Przyczyny plamienia przed okresem

0
3123

Plamienie to mała ilość wydzieliny z pochwy zmieszana z krwią, która pojawia się krótko przed okresem. Najczęściej jest to normalne zjawisko w cyklu kobiety. Bywa jednak i tak, że może być to obaj różnego rodzaju problemów, zwłaszcza jeśli pojawia zdarza się więcej niż raz w przeciągu cyklu. Wówczas należy skonsultować to z lekarzem.

Przyczyną plamienia najczęściej jest niewydolne ciałko żółte. Powoduje to, że organizm wytwarza zbyt małą ilość progesteronu, czyli hormonu, który odpowiedzialny jest za prawidłowe zagnieżdżenie się zarodka w macicy. Plamienie może pojawić się także w połowie cyklu podczas owulacji. Związane jest ze zbyt niskim poziomem estrogenów jaki występuje w czasie owulacji. Plamienie pojawia się także na początku stosowania tabletek antykoncepcyjnych.

Plamienie występuje również przed i na początku menopauzy. To naturalne zjawisko i nie ma się czym niepokoić. Wynika z niskiego poziomu progesteronu, co jest normalne w czasie klimakterium. Ważne jednak, aby skonsultować to z ginekologiem. W wieku powyżej czterdziestu lat może być to bowiem objaw chorobowy. Należy to koniecznie sprawdzić i wykluczyć wystąpienie jakiejś choroby. W tym nowotworów.

Plamienia mogą jednak oznaczać znacznie większe problemy. Jeśli pojawia się po stosunku należy skonsultować to z lekarzem. Może być to bowiem objaw nadżerki lub stanu zapalnego narządów płciowych. Plamienia mogą być także oznaką innych chorób. Są to m.in. polipy szyjki macicy, zapalenie przydatków, a także mięśniaki macicy. W takich sytuacjach wydzielina jest dużo bardziej obfitsza. Plamieniu może w takiej sytuacji towarzyszyć także gorączka oraz ból podbrzusza podobny do skurczy.

Zwykle plamienie przed okresem jest czymś naturalnym, jednak zawsze należy poinformować o tym fakcie ginekologa. Zwłaszcza wówczas kiedy do następnej miesiączki zostało jeszcze sporo czasu, a plamienia już się pojawiają. Dzięki temu lekarz przeprowadzi odpowiednie badania i sprawdzić, czy plamienie nie jest przyczyną różnego rodzaju stanów chorobowych.

[Głosów:3    Średnia:4/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ