Czy można zdrowo się opalać? Słońce niszczy skórę – to fakt. Ale trzymając się kilku zasad, możesz nieco zminimalizować jego negatywne działanie. Poznaj zasady bezpiecznego korzystania ze słońca, aby zyskać piękną opaleniznę i utrzymać ją na dłużej. Jak się przygotować?
1. Po pierwsze, odpowiednio przygotuj skórę na słońce
Nawilżanie skóry rozpocznij długo przed wyjściem na plażę. Pij dużo wody i codziennie, najlepiej rano i wieczorem, używaj kosmetyków nawilżających – mleczek, balsamów, żeli lub naturalnych olejków. Skóra o odpowiednim poziomie nawilżenia nie będzie się szybko łuszczyć, tym samym opalenizna będzie trwalsza i piękniejsza.
2. Po drugie, przyjmuj beta-karoten
Beta-karoten pobudza produkcję pigmentu w skórze. Naturalnie występuje w marchewce, więc możesz śmiało pić marchewkowy sok przed, w trakcie i długo po sezonie letnim, aby na dłużej utrzymać opaleniznę. Jeśli nie przepadasz za jego smakiem, sięgnij po suplementy z beta-karotenem, które zapewnią podobny efekt. Przed wyjściem na słońce możesz sięgnąć też po przyspieszacz opalania – produkt z wyciągiem z marchewki lub orzecha włoskiego przyspieszy brązowienie skóry.
3. Po trzecie, stosuj kremy z filtrem
Jeśli chcesz opalić się szybko i w pierwszy dzień leżysz plackiem na plaży bez posmarowania się kremem przeciwsłonecznym, to efekt jest bardzo łatwy do przewidzenia. Oparzenia słoneczne nie są miłe dla nikogo. Dlatego stosuj kremy, które im przeciwdziałają. W jaki sposób chronią one skórę przed oparzeniem słonecznym?
Wyróżniamy dwa rodzaje promieni UV. Promienie UVA przenikają do głębokich warstw skóry, przyspieszając jej starzenie. Promienie UVB są odpowiedzialne za poparzenia i są czynnikiem kancerogennym. Oba rodzaje promieniowania są więc dla skóry niebezpieczne – sprawdź, czy Twój krem posiada odpowiednie filtry chroniące. 1 jednostka SPF przedłuża czas bezpiecznego korzystania ze słońca o 15 minut, czyli krem z filtrem 10 SPF to 2,5 h opalania. Pamiętaj, aby smarować się nim jednak częściej i po każdym wyjściu z wody, nawet jeśli produkt jest wodoodporny. Jeśli Twoja skóra jest szczególnie wrażliwa na działanie słońca, wybierz krem z filtrem SPF 50+.
4. Po czwarte, nawilżaj skórę po opalaniu
Po każdym powrocie z plaży, weź chłodny prysznic i nasmaruj ciało nawilżającym balsamem. Najlepiej sięgnąć po produkty, które są przeznaczone po opalaniu – dostępne są emulsje, żele i chłodzące balsamy. Wśród ich składników szukaj d-pantenolu, aloesu, olejków (np. kokosowego lub macadamia). Stosuj te produkty również po zakończeniu sezonu na plażowanie.
5. Po piąte, wypróbuj samoopalacze
Tak, tak! Nie chodzi o kosmetyki, które pozostawiają plamy i smugi, ale nowoczesne produkty stopniowo budujące opaleniznę. Wśród nich znajdziesz nie tylko balsamy, ale też żele pod prysznic, które delikatnie, dzień po dniu przyciemniają Twoją skórę. Gdzie znaleźć takie produkty? Zostały dokładnie opisane w artykule Jak utrzymać opaleniznę? Poznaj 5 naszych sposobów – sprawdź.