Szczepienia przeciwko pneumokokom

0
2263
Szczepienia przeciwko pneumokokom

Od jakiegoś czasu szczepienie przeciwko pneumokokom funkcjonuje już nie jako zalecane, lecz obowiązkowe. Obowiązek ten obejmuje wszystkie dzieci urodzone po 31 grudnia 2016 r. Ta zmiana jest niesamowicie istotna z punktu widzenia naszych dzieci. Dlaczego? Ponieważ pneumokoki są odpowiedzialne za najwyższą śmiertelność w grupie zakażeń bakteryjnych. W skali światowej, według WHO, co roku umiera z powodu tej bakterii ponad 1,5 miliona osób. Połowa tych ofiar to dzieci poniżej 5 roku życia.

Czym grozi infekcja pneumokokowa?

Pneumokoki, to inaczej bakterie Gram dodatnie o pełnej nazwie Streptococcus Pneumoniae, czyli dwoinka zapalenia płuc. Bakterie te atakują głównie drogi oddechowe, ale także stawy i ośrodkowy układ nerwowy. Zakażenie szerzy się od innych zainfekowanych osób, drogą kropelkową oraz w  wyniku kontaktu bezpośredniego.

Objawy infekcji nie są zbyt specyficzne. W przypadku zapalenia ucha i zatok są to: gorączka, spadek łaknienia, rozdrażnienie, płaczliwość oraz zaczerwienienie i obrzęk ucha. W przypadku pneumokokowego zapalenia płuc (ta postać często pojawia się nagle po infekcji wirusowej) objawy pojawiają się gwałtownie – kaszel, wysoka gorączka, ból w klatce piersiowej, czasem mogą występować wymioty, a nawet drgawki.

Wraz z rozwojem infekcji może dojść do przenikania bakterii do krwi, co prowadzi do posocznicy, czyli wstrząsu septycznego. Efektem często bywa niewydolność wielu narządów jak np. wątroby czy nerek. W tak zaawansowanej postaci śmiertelność sięga nawet 50%.

Powikłaniem, szczególnie po zapaleniu ucha środkowego, może być także zapalenie opon mózgowo – rdzeniowych (ZOMR), czego skutkiem bywa niedosłuch i głuchota, a także problemy z koncentracją i  nauką [1].

Czy warto szczepić?

Szczepienia stanowią jedyną skuteczną metodę zapobiegania tej groźnej infekcji. Przykładem efektywności tego szczepienia są Kielce, gdzie od 2006 roku prowadzono bezpłatne szczepienia przeciw pneumokokom. Efektem było między innymi zmniejszenie zapadalności na pneumokokowe zapalenie płuc wśród dzieci poniżej 2 roku życia o prawie 97%.

Szczepienie podaje się w dwóch dawkach. Pierwszą wykonuje się u dzieci w 2 miesiącu życia (po ukończeniu 6 tygodnia), a kolejną w 4 miesiącu (po ukończeniu 14 tygodnia lub po 8 tygodniach po ostatniej szczepionce). Należy pamiętać, że szczepionka nie chroni przed wszystkimi typami pneumokoków, a jedynie przed tymi najbardziej niebezpiecznymi [2,3].

Przed wykonaniem szczepienia każde dziecko powinno być do niego zakwalifikowane przez lekarza rodzinnego lub pediatrę. Taka kwalifikacja ważna jest tylko przez 24 godziny. Bezwzględnymi przeciwskazaniami do podania szczepionki są: ostre stany chorobowe, zaostrzenie chorób przewlekłych, wystąpienie reakcji anafilaktycznej na poprzednią dawkę szczepionki oraz poważne niepożądane odczyny poszczepienne. Warto udać się do zaufanego specjalisty, który w pełni zbada dziecko oraz przy okazji przeprowadzi szczegółową wizytę bilansową.

Bibliografia:

[1] – http://mamapediatra.pl/2018/10/10/pneumokoki-akcja/

[2] – Dziennik Urzędowy Ministra Zdrowia, Komunikat Głównego Inspektora Sanitarnego w sprawie Programu Szczepień Ochronnych na rok 2019, Warszawa, 2018

[3] – http://mamapediatra.pl/2017/08/24/pneumokoki-jestem-ambasadorka/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ