Domowa aromaterapia cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Zbieg, prowadzony w formie kąpieli czy inhalacji z wykorzystaniem olejków eterycznych, pozwala na odprężenie i relaks nie tylko ciała, ale również umysłu. Aromaterapia pomaga też w walce z dolegliwościami somatycznymi, takimi jak bóle głowy.
Sekret aromaterapii
Aromaterapia to forma lecznicza z zakresu medycyny naturalnej, polegająca na wykorzystaniu materiałów roślinnych i aromatycznych olejków, pozyskiwanych z różnych ich części, takich jak kwiaty, liście, łodygi, nasiona, korzenie czy kora, w celu poprawy samopoczucia. Wyjątkowe właściwości, jakimi charakteryzują się roślinne wyciągi, stosowane są w walce z wieloma dolegliwościami somatycznymi oraz emocjonalnymi. Niektóre działają antydepresyjnie, pomagają się odprężyć i zrelaksować, poprawić nastrój i wyciszyć. Wykazują właściwości antyseptyczne, pomagają w walce z bólami głowy, przeziębieniem czy bezsennością. Inne z kolei odgrywają rolę afrodyzjaków – potrafią pobudzić i orzeźwić. Decydując się na domową aromaterapię, warto wybierać wyciągi, których właściwości odpowiadają potrzebom terapeutycznym. Należy jednocześnie zwrócić uwagę na zapach substancji i dopasować jej aromat do swoich preferencji. Drażniące zapachy nie stworzą odpowiedniej atmosfery do przeprowadzenia zabiegu. Należy również zwrócić uwagę na jakość olejków eterycznych. Tylko roztwory naturalnego pochodzenia zapewniają optymalne efekty. Bogatą ofertę prawdziwych olejów eterycznych ma sklep MedMe. Produkty z jego asortymentu można wykorzystywać do prowadzenia aromaterapii w różnych formach – inhalacji, gorących kąpieli czy kadzenia wnętrza domu.
Różne formy zabiegu
Zarówno olejki eteryczne, jak i świeże czy suszone pęczki szałwii bądź lawendy można wykorzystać do aromaterapii domowej na wiele sposób. Jednym z najbardziej powszechnych jest kąpiel. Aby cieszyć się efektywną kuracją, wystarczy do wanny z ciepłą wodą dodać kilka kropel wyciągu roślinnego. Temperatura wody nie tylko rozluźni mięśnie, ale również umożliwi ulatnianie się substancjom lotnym aromatycznego roztworu, w dodatku na powierzchni wody będzie unosiła się tłusta substancja, dzięki czemu podczas wychodzenia z wanny ciało zostanie pokryte zapachowym filmem. Techniką aromaterapii cieszącą się dużym zainteresowaniem jest masaż. Zabieg z dodatkiem olejków eterycznych pozwala rozluźnić spięte ciało oraz zmniejszyć stres, przynosi również korzyści ze wdychania wcieranych w skórę wonnych esencji, jednocześnie poprawiając jej sprężystość i nawilżenie. Olejki eteryczne można również stosować do:
- dyfuzorów zapachowych patyczkowych i elektrycznych;
- inhalacji, która sprawdza się w celu odblokowania górnych dróg oddechowych oraz oczyszczania porów twarzy. Wystarczy dodać kilka kropli roztworu do inhalatora lub kubka z gorącą wodą i przyłożyć twarz do ulatniającej się pary wodnej. Dla wzmocnienia efektu można przykryć głowę ręcznikiem;
- kominków zapachowych – do miseczki nalewa się aromatyczną esencję lub kompozycję różnych olejków, a rozpalona pod nią świeca stopniowo uwalnia cenne substancje lotne.