Badania mikrobiologiczne są jednymi z najczęściej wykorzystywanych w trakcie badań pacjentów. Pozwalają na wykrycie czynników chorobotwórczych, a także ukazują możliwość zastosowania konkretnych antybiotyków, gdyż umożliwiają wykrycie czułości na specyficzne leki danych szczepów mikroorganizmów.
Czy chcesz, aby w twoim laboratorium rozpoczęto badania mikrobiologiczne?
Jeśli tak, oprócz wykwalifikowanego personelu, powinieneś posiadać także odpowiednią wiedzę o tej dziedzinie nauki. Przede wszystkim badania mikrobiologiczne służą nie tylko do analizy stanu pacjenta, ale również w celu wykrycia mikroorganizmów w środowisku, np. w wodzie, glebie czy choćby w wyrobach spożywczych. Z tego względu każde z nich wymagają odpowiedniego przygotowania, dostosowanego do konkretnego drobnoustroju. Wymagane są między innymi niezbędne sprzęty i odczynniki mikrobiologiczne, które pomogą w identyfikacji specyficznych bakterii, wirusów lub grzybów.
Co równie ważne, wyniki badań mikrobiologicznych, które służą leczeniu pacjentów czy ocenie jakości środowiska, muszą być wiarygodne. Potwierdzeniem takiej wiarygodności jest akredytacja, którą twoje laboratorium powinno uzyskać. Dzięki temu jakość i prawdziwość uzyskiwanych w nim wyników będą oficjalnie potwierdzone.
Uzyskanie tego potwierdzenia, jak również odpowiednie przygotowanie stanowisk pracy i zatrudnienie wykwalifikowanych pracowników, da ci możliwość przeprowadzania różnorodnych analiz. Poznaj bliżej kilka wspomnianych przykładów.
Badanie mikrobiologiczne środowiskowe
Jednym z częściej wykonywanych badań środowiskowych jest analiza mikrobiologiczna wody. Polega ona na sprawdzeniu, czy zarówno w wodzie pitnej, jak i przeznaczonej do celów gospodarczych nie występują bakterii i pasożyty, które mogą być szkodliwe dla zdrowia człowieka. Dotyczy to między innymi pałeczek salmonelli, gruźlicy, E. coli czy bakterii beztlenowych.
Na podstawie przeprowadzanych analiz podejmuje się decyzje dotyczące dalszego postępowania z danym zbiornikiem wodnym.
Badania produktów spożywczych
Każdy producent żywności powinien dbać o odpowiednią higienę pracy, ale także regularnie poddawać się kontroli, która potwierdza jakość jego wyrobów. Doskonałym przykładem mogą być piekarnie i cukiernie, które dostarczają każdego dnia produkty spożywcze milionom ludzi.
Każdy zakład powinien opracować własne metody kontroli jakości, wzorując się na ogólnych normach, a także poddawać swoje wyroby regularnym, np. co kwartalnym badaniom mikrobiologicznym. Częstotliwość oraz ilość próbek powinna być uzależniona przede wszystkim od tego, w jaki sposób przebiega praca w danym zakładzie.
Wyniki są niezbędne w celu potwierdzenia, że dany zakład produkcyjne dba o higienę miejsca pracy, a także przykłada wielką wagę i staranność do całej produkcji. W efekcie może on zagwarantować klientom, że jego wyroby są zdrowe i nie przyczynia się np. do zatrucia.
Badania pacjentów
Jednymi z pierwszych badań mikrobiologicznych, jakie wielu osobom przychodzą do głowy, są badania kliniczne. Wykonywane są z wymazów (np. z gardła, pochwy) i polegają na utworzeniu posiewu i kultywacji drobnoustrojów, ich izolacji i identyfikacji, a na ostatnim etapie na ocenie podatności na konkretne leki. Dzięki temu istnieje możliwość podania odpowiedniej dawki konkretnego specyfiku.