Błonnik – czym jest i gdzie się znajduje?

0
3164
Błonnik

Błonnik to pojęcie nieobce osobom walczącym z nadwagą oraz nieregularną przemianą materii. Warto zainteresować się nim bliżej, jeśli zależy nam nad poprawą funkcjonowania naszego układu pokarmowego. Dlaczego błonnik jest tak istotny w procesach trawiennych? Jego zasadniczą rolą jest przyspieszenie i ułatwienie trawienia. Jeśli zastanawiasz się, czy Ciebie dotyczą problemy związane z dysfunkcjami układu trawiennego, odpowiedz sobie na pytanie, jak regularne bywają Twoje wypróżnienia. Jeśli dostrzegasz tu odstępstwa od normy, najprawdopodobniej Twoja dieta jest uboga w błonnik.

Błonnik – co to takiego?

Błonnik roślinny to inaczej włókno pokarmowe, które nie pełni funkcji odżywczych, gdyż nie jest źródłem cennych dla naszego organizmu witamin i mikroelementów. W przewodzie pokarmowym nie ulega strawieniu. Po co zatem dostarczać go własnemu organizmowi? Błonnik w przyrodzie występuje jako element wyściełający wewnętrzne ściany roślin. Jego rola w prawidłowym funkcjonowaniu naszego układu pokarmowego i wpływ na procesy trawienne ludzkiego organizmu są niezwykle istotne. Jakie produkty należy spożywać, by nie cierpieć z powodu jego niedoborów?

Produkty bogate w błonnik

Produkty spożywcze dostępne na rynku zawierają cały szereg substancji błonnikowych pochodzenia roślinnego. Jeśli chcesz skorzystać z dobroczynnego działania błonnika szukaj na etykiecie informacji o składnikach takich jak:

Celuloza – jak miotełka usuwa z naszych jelit toksyny i zbędne produkty przemiany materii, ogranicza problemy trawienne i wspomaga walkę z dodatkowymi kilogramami. Doskonale sprawdza się w profilaktyce nowotworu okrężnicy. Znajdziesz ją w owocach, warzywach i zbożach.

Lignina – wykazuje podobne do celulozy działanie. Ponadto zyskała uznanie osób borykających się z powstawaniem kamieni żółciowych. Znakomicie wspiera walkę z nowotworami dolnego odcinka układu trawiennego. Zawierają ją w swym składzie zboża i zdrewniałe części warzyw.

Pektyny – dbają o prawidłową florę bakteryjną w jelitach, obniżają poziom cholesterolu. Osoby walczące z nadwagą cenią je za poskramianie apetytu – pęczniejąc w żołądku wzmagają uczucie sytości, ponadto pektyny chronią nas przed nowotworami i kamieniami żółciowymi. Pozytywnie wpływają na odporność całego organizmu. Ich głównym źródłem są owoce.

Hemicelulozy – czyszczą jelita z zalegających resztek pokarmowych, likwidują zaparcia i problemy trawienne. Spotykamy je w kaszach, otrębach i pieczywie pełnoziarnistym, wszelkich produktach pochodzenia węglowodanowego o jak najniższym stopniu przetworzenia.

Błonnik jako profilaktyka wielu schorzeń

Rola błonnika w organizmie ludzkim jest bardzo istotna. Działając jak naturalny wymiatacz, oczyszcza układ pokarmowy, a konkretnie nasze jelita z toksyn i szkodliwych produktów przemiany materii, dodatkowo dzięki zdolności do pęcznienia w żołądku i wyzwalaniu uczucia sytości zapobiega również przybieraniu na wadze i problemom trawiennym. Błonnik to także nieoceniona profilaktyka wielu nowotworów przewodu pokarmowego i odkładania się kamieni żółciowych. Diabetolodzy cenią go za zdolności ograniczania wchłaniania glukozy, dlatego jest ważnym składnikiem diety osób chorujących na cukrzycę. Wiążąc żółć i cholesterol, obniża poziom złych tłuszczów we krwi, co ma zbawienny wpływ w profilaktyce schorzeń układu krwionośnego. Błonnik doceniają również stomatolodzy. Zmusza on nas do długiego i starannego przeżuwania pokarmów o jego wysokiej zawartości, co z kolei zwiększa wydzielanie śliny i stwarza korzystne warunki dla ochrony zębów.

Co jeść, by nasza dieta była bogata w błonnik?

Tylko zbilansowana dieta bogata w błonnik roślinny zawarty w jedzeniu zapewni nam zdrowie, doskonałą perystaltykę jelit i wspaniałą kondycję całego organizmu. Jak o to zadbać? Codziennie należy spożywać 30-40 gramów włókna roślinnego. Produktami, w których znajdziemy najwięcej błonnika są nasiona roślin strączkowych, warzywa, owoce oraz produkty pełnoziarniste, otręby i płatki owsiane.
Włókno pokarmowe należy spożywać z umiarem, gdyż można je przedawkować. Dzieje się tak najczęściej gdy jego naturalne źródła próbujemy dodatkowo uzupełniać.

Pamiętajmy, że w diecie o wysokiej zawartości błonnika należy dostarczać organizmowi odpowiedniej ilości płynów. Powinniśmy pić codziennie od 8 do 10 szklanek wody. Włókno pokarmowe ogranicza wchłanianie płynów więc ich zbyt mała ilość może nam przynieść szkodę. Zamiast korzystnego wpływu na regularność wypróżnień możemy nabawić się zaparć. Jak widać również bardzo zdrowe produkty nieumiejętnie stosowane mogą wykazać ujemne działanie na nasz organizm. Osoby przyjmujące leki obniżające ciśnienie lub o działaniu antykoncepcyjnym powinny odczekać ze spożywaniem produktów bogatych w błonnik nawet 2 godziny od momentu ich zażycia.

Przedawkowanie włókna pokarmowego może ograniczyć wchłanianie innych cennych składników pokarmowych oraz mikroelementów, takich jak wapń, żelazo i cynk.

Warto podejść rozsądnie do kwestii zdrowego odżywiania, zadbać o zbilansowaną dietę i stosować ją z umiarem. Błonnik to prawdziwy skarb dla naszego organizmu.

[Głosów:2    Średnia:4/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułCo na ból gardła?
Następny artykułSen – podstawa zdrowia
Redakcja ProHelvetia.pl
Tematyka prozdrowotna to nasza pasja. Kochamy zdrowo jeść, a sport pomaga nam odreagować od codziennego stresu. Mamy nadzieję, że choć trochę uda nam się zmienić Twoje nawyki :-)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ