Badania profilaktyczne – lista badań dla kobiet

0
3259
Badania profilaktyczne

My, kobiety lubimy czuć się piękne, eleganckie i zadbane. Dużą wagę przykładamy do wyglądu włosów, cery, wydajemy mnóstwo pieniędzy na kremy przeciwzmarszczkowe i zabiegi odmładzające. Nie odmawiamy sobie wizyt u stylistów paznokci, a najlepszym sposobem na poprawę naszego nastroju jest zakup modnego ciuszka, torebki, czy kolejnej pary butów. Zaraz, zaraz…czy zamiast nadmiernej uwagi poświęcanej wyglądowi zewnętrznemu, nie należałoby skupić się choć odrobinę na własnym wnętrzu? Czyż nasze zdrowie nie jest najistotniejsze?Owszem – zatem nawet, jeśli czujemy się rewelacyjnie, sprawdźmy, czy stan naszego organizmu odpowiada samopoczuciu.

Profilaktyka u kobiet to podstawa

Naukowcy i lekarze od dawna powtarzają, że większość śmiertelnych chorób wykrytych we wczesnym stadium, jest całkowicie wyleczalna. Co z tego, skoro większość z nas pojawia się w gabinecie lekarskim dopiero wówczas, gdy złe samopoczucie daje nam mocno w kość? Czy zdajemy sobie sprawę, że gra toczy się o nasze życie? Chyba nie do końca. Regularne badania okresowe mogą nas uratować przed przewlekłymi chorobami, a nawet przed śmiercią. Szczególnie my, kobiety, ze względu na naszą gospodarkę hormonalną jesteśmy zobowiązane do systematycznego kontrolowania stanu zdrowia przy okazji badań okresowych. Jest to skuteczny sposób zapobiegania kobiecym nowotworom i wielu innym schorzeniom poszczególnych układów.

Kalendarz najważniejszych badań profilaktycznych dla kobiet

Lista badań, które musimy regularnie powtarzać jest różna dla kobiet w określonych grupach wiekowych. Wiadomo też, że dotyczy osób zdrowych – chore mają swój harmonogram ustalony przez lekarza. Ponadto genetyczne obciążenia nowotworami, cukrzycą, czy chorobami krążenia, sprawiają, że takie osoby są pod szczególnym nadzorem lekarskim.

Panie po 20 roku życia powinny:

  • raz na 5 lat zrobić RTG klatki piersiowej i zbadać poziom stężenia cholesterolu i trójglicerydów we krwi, czyli lipidogram,
  • raz na 2 lata zrobić podstawowe badania krwi ( morfologię, OB, poziom glukozy we krwi) i moczu,
  • raz w roku odwiedzać ginekologa i robić cytologię, odwiedzić internistę, zbadać ciśnienie tętnicze,
  • co pół roku kontrolować stan uzębienia u stomatologa i usuwać kamień nazębny,
  • co miesiąc kontrolować samodzielnie piersi.

Po 30 roku życia do naszych obowiązków należy:

  • raz na 10 lat USG przezpochwowe narządów rodnych,
  • raz na 5 lat lipidogram, wizyta u okulisty, badanie dna oka, USG piersi, podstawowe badania krwi i moczu oraz mammografia,
  • wizyty u ginekologa, internisty i stomatologa z niezmienioną częstotliwością, podobnie, jak samokontrola piersi.

Po czterdziestce panie muszą wykonać następujące badania:

  • raz na 10 lat poziom hormonów tarczycy we krwi,
  • raz na 5 lat RTG klatki piersiowej i gastroskopię,
  • raz na 2 lata mammografię, USG piersi i narządów rodnych, EKG, lipidogram, kontrolę wzroku oraz badanie dna oka u okulisty,
  • co roku podstawowe badanie krwi i moczu, badanie ginekologiczne i cytologię,
  • co pół roku kontrolę stomatologiczną,
  • comiesięczne badanie piersi.

Po 50 roku życia paniom przybywa obowiązków:

  • raz na 10 lat muszą się stawić na badaniu gęstości kości,
  • co 5 lat na kolonoskopii,
  • co kilka lat muszą oznaczyć poziom hormonów płciowych we krwi,
  • co 2 lata muszą wykonywać mammografię,
  • co roku muszą odwiedzić ginekologa, okulistę, zbadać poziom hormonów tarczycy, oraz wykonać podstawowe badania krwi, moczu oraz lipidogram.
  • co pół roku muszą koniecznie pamiętać o kontroli stomatologicznej.

Po co nam aż tyle badań profilaktycznych?

Każde z nich ma za zadanie wykryć potencjalną niebezpieczną chorobę. Badanie ginekologiczne pozwala ocenić lekarzowi stan narządów rodnych, nieprawidłowości w ich budowie, stany zapalne, nadżerki. Cytologia z kolei wykrywa przedrakowe stadium zmian w obrębie błony śluzowej macicy. USG dopochwowe ze względu na swą bezinwazyjną i bezbolesną formę jest wykonywane nawet u ciężarnych. Nie dość, że wykrywa wszelkie anomalie w postaci mięśniaków i torbieli, to jest też w stanie zdiagnozować różne nowotwory kobiecych narządów rodnych, szyjki macicy, czy np. jajników.

USG piersi za pomocą ultradźwięków szuka zmian w postaci guzków, torbieli, czy włókniaków. Najlepiej wykonać je w pierwszej fazie cyklu ze względu na zmniejszoną ilość wody w tkankach, co przekłada się na bardziej czytelny obraz. Mammografia z kolei to również badanie piersi, tylko radiologiczne, które pozwala bardzo wcześnie wykryć raka.
Badanie jest bardzo proste, choć panie niekiedy nadmiernie się nim stresują. Pierś kładziona jest na jednej z płytek aparatu i dociśnięta drugą płytką. Jest to bezbolesny zabieg, który wielu osobom ratuje życie przez diagnostykę nowotworu.

Strach czy lenistwo nie są powodami, dla których powinniśmy rezygnować z regularnych badań. My, kobiety mamy swoje atrybuty kobiecości, z których jesteśmy takie dumne, zatem dbajmy o nie. Badajmy się regularnie, pamiętając, że nadwaga, nałogi, obciążenia genetyczne czynią z nas grupę podwyższonego ryzyka. To zobowiązuje do wyjątkowo uważnej kontroli własnego zdrowia.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ