Nieregularne miesiączki – krwawienia co 2 tygodnie

0
11315
Nieregularne miesiączki – krwawienia co 2 tygodnie

Nieregularne miesiączkowanie jest niezwykle uciążliwą przypadłością wielu kobiet. Nie pozwala ona określić początku cyklu miesiączkowego i generalnie kobieta traci kontrolę nad tym, w jakiej fazie cyklu aktualnie się znajduje. Z pewnością każda a Pań doświadczyła w swoim życiu kilkakrotnie epizodów związanych z nieregularnym miesiączkowaniem. Rzecz w tym, że problemu nie upatruje się w jednorazowych sytuacjach lecz gdy mamy do czynienia z notorycznie z nieregularnym miesiączkowaniem. To powinno dać każdej kobiecie do myślenia, że taki stan rzeczy jest przez coś powodowany i nie należy tego bagatelizować. Przyczyn wprawdzie może być wiele, warto zatem dobrze zaobserwować swój organizm, udać się do lekarza i wykonać wszelkie zlecone badania profilaktyczne. Podłoża zaburzeń miesiączkowania można upatrywać między innymi w zmianach hormonalnych, w stresującym trybie życia, zmianach klimatu bądź w chorobach organizmu. Konieczne zatem jest postawienie właściwej diagnozy, aby podjąć odpowiednie leczenie.

Kiedy można mówić o zaburzeniach miesiączkowania?

Młode kobiety, które dopiero stają u progu dorosłości niejednokrotnie borykają się z zaburzeniami miesiączkowania, takimi jak nieregularność miesiączek, zmieniający się czas trwania i ich obfitość, a także tak zwane cykle bezowulacyjne. Nie jest to postrzegane jako odchylenie od normy, bowiem wynika z burzliwych zmian hormonalnych związanych z procesem dojrzewania. Kolokwialnie pisząc dla młodego organizmu to coś nowego i potrzeba czasu na ustabilizowanie rytmu cyklów. Gdyby jednak taki stan rzeczy utrzymywałby się niepokojąco długo – zakłada się, że dłużej niż 2 lata, to powinno to zaalarmować młodą kobietę. W takiej sytuacji wymagana jest pierwsza wizyta u lekarza ginekologa.

Również w okresie przekwitania, który przypada zazwyczaj po 45 roku życia (jest to jednak kwestia bardzo indywidualna), w ciele kobiety następuje szereg zmian, które będą powodowały zaburzenia cyklu miesiączkowania. Synteza hormonów progesteronu i estrogenu nie jest już taka jak dawniej, następuje spowolnienie ich produkcji, a tym samym miesiączki zaczynają być nieregularne aż w końcu zanikają. Tego typu odchylenia od normy nie budzą zazwyczaj niepokoju lekarzy, jednak również powinni kompleksowo podejść do kobiet i wykonać szereg wymaganych badań. To bowiem wiek zwiększonego ryzyka zachorowalności między innymi na raka szyjki macicy, dlatego też kobiety w tym okresie swojego życia powinny częściej wykonywać profilaktyczne badania cytologiczne. Gdy nastąpi już całkowity zanik miesiączkowania, to znaczy kobieta nie krwawi od wielu miesięcy to wszelkie krwawienia z dróg rodnych występujące po tym czasie powinny kobietę zaniepokoić i skłonić do podjęcia odpowiednich kroków.

W przypadku pozostałych kobiet, które nie są ani na początku swojej dorosłości ani w okresie przekwitania, oczywiste powinno być to, że powtarzające się nieregularne miesiączki wymagają poddania się diagnozie ginekologicznej oraz często również endokrynologicznej.

Przyczyny nieregularnego miesiączkowania

Tryb życia

W pierwszej kolejności, gdy miesiączki są nieregularne przyczyn takiego stanu rzeczy upatruje się w trybie życia, który prowadzą. Zazwyczaj podczas wizyty u lekarza ginekologa można w tym wypadku spodziewać się pytań o charakter wykonywanej pracy, o częstotliwość sytuacji stresowych, podróże itp. Bowiem, silny stres, przepracowanie, niedobory snu, restrykcyjne diety, wyczerpująca aktywność fizyczna, częste podróże, sprzyjają temu by cykl miesiączkowy uległ rozregulowaniu. Warto w takim wypadku zwolnić tempo i zadbać o siebie, niejednokrotnie stanowi to receptę na zaistniałą dolegliwość. Nie jest to łatwe do wykonania, lecz bardzo ważne jeśli chce się zadbać o własne zdrowie. Tym bardziej, że nieregularne miesiączkowanie w zasadzie uniemożliwia kobietom zaplanowania wielu rzeczy, tym bardziej, gdy dodatkowo kobiety borykają się z trudnym, bolesnym bądź obfitym miesiączkowaniem. Brak wiedzy na temat tego kiedy miesiączka się pojawi może być wręcz frustrujące.

Problemy hormonalne

Jeśli jednak kobieta prowadzi w miarę ustabilizowany tryb życia, nie odczuwa nieustannego stresu i napięcia emocjonalnego, a jednak boryka się z problemem zaburzeń miesiączkowania to niejednokrotnie przyczyny należy doszukiwać się w zmianach hormonalnych. Nieprawidłowości można upatrywać w funkcjonowaniu tarczycy, zarówno niedoczynności, jak i nadczynności, w zespole jajników policystycznych, endometriozie, zapaleniu przydatków, a także w nowotworach narządów rodnych. Kluczową kwestią jest wykonanie szeregu badań, które umożliwią lekarzowi postawienie diagnozy i zastosowanie najbardziej adekwatnego do danej sytuacji leczenia.

Obfite miesiączkowanie

Anomalią również jest zbyt duża utrata krwi. To również kwestia, którą należy skonsultować z lekarzem. Podręcznikowo szacuje się, że kobieta nie powinna tracić więcej krwi aniżeli 80 ml. Wprawdzie trudno to samodzielnie oszacować, jednak z pewnością każda z Pań rozpozna zbyt obfite miesiączki i z pewnością ją to zaniepokoi – szczególnie, gdy cykle ulegają skróceniu i miesiączka pojawia się częściej niż powinna.

[Głosów:45    Średnia:2.4/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ