Błonnik – co toż jest, również w czym można go znaleźć

0
2347
błonnik

Podstawową rolą błonnika jest przyspieszenie oraz ułatwienie trawienia. Gdy masz problemy z wypróżnieniem, to iż Twoja dieta nie obfituje w tenże ważny element. Czym jest błonnik i w jakich artykułach szybko go odnaleźć? Błonnik roślinny, określany także włóknem pokarmowym, nie dostarcza ludzkiemu organizmowi ani witamin, ani mikroelementów, nie jest również trawiony. Błonnik, pokrywający wewnętrzne ściany roślin, znajduje się natomiast za konieczny element naszego codziennego jadłospisu. Nacisk włókna roślinnego na trawienie jest niezwykle wyraźny, poza tym chroni ono ludzkie ciało przed wieloma innymi kłopotami oraz chorobami.

Artykuły zawierające błonnik

W produktach spożywczych znajdziesz całe bogactwo substancji błonnikowych pochodzenia roślinnego. Oto pewne z nich:
•Celuloza – usuwa z jelit toksyny i uboczne artykuły przemiany materii, ograniczając kłopoty trawienne oraz przyrost masy ciała. Wspiera również profilaktykę nowotworu okrężnicy. Popularna w owocach, warzywach oraz zbożach.
•Lignina – działa podobnie jak celuloza, jednak też hamuje tworzeniu kamieni żółciowych oraz byciu nowotworów dolnego odcinka układu trawiennego. Zamknięta w zbożach oraz zdrewniałych częściach warzyw.
•Pektyny – pęcznieją w żołądku, dając odczucie sytości. Także zapewniają prawidłową florę bakteryjną w jelitach, obniżają stopień cholesterolu, zabezpieczają przed nowotworami oraz kamieniami żółciowymi. Wzmacniają także wytrzymałość całego organizmu. Ich bogactwo znajdziesz w owocach.
•Hemicelulozy – dzięki nim oczyścisz jelita, pozbędziesz się również zaparć oraz problemów trawiennych. Są w kaszach, otrębach oraz pieczywie pełnoziarnistym.

jak nie przesadzić z błonnikiem i dlaczego

Zbilansowana dieta zawierająca błonnik

Tylko zróżnicowana dieta wartościowa w błonnik roślinny zamknięty w życiu zapewni Ci zdrowie i dobre usposobienie! Systematycznie powinnaś zjadać 30-40 gramów włókna roślinnego. Artykuły możne w błonnik to przede wszystkim nasiona roślin strączkowych, warzywa, owoce (także suszone), artykuły pełnoziarniste, otręby oraz płatki owsiane. Włókno pokarmowe można przedawkować. Nie doprowadzisz do tego, gdy postawisz przede wszystkich na jego naturalną zawartość w spożywanym jedzeniu, czy wybierzesz gotowy błonnik pokarmowy, jaki w sklepach znajdziesz niejednokrotnie wśród płatków śniadaniowych. Pamiętaj, aby pić systematycznie od 8 do 10 szklanek wody. Włókno pokarmowe ogranicza wchłanianie płynów, a gdy wypijesz ich za mało, skutek że być odmienny od pożądanego. Zamiast polepszyć trawienie, możesz nabawić się zaparć. Gdy przyjmujesz środki, jak choćby te obniżające ciśnienie lub antykoncepcyjne, powinnaś odczekać z jedzeniem artykułów bogatych w błonnik chociażby 2 godziny od momentu ich zażycia. Co istotne, za wielka liczba włókna pokarmowego w codziennej diecie obniża wchłanianie ważnych mikroelementów, takich jak wapń, żelazo oraz cynk. Warto, abyś zadbała o zbilansowaną dietę bogatą we każde potrzebne elementy pokarmowe. Wyłącznie w tenże sposób zapewnisz sobie zdrowie i dobre usposobienie. Nieodłącznym elementem Twojego codziennego jadłospisu musi stawać się błonnik. Szukaj go w produktach spożywczych, gotowym błonniku czy w odpowiednich suplementach kuracji.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ