Protezy zębów – rodzaje

0
2945
Protezy zębów – rodzaje

Protezy zębowe to rozwiązanie, które stosuje się w przypadku całkowitego braku zębów oraz częściowych ubytków w żuchwie, w szczęce. Całkowity brak zębów można z łatwością zastąpić, podobnie jak kilka braków. Nowoczesna technologia pod tym względem jest niezastąpiona. Trudno odróżnić zęby sztuczne od ludzkich, prawdziwych. Brak zębów to problem, który przyciąga kolejne, bardziej uciążliwe. Jedna luka może nieodwracalnie zmienić zgryz i szczękę, ponieważ zęby stale się przesuwają – te, które znajdują się obok luki. Te nad górze mogą się wykrzywiać w innym stronę, dlatego jak najszybciej należy zareagować w przypadku braku bądź przymusu wyrwania zęba. Z pomocą więc przychodzą nam protezy.

Wkłady koronowe, implanty i licówki – czyli stałe uzupełnienie

Najprostszym uzupełnieniem są wkłady koronowe, czyli korony zębowe sztuczne. Odtwarzają one część koronową zęba, działają nieco jako plomba. Licówki natomiast poprawiają stan i kolor zębów. To bardzo cienkie nakładki, które można przykleić do zewnętrznej strony zęba i jednocześnie poprawić to, czego nie da się na przykład wybielić. Licówki również działają jako pewnego rodzaju proteza. Implanty to rozwiązanie najbardziej kosztowne. Dużo bardziej niż korona, która jest mocowana na wkładzie koronowo-korzeniowym. Najczęściej pacjenci wybierają tańsze rozwiązania, jakie daje protetyka bielany. Jakie to rozwiązania?

Protezy – ruchome i stałe

Protezy szkieletowe opierają się na zębach pacjenta. Łatwiej dzięki temu się osiadają, zaś przenoszenie siły żucia jest proporcjonalne do prawdziwych zębów. Są również stabilne i ładne, co jest ważne zwłaszcza dla pań. Są także wytrzymałe; metalowa konstrukcja pozytywnie wpływa na ich odpowiednie oddziaływanie na ludzkie ciało. Łatwo się do nich przyzwyczaić. Protezy są mocowane za pomocą metalowych klamer – możliwe jest również wykorzystanie innych materiałów, z których powstają zatrzaski niewidoczne, nierzucające się aż tak w oczy. Rozwiązanie takie jest jednak droższe i nie wszyscy się na nie decydują.

Kolejną protezą rzadziej spotykaną jest proteza nakładowa typu overdenture. To opieranie zaczepów na własnych zębach. Rozwiązanie jest idealne w momencie, w którym mamy resztki swojego uzębienia, albo gdy korzeni jest mało lub są one po prostu słabe, by wytrzymać most protetyczny. To w nich instaluje się specjalne nakładki, a następnie mocuje protezę. Protezy szkieletowe mają zalety, między innymi pozwalają wykorzystać zęby i korzenie pacjenta, jak i są bardzo stabilne. W gabinecie ER-dental możesz skorzystać z różnorodnych rozwiązań protetycznych, dopasowanych do Twoich potrzeb.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ