Badania RTG – główne zasady bezpieczeństwa

0
1409
Badania RTG

Rentgenografia (RTG) jest najbardziej rozpowszechnioną techniką obrazowania struktur anatomicznych z wykorzystaniem promieniowania Roentgena. Stanowi niezastąpioną pomoc w diagnozowaniu układu kostnego człowieka. W badaniu RTG wykorzystuje się różnice w pochłanianiu wiązek promieniowania X przez różne tkanki. Otrzymany obraz jest sumą cieni wielu narządów nakładających się na drodze wiązki promieniowania. Część promieniowania przechodzącego przez ciało pacjenta oddaje swoją energię, która ulega wchłonięciu przez organizm, a reszta promieniowania niezaabsorbowana przez tkanki jest rejestrowana na zdjęciu w postaci obrazu. Naświetlanie promieniami X nie jest obojętne dla zdrowia, ponieważ zbyt duże dawki przy napromieniowaniu tkanek mogą powodować nieodwracalnych zmian. Badania RTG wykonuje się tylko wtedy, gdy są konieczne. Przy pojedynczym badaniu dawka promieniowania jest bardzo mała, więc jest nieszkodliwa. Należy również pamiętać, że człowiek jest w sposób ciągły narażony na promieniowanie jonizujące pochodzące z promieniowania kosmicznego, z naturalnych izotopów promieniotwórczych czy z przedmiotów codziennego użytku takich jak monitory, przyrządy pomiarowe itd. Dawki promieniowania ze wszystkich źródeł kumulują się w organizmie w ciągu całego życia pacjenta.

Główne zasady bezpieczeństwa badania RTG

Podstawową zasadą jaką się przyjmuje jest praktyka, żeby nie naświetlać promieniami X bez niezbędnej konieczności. Zbyt duże dawki napromieniowania mogą znacznie zwiększyć ryzyko uszkodzeń DNA i przyczyniać się do powstawania nowotworów. Standardowa dawka przyjęta podczas pojedynczego prześwietlenia jest bardzo mała, nieszkodliwa dla organizmu i nie powoduje uszczerbku na zdrowiu. Komórki w organizmie człowieka mają mechanizmy naprawcze pozwalające na eliminowanie skutków niewielkich dawek promieniowania. Tylko w przypadku zbyt dużej dawki może nastąpić przekroczenie zdolności obronnych organizmu. Tkanki o znacznym metabolizmie są bardziej wrażliwe na działanie promieniowania X, dlatego szczególnie należy chronić płody, dzieci i okolice ciała zawierające tkankę gruczołową. Bezpieczeństwo pacjentom zapewnia sprzęt ograniczający dawkę promieniowania za pomocą specjalnych filtrów, ograniczników naświetlanego pola i dodatkowych osłon wrażliwych części ciała. Personel medyczny wykonujący badania RTG przechodzi okresowo specjalistyczne szkolenia z zakresu bezpieczeństwa radiologicznego, a wykorzystywany sprzęt jest na bieżąco testowany.

Wskazania do RTG

Prześwietlenie jest nieinwazyjnym, dokładnym, prostym, szybkim i tanim badaniem diagnostycznych najczęściej stosowanym do wykrywania nieprawidłowości – zmian zapalnych, pourazowych, zwyrodnieniowych, oraz nowotworowych w narządach. Najczęściej wykonywane są badania RTG układu kostnego, RTG klatki piersiowej i jamy brzusznej. RTG jest zazwyczaj pierwszym badaniem w przypadku wszelkich problemów z układem ruchu, a w szczególności po urazach. Badanie rentgenowskie układu kostnego umożliwia szybkie postawienie właściwej diagnozy, zaplanowanie i monitorowanie leczenia u większości pacjentów po urazach bez względu na ich wiek. W Centrum Diagnostycznym Carolina Medical Center badania RTG wykonuje się aparatem marki Philips. Nowoczesny sprzęt minimalizuje dawkę promieniowania, więc badania można wykonać zarówno dzieciom, jak i dojrzałym pacjentom.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ