Każda z osób starających się o uzyskanie lub przedłużenie uprawnień do kierowania pojazdami, musi koniecznie przejść badania lekarskie, które wykonywane są przez wyznaczonych do tych celów lekarzy. Lekarze orzecznicy decydują o dopuszczeniu do kierowania pojazdami samochodowymi oraz wyznaczają okres obowiązywania uprawień na podstawie istniejących przepisów i przeciwwskazań medycznych. Badania kierowców mają rolę fundamentalną w procesie ubiegania się o prawo jazdy albo o przedłużenie posiadanych wcześniej kategorii prawa jazdy. Jak wyglądają badania, ile to kosztuje i jak często trzeba je wykonywać? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć poniżej. W wolnej chwili można polecić również witrynę internetową: badania-kierowcow.warszawa.pl, gdzie opisano szczegółowo cały proces ubiegania się o prawo jazdy.
Specyfika badania kierowców
Badanie kierowców nie należy do nader skomplikowanych badań. Większość aplikujących przechodzi je bez większych problemów, dosłownie w niewielkim ułamku konieczne jest dodatkowe wykonanie badań u specjalistów (neurolog, okulista, diabetolog). Na samo badanie wystarczy przyjść z dowodem osobistym, choć niektóre osoby (szczególnie chore przewlekle) powinny mieć przy sobie własną dokumentację medyczną, opinie o stanie zdrowia i aktualne badania laboratoryjne. Wywiad, badanie ostrości wzroku i widzenia kolorów zajmuje niecałe pięć minut.
Procedura jest więc prosta i do przełknięcia. Pod warunkiem, że nikogo nie dotknie nad wyraz wysoka cena badania – 200PLN, która została ustalona w 2014 roku przez Ministra Zdrowia. Więcej o reformach na: www.badania-kierowcow.warszawa.pl.