innych niż tylko skóra głowy. Owłosienie można tracić np. spod pach.

Badania pozwalające zdiagnozować łysienie telogenowe

Łysienie telogenowe jest schorzeniem wywołanym przez wiele czynników, dlatego ciężko postawić jednoznaczną diagnozę. Można jednak wykonać kilka badań dających lepszy pogląd na to, co dzieje się w organizmie i czy może to mieć związek ze wzmożonym wypadaniem włosów.

  • Morfologia krwi

Rozpoznanie łysienia telogenowego warto rozpocząć od wykonania podstawowego badania, jakim jest morfologia krwi. Uzyskany wynik może wiele powiedzieć o istnieniu ciężkich infekcji, które mogą przyczyniać się do wzmożonego wypadania włosów. Należy zwrócić uwagę na podwyższoną leukocytozę oraz limfocyty (w przypadku infekcji bakteryjnej) lub neutrofile (w przypadku infekcji wirusowej).

  • Badanie poziomu hormonów tarczycy

Jako że łysienie telogenowe może być spowodowane zaburzeniami hormonalnymi związanymi z tarczycą, warto oznaczyć poziom hormonów tarczycowych. Zbadać należy TSH (hormon tyreotropowy), fT4 (tyroksyna) i fT3 (trójjodotyronina). Zależności pomiędzy tymi hormonami powyżej/ poniżej normy mogą świadczyć o nadczynności / niedoczynności tarczycy.

  • Badania pod kątem zatrucia metalami ciężkimi

Łysienie telogenowe może być wywołane zatruciem metalami ciężkimi. By je zdiagnozować, należy wykonać badanie krwi pod kątem ołowiu, arsenu, talu. 

  • Badania pod kątem niedoborów witamin i minerałów

Znaczące niedobory witamin i minerałów wpływają na kondycję włosów, prowadząc do wzmożonej ich utraty. Chcąc sprawdzić, czy to nieodpowiednia dieta powoduje łysienie telogenowe, należy wykonać badania pozwalające na oznaczenie poziomu witamin i minerałów.

Wyeliminuj przyczynę łysienia i wzmocnij włosy

Jeżeli badania dadzą odpowiedź na pytanie o przyczynę łysienia telogenowego, czas przystąpić do działań zwalczających wzmożone wypadanie włosów. Przede wszystkim należy wyeliminować powody, dla których dochodzi do przerzedzania czupryny. Ponadto warto zastosować suplementy diety, które uzupełniają ubytki witamin i minerałów. Dobrym rozwiązaniem są preparaty o kompleksowym składzie, np. tabletki Vitapil, które zawierają krzemionkę z pędów bambusa, biotynę, niacynę, kwas pantotenowy, jod, cynk, kwas foliowy. Są to składniki, które potęgują swoje działanie i przyczyniają się do wzmocnienia włosów.

[Głosów:5    Średnia:2.8/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ