Na czym polega artroskopia kolana?

0
1594
artroskopia kolana

Pacjenci, gdy słyszą skomplikowane i niejasne nazwy badań, zabiegów i procedur medycznych, najczęściej odczuwają strach przed ich wykonaniem i odkładają wizytę u specjalisty na później. Tymczasem, wiele z procedur medycznych, po zrozumieniu ich przebiegu i działania, pozwala pacjentom opanować strach i lęk oraz szybko podjąć niezbędne leczenie. 

Bardzo często taka sytuacja ma miejsce w przypadku artroskopii kolana, która jest procedurą operacyjną wykonywaną przez lekarza ortopedę w przypadku urazu kolana. Nie wolno lekceważyć żadnych dolegliwości w okolicy stawu kolanowego, ponieważ nieleczone mogą spowodować trwałe uszkodzenie kolana i nieodwracalne zmiany dla pacjenta. Z kolei szybko podjęte leczenie pozwala skrócić czas rekonwalescencji pacjenta i gwarantuje szybszy powrót do zdrowia i pełnej sprawności ruchowej. Dowiedz się więcej o zabiegu artroskopii kolana i przekonaj się, że ten zabieg może pomóc szybko zdiagnozować i wyleczyć problem umiejscowiony wewnątrz stawu kolanowego. 

Jak przebiega artroskopia kolana? 

Artroskopia kolana, choć jest zdecydowanie mniej inwazyjna niż leczenie metodą otwartą, wciąż wymaga znieczulenia i specjalistycznego sprzętu, w który wyposażona jest szpitalna sala operacyjna. Znieczulenie do zabiegu może być ogólne lub przewodowe, czyli od pasa w dół. 

Na początku zabiegu artroskopii kolana najpierw wykonywane jest małe nacięcie, wielkości dziurki guzika, dla wprowadzenia artroskopu. Kolejne jedno lub dwa podobnych rozmiarów wykonywane są by wprowadzić do stawu narzędzia artroskopowe. Z ich pomocą można dowolnie przycinać, usuwać, szyć, regenerować i rekonstruować uszkodzone tkanki. Narzędzia artroskopowe są coraz nowocześniejsze i umożliwiają dokładne i bezpieczne wykonanie wszystkich zadań wewnątrz stawu. Dziś jest to złoty standard w medycynie. 

Zdecydowaną większość urazów kolana, tj. uszkodzeń łąkotek, czy więzadeł krzyżowych, leczy się obecnie właśnie poprzez artroskopię kolana. Dalej, ortopeda wprowadza miniaturowe nożyczki, aby opracować uszkodzenie.

Po operacji rany zaopatrzone są plastrami, a pacjent wraca do swojego pokoju. Z reguły nie jest konieczne stosowanie leków przeciwbólowych.

Po skończonym zabiegu artroskopii kolana pacjent przed zwolnieniem ze szpitala otrzymuje instrukcje dotyczące pielęgnacji ran, możliwych aktywności, rehabilitacji. W czasie kontroli, która z reguły odbywa się po tygodniu, usuwane są szwy oraz omawiany jest program rehabilitacji. Czas trwania całego zabiegu zależy od złożoności leczenia operacyjnego, podobnie jak czas powrotu do zdrowia.

Jeżeli musisz wykonać artroskopię kolana, ponieważ dolegliwości bólowe w okolicy stawu kolanowego nie dają Tobie spokoju, koniecznie jak najszybciej zgłoś się do placówki medycznej wyspecjalizowanej w zakresie chirurgii kolana. Zespół specjalistów z https://chirurgia-kolana.pl/leczenie-operacyjne/artroskopia będzie do Twojej dyspozycji w trakcie całego procesu leczenia: od kwalifikacji do zabiegu, aż po rehabilitację pooperacyjną. 

Dodatkowo, na stronie internetowej placówki, w zakładce dla pacjenta znajdziesz liczne materiały edukacyjne, które pomogą Ci znaleźć informacje dotyczące chorób kolan i proponowanych metod leczenia. Zapoznaj się ze wszystkimi zamieszczonymi tam informacjami, aby dowiedzieć się więcej o przebiegu zabiegu artroskopii kolana. Leczenie powinno być dla każdego pacjenta komfortowe, bezpieczne i skuteczne, dlatego nie warto odkładać wizyty u specjalisty aż będzie za późno…

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ