Zioła w ciąży

0
3750
Zioła w ciąży

Ciąża to dla każdej przyszłej mamy piękny czas oczekiwania na upragnione dziecko. To wyjątkowy stan, który niestety nie wiąże się wyłącznie z pozytywnymi odczuciami, bowiem kobiety niejednokrotnie borykają się z szeregiem, różnego rodzaju dolegliwości. Jak zatem pomóc sobie, aby ciąża dostarczała w przewadze tych pozytywnych przeżyć? Okazuje się, że można wspomagać się ziołolecznictwem. Jednak, aby czynić to całkowicie bezpiecznie należy uprzednio nieco zgłębić temat. Podstawową zasadą w ciąży jest to, aby nie stosować nieznanych specyfików, bez uprzedniej weryfikacji tego czy nie zaszkodzą one mamie ani jej maleństwu, które nosi pod sercem. Stosowanie odpowiednich ziół niesie za sobą szereg korzyści, są to bowiem specyfiki bogate w różnego rodzaju składniki odżywcze, takie jak: witaminy, mikroelementy itp., które powinno się nieustannie dostarczać organizmowi w błogosławionym stanie. Z pokolenia na pokolenie przekazywano właściwości lecznicze i sposób przyrządzania ziół, korzystajmy zatem dziś z tej bogatej wiedzy. Może to przyczynić się do poprawy samopoczucia i wyeliminować wiele nieprzyjemnych i niepotrzebnych dolegliwości.

Jakie zioła można stosować w ciąży?

Można wskazać co najmniej kilka zupełnie bezpiecznych ziół, które są wręcz zalecane do stosowania w ciąży. Mowa o siemieniu lnianym, rumianku, pokrzywie, imbirze, prawoślarzu. Przeanalizujmy właściwości każdego z nich.

Siemię lniane

Siemię lniane to substancja niezwykle drogocenna, a jej spektrum pozytywnego działania jest bardzo szerokie. Te niepozorne, małe nasionka kryją w sobie dużą moc, która od wieków jest doceniana. Między innymi osłaniają układ pokarmowy, chroniąc go przed podrażnieniami, ale także poprawiają perystaltykę jelit zapobiegając zaparciom i łagodzą kaszel ze względu na właściwości nawilżające. Do tego zawierają drogocenne wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-3, których właściwości są nieocenione dla ludzkiego organizmu. Zwiększają odporność, hamują procesy starzenia neutralizując wolne rodniki, a w przypadku ciężarnych kobiet są wykorzystywane do budowy tkanek, zarówno mamy, jak i dziecka. Poza tym pozytywnie wpływają na rozwój kluczowych narządów dziecka – mózgu oraz narządu wzroku. Napar z siemienia lnianego najlepiej pić na czczo, wtedy jego działanie będzie najbardziej zauważalne i najskuteczniejsze.

Rumianek

Napary z rumianku mają szczególne właściwości dla kobiet w ciąży. Łagodzą dolegliwości od strony układu pokarmowego, takie jak wzdęcia i nieżyty. Wiadomo również, że dla kobiet w pierwszym trymestrze ciąży bardzo dokuczliwe są poranne mdłości, a również w tym przypadku stosowanie rumianku przyniesie każdej kobiecie ulgę.
Co więcej to zioła o charakterze uspokajającym, które pomagają się wyciszyć i zasnąć, do tego łagodzą wszelkie napięcia nerwowe. Warto po nie sięgać wieczorem, przed snem. Rumianek stosuje się również w postaci płukanek doustnych, ale także to idealny preparat do stosowania zewnętrznego na różnego rodzaju podrażnienia skórne. Preparat ze względu na właściwości przeciwzapalne i odkażające, przyniesie ulgę podczas bólu gardła oraz infekcji jamy ustnej.

Na skutek nadmiaru wody w organizmie często kobiety w ciąży uskarżają się na obrzęki nóg. Rumianek okazuje się również w tym przypadku przydatny, przynosi ukojenie i przyspiesza redukcję opuchnięć. Zaleca się w tym przypadku kąpiel w wodzie z rumiankiem.

Pokrzywa

Pokrzywa kojarzy nam się głównie z nieprzyjemnymi oparzeniami skórnymi, które powoduje po jej dotknięciu. Zapewne też na myśl przychodzą nasze babcie, które zbierały to zioło na łąkach i chętnie wykorzystywały jego prozdrowotne właściwości w domowej terapii. Nie trzeba mieć łąki pod domem, by móc korzystać z dobrodziejstw pokrzywy, można bowiem zakupić ją w każdej aptece. Pokrzywa głównie pomaga kobietom pozbyć się obrzęków nóg, ma pod tym względem nawet lepsze działanie niż wspomniany powyżej rumianek. Odbywa się to ze względu na jej działanie moczopędne, eliminujące nadmiar wody z organizmu. Do tego przeciwdziała anemii, wykazując właściwości krwiotwórcze. To przypadłość, z którą boryka się wiele mam, a która niepotrzebnie osłabia organizm, warto jej zatem zapobiegać wszelkimi możliwymi sposobami. Wspomniane zioło ma jeszcze dwie istotne właściwości – działanie przeciwkrwotoczne i przeciwbiegunkowe. Dodatkowo powinna być stosowana w ramach profilaktyki cukrzycy ciążowej, bowiem obniża stężenie glukozy oraz reguluje ciśnienie krwi.

Dobroczynny imbir i prawoślaz

Impir, aromatyczny, rozgrzewający i również dobroczynny dla przyszłych mam. Jego antybakteryjne i przeciwzapalne właściwości pomogą zapobiegać infekcjom,między innymi grzybiczym. Napar z imbiru łagodzi mdłości oraz nawilża błony śluzowe, zatem idealnie sprawdzi się w przypadku suchego kaszlu.

Gdy jednak dokucza nam kaszel mokry to lepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z właściwości wykrztuśnych i osłonowych prawoślaza. Łagodzi on także nieprzyjemne odczucia związane z układem pokarmowym, takie jak zgaga, nadkwasota czy zaparcia.

Jak widać zioła są sprzymierzeńcami kobiet w stanie błogosławionym. Warto sięgać po sprawdzone rozwiązania, które przynoszą ulgę i poprawiają stan zdrowia mamy oraz jej dziecka.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ