Zapalenie układu moczowego – jak leczyć ZUM?

0
3959
zapalenie układu moczowego

ZUM, czyli zapalenie układu moczowego w przeważającej ilości zachorowań dotyczy kobiet, ze względu na ich budowę anatomiczną. Bliskie położenie ujścia cewki moczowej i odbytu stwarza zagrożenie zakażenia dolnego odcinka dróg moczowych bakteriami Escherichia coli obecnymi w kale. Na ZUM cierpią też mężczyźni, jednak natura obdarzając ich inną budową układu moczowo – płciowego, zmniejszyła prawdopodobieństwo infekcji, poza tym wydzielina gruczołu krokowego u panów ma właściwości bakteriobójcze – stąd zdecydowanie mniejsze ryzyko choroby.

Objawy zapalenia dróg moczowych

Jeśli czujesz stałe, uporczywe parcie na pęcherz, często odwiedzasz toaletę, by oddać tam kilka kropelek moczu, a każdej wizycie towarzyszy dojmujący ból i pieczenie – masz do czynienia z zapaleniem układu moczowego, a konkretnie jego dolnego odcinka, zdarzają się również bóle w okolicach spojenia łonowego i w krzyżowo – lędźwiowej części kręgosłupa . Górne drogi moczowe narażone są na odmiedniczkowe zapalenie nerek, które objawia się gorączką i bólem brzucha. Przyjęto, że głównym winowajcą w przypadku tego typu schorzeń są bakterie pochodzenia kałowego, choć także gronkowce oraz inne bakterie, wirusy i grzyby mogą być ich przyczyną.

Kto najczęściej choruje na ZUM?

Według specjalistów każda z kobiet zapada na ten rodzaj infekcji przynajmniej raz w życiu. Bardzo częste są nawroty choroby, aż 10% młodych kobiet cierpi na tę dolegliwość przynajmniej raz w roku. Do czynników sprzyjających występowaniu ZUM specjaliści zaliczają w głównej mierze anatomię kobiecą, aktywność seksualną, ale także wady budowy układu moczowego, uwarunkowania genetyczne, nieodpowiednią dbałość o higienę, czy obniżoną odporność.

Choć młode kobiety, aktywne seksualnie tworzą najliczniejszą grupę ryzyka w przypadku zachorowań na ZUM (wiek 16-35 lat charakteryzuje się największą liczbą nawracających infekcji), to problem ten dotyczy obu płci i osób w różnym wieku. Ludzie starsi, niemowlęta i dzieci, chorzy na cukrzycę, HIV, kobiety w wieku menopauzalnym, mężczyźni z przerostem gruczołu krokowego, czy stulejką – każdą z tych grup dotyka bolesna infekcja dróg moczowych.

W przypadku wad wrodzonych układu moczowego przyczyną schorzenia jest nieprawidłowy odpływ i cofanie się moczu do górnych dróg moczowych, podobnie jak w przypadku chorych z uszkodzeniem rdzenia kręgowego. Cewnikowanie, będące jedynym rozwiązaniem w tego typu przypadkach, staje się przyczyną bakteryjnych zakażeń. Kobiety w wieku menopauzalnym są z kolei podatne na infekcje w związku z obniżonym poziomem estrogenów, a cukrzyca to glukoza występująca w moczu, czyli warunki sprzyjające rozwojowi bakterii.

W przypadku dzieci i niemowląt ZUM wiąże się najczęściej z nieprawidłową higieną – u chłopców zdarza się częściej i ma związek z gromadzeniem się bakterii pod napletkiem. W przypadku dziewczynek, zabiegi higieniczne powinny być wykonywane z należytą dbałością i w odpowiednim kierunku, od przodu do tyłu, tak, by ujście cewki moczowej nie było narażone na kontakt z bakteriami z okolic odbytu.

Choroba miodowego miesiąca

Nie bez przyczyny odrębną grupę, narażoną na częste infekcje układu moczowego stanowią młode mężatki. W trakcie częstych zbliżeń, wraz z wydzielinami fizjologicznymi, bakteriom łatwo dostać się do cewki moczowej kobiety. Stosowanie antykoncepcji w postaci środków plemnikobójczych to kolejny czynnik zwiększający ryzyko infekcji. Również krążki dopochwowe są częstym powodem zachorowań. Sam proces ich zakładania może się wiązać z przeniesieniem patogenów w okolice pęcherza moczowego.

Jak leczyć i zapobiec zapaleniu układu moczowego?

jak leczyć ZUMWprowadzenie właściwych nawyków higienicznych, leczenie stanów zapalnych krocza i pochwy oraz owsicy, eliminowanie zaparć, odpowiednia ilość spożywanych płynów wypłukujących bakterie z organizmu (1-2 litry dziennie) oraz zmiana stosowanej antykoncepcji na doustną lub używanie prezerwatyw powinno wykluczyć ryzyko nawracających infekcji. Regularne oddawanie i niewstrzymywanie moczu, a także noszenie przewiewnej, bawełnianej bielizny ma także znaczenie w zapobieganiu ZUM.

W przypadku niepowikłanej formy choroby stosuje się leczenie objawowe, w ostrzejszych przypadkach lekarz może zalecić analizę moczu, badanie na posiew oraz antybiotykoterapię.

Żurawina, czyli cudowne właściwości furaginy

Zapalenie moczu znane było już w XV w. p.n.e. Starożytni Egipcjanie również cierpieli na bolesne infekcje, które nękają nas do dziś. Zanim w latach 30- tych XX wieku wynaleziono skuteczne antybiotyki, stany zapalne zwalczano poprzez upuszczanie krwi oraz okłady z ziół, chorym zalecano też wypoczynek.

Dziś w stanach nieostrych oraz w profilaktyce doskonałe rezultaty daje stosowanie preparatów zawierających wyciągi z żurawiny. W Polsce furagina jest dostępna bez recepty. Wykazuje doskonałe właściwości bakteriobójcze. Zalecana jest zarówno mężczyznom, jak i kobietom, a u osób cierpiących co najmniej trzy razy w roku z powodu infekcji wskazane jest profilaktyczne przyjmowanie codziennej dawki leku. Lepiej jednak zapobiegać niż leczyć. Warto stosować się do zaleceń specjalistów, by nie być narażonym na tę wyjątkowo nieprzyjemną dolegliwość.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ