Życie jest pełne nieprzewidzianych sytuacji. Jedną z nich może być konieczność przeprowadzenia testu na ojcostwo. Może być on przeprowadzony zarówno dla celów prywatnych, jak i na polecenie sądu. W ramach testów można potwierdzić lub wykluczyć pokrewieństwo pomiędzy domniemanym rodzeństwem lub też krewnymi dalszego stopnia.
Badania ojcostwa
Warto dowiedzieć się więcej, jak przebiega test na ustalenie ojcostwa? Są to testy DNA opierające się na analizie i porównaniu profili genetycznych ojca oraz dziecka. Aby było to możliwe trzeba pobrać próbki materiału genetycznego od dwóch osób oraz porównanie określonych fragmentów DNA. Badania ojcostwa realizowane są metodą PCR, czyli stosowane są 24 markery genetyczne. Są one charakterystyczne i indywidualne dla każdej osoby. Profile są porównywane i poddane analizie statystycznej. Dzięki temu możliwe jest ustalenie pokrewieństwa.
Najczęściej wykorzystywanym materiałem do przeprowadzenia badania ojcostwa jest wymaz z policzka ojca i dziecka. Nie zawsze jest to możliwe, dlatego możliwy jest również test na ojcostwo z mikrośladów. Wykorzystywane są wtedy tak zwane próbki dyskretne, czyli drobne próbki zawierające materiał genetyczny, które można wyizolować w warunkach laboratoryjnych. Wśród nich można wymienić przedmioty codziennego użytku (szczoteczka do mycia zębów, maszynka do golenia). Możliwe jest też wykorzystanie wyrwanych włosów (z cebulkami) lub resztek jedzenia. Fragmenty DNA można pobrać też z innych mikrośladów, jak plamy krwi lub nawet z niedopałków papierosów albo używanych plastrów.
Test na ojcostwo można wykonać anonimowo, co skutkuje oznaczeniem próbek jako pochodzących od osoby „A” i „B” (lub po prostu „1” i „2”). Używanie 24 markerów genetycznych pozwala na praktycznie 100% wykluczenie ojcostwa lub potwierdzenie w 99,99%. Taki sposób badania ojcostwa daje więc prawdopodobieństwo graniczące w pewnością. Badanie ojcostwa w ten sposób jest zalecane przez Polskie Towarzystwo Medycyny Sądowej i Kryminologii. Jest to potrzebne szczególnie w sytuacji, gdy w teście nie może wziąć udziału matka dziecka.
Test na ojcostwo możemy otrzymać wygodnie i bezpiecznie w formie wysyłkowej, co pozwala na samodzielne pobranie materiału genetycznego, nawet w warunkach domowych. Można także skorzystać z oferty stacjonarnej placówki. Należy pamiętać, że test na ojcostwo z mikrośladów jest tak samo pewny, jak wymaz z policzka, ale użyte próbki wymagają specjalnego traktowania.
Mikroślady przed wysłaniem do analizy trzeba odpowiednio zabezpieczyć. Nie należy stosować foliowych woreczków, lecz zasada jest następująca: ślad pobieramy przez rękawiczki jednorazowe lub chusteczkę, a następnie pakujemy do papierowych czystych kopert (każdą próbkę osobno). Podczas pobierania mikrośladów nie ma znaczenia, czy osoba przechodzi aktualnie chorobę, nie jest ważny wiek i stosowane używki.