Alergia na kurz – jak skutecznie sprzątać dom?

0
84
Alergia na kurz

Kurz to jeden z głównych czynników wywołujących całoroczną alergię. Za reakcję uczuleniową odpowiadają głównie roztocza, chociaż swój udział mają także inne składniki kurzu. Niestety ich eliminacja z otoczenia wcale nie jest prosta – zwykłe sprzątanie może nie wystarczyć. Sprawdź, jak rozpoznać alergię na kurz i co zrobić, żeby złagodzić jej objawy.

Co to jest alergia na kurz?

Alergia na kurz to nieprawidłowa, zbyt silna reakcja układu odpornościowego na roztocza, czyli mikroskopijne organizmy żyjące w naszym otoczeniu. Żywią się głównie martwymi komórkami skóry, więc lubią przebywać w miejscach, w których się one gromadzą, takich jak materace, poduszki, dywany. Przy najmniejszym ruchu unoszą się w powietrze, skąd mogą być wdychane przez domowników.

Alergię wywołują zarówno same roztocza, jak i ich odchody, a czasem także dodatkowe składniki kurzu, np. pleśnie, pyłek kwiatów czy sierść zwierząt domowych. Jej objawy pojawiają się przez cały rok.  Należą do nich:

  • swędzenie nosa i oczu,
  • wodnisty katar,
  • napady kichania,
  • zatkany nos.

W cięższych przypadkach mogą dojść także problemy z oddychaniem, duszności czy świszczący oddech. Ponadto czasami alergia na kurz objawia się też na skórze, poprzez pokrzywkę, zaczerwienienie i świąd.

Na co zwrócić uwagę podczas sprzątania domu alergika?

Najlepszym sposobem na alergię jest unikanie czynników, które ją wywołują. W przypadku kurzu to trudne zadanie – dom nie musi być brudny czy zaniedbany, żeby pojawiło się uczulenie. Roztocza są tak małe, że często standardowe sprzątanie nie wystarczy, żeby się ich pozbyć. Co robić, żeby zmniejszyć ryzyko alergii na kurz?

  • Korzystaj z odkurzacza wyposażonego w filtr HEPA (High Efficiency Particulate Air), który pozwala usuwać nawet mikroskopijne drobiny obecne w kurzu.
  • Unikaj zbędnych dywanów, wykładzin i poduszek, które mogą zatrzymywać kurz.
  • Do prania i sprzątania możesz wykorzystać specjalne preparaty dedykowane dla alergików, które usuwają pleśnie i roztocza z otoczenia.
  • Regularnie pierz całą pościel w wysokiej temperaturze. Możesz skorzystać też ze specjalnych, antyroztoczowych pokrowców na materace i poduszki.
  • Wycieraj kurze na mokro, przez co bardziej efektywnie wyłapiesz jego cząsteczki.
  • Jeśli cierpisz na alergię, sprzątaj w masce z filtrem FFP2, która zatrzymuje drobiny wielkości roztoczy[1].

Jak złagodzić objawy alergii na kurz?

W łagodzeniu objawów alergii stosuje się leki przeciwhistaminowe, np. bilastynę, która wiąże się z receptorami histaminowymi H1. W ten sposób blokuje je dla właściwej cząsteczki histaminy, która jest uwalniana z komórek w odpowiedzi na kontakt z alergenem i odpowiada za rozwój objawów uczulenia. Ponieważ tabletki na alergię wiążą się z receptorami specyficznymi dla histaminy, cząsteczka ta nie ma jak wywołać alergicznych dolegliwości.

Bilastyna to lek nowej generacji, dzięki czemu w znacznie mniejszym stopniu przyczynia się do rozwoju działań niepożądanych charakterystycznych dla starszych przedstawicieli leków antyhistaminowych. Może złagodzić zarówno objawy alergii wziewnej, jak i skórnej[2].

Uczulenie na kurz to przykra dolegliwość, która nie daje wytchnienia nawet w domowym zaciszu. Na szczęście regularne i odpowiednie sprzątanie pozwala chociaż częściowo wyeliminować przyczynę alergii.

[1] https://acaai.org/allergies/allergic-conditions/dust-allergies/ [dostęp 16.04.2024].

[2] Emeryk, A. (2023). Bilastyna – nowoczesny lek przeciwhistaminowy. Alergoprofil, 19(2): 3-7.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ