Bank nasienia jako jeden ze sposobów na upragnioną ciążę

0
2715

Leczenie niepłodności w Polsce najczęściej jest kojarzone z zapłodnieniem pozaustrojowym lub in-vitro. Jednak niepłodność może również oznaczać bezpłodność któregoś z partnerów. Wówczas konieczne staje się sięgnięcie po spermę od dawcy nasienia czy wykorzystanie komórek jajowych, pochodzących od niespokrewnionej dawczyni.

Bank nasienia jako sposób na zapłodnienie


In-vitro pomaga w zajściu w ciążę w wielu przypadkach, jednak zanim dojdzie do wspomaganego zapłodnienia, konieczne jest, aby partnerzy przeszli kompleksowe badania w celu ustalenia przyczyny niepłodności. Utrudnione zajście w ciążę w wielu przypadkach jest uzależnione od stanu i ruchliwości plemników, ale również od liczby komórek jajowych. Jeśli plemniki partnera są mało ruchliwe, mają niewłaściwą z punktu widzenia morfologii budowę lub też pacjent jest np. po leczeniu onkologicznym, wówczas konieczne jest sięgnięcie po spermę od anonimowego dawcy, jaką oferuje bank spermy. Zazwyczaj bank nasienia jest prowadzony w ramach tej samej kliniki, w której pacjenci decydują się na leczenie niepłodności. Z kolei jeśli ze względu na wiek kobiety, zbyt małą liczbę pęcherzyków jajowych lub ich osłabioną możliwość zamiany w komórki jajowe nie dochodzi do zapłodnienia, wówczas dawczyni komorek jajowych może być najlepszym rozwiązaniem zaistniałego problemu.

Kiedy bank spermy jest rozwiązaniem


Prowadzone przez kliniki leczące niepłodność banki nasienia dysponują spermą pochodzącą z dwóch różnych źródeł. Najczęściej bank nasienia kojarzony jest ze spermą pochodzącą od anonimowego dawcy. Jednak same kliniki, w określonych przypadkach, sugerują zamrożenie i przechowywanie nasienia w kilku określonych przypadkach. Jeśli mężczyzna planuje zabieg wazektomii, czeka go leczenie onkologiczne lub gdy w ramach zadań zawodowych ma ciągły kontakt z czynnikami chemicznymi lub ze szkodliwym promieniowaniem, które może mieć wpływ na liczbę plemników, wówczas rekomenduje się zamrożenie spermy z myślą o przyszłych zabiegach zapłodnienia pozaustrojowego.

Czasem potrzebne są także komórki jajowe


W określonych sytuacjach pary starające się o dziecko mogą skorzystać z pomocy dawczyni komórek jajowych. Kliniki leczące niepłodność każdorazowo pobierają do zabiegów określoną liczbę pęcherzyków jajowych, jednak nie wszystkie wykorzystują do przeprowadzenia zabiegu inseminacji czy in-vitro. Część komórek jest zamrażana z myślą o kolejnych zabiegach, przeprowadzonych dla tej samej pary, jednak równie często kobiety, które nie planują kolejnego zajścia w ciążę, decydują się, aby ich komórki jajowe były wykorzystane przez inne pary. Umożliwia to innym parom zajście w ciążę.

[Głosów:2    Średnia:3.5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ