Ból głowy związany z cyklem menstruacyjnym – wszystko co musisz wiedzieć

0
1967
Ból głowy związany z cyklem menstruacyjnym - wszystko co musisz wiedzieć

Oprócz powszechnie występujących podczas menstruacji objawów, takich jak bóle brzucha czy pleców, część kobiet skarży się również na bóle głowy. Mają one charakter migren bez aury i pojawiają się najwcześniej 2 dni przed menstruacją lub w trakcie jej pierwszych 3 dni. Szacuje się, że w trakcie tego 5-dniowego okresu o 70% wzrasta ryzyko wystąpienia migreny, a pojawiające się wówczas bóle głowy nazywane są migreną menstruacyjną lub miesiączkową.

Patofizjologia

Migrena miesiączkowa jest wynikiem naturalnych zmian w poziomie hormonów płciowych w organizmie kobiety. Tuż przed miesiączką spada silnie poziom estrogenów, co wpływa neuroprzekaźniki, zwiększając podatność kobiet na wyzwalacze migrenowe. Znaczenie w patofizjologii bólu migrenowego związanego z miesiączką mogą odgrywać również prostaglandyny, hormony produkowane przez błonę śluzową macicy, które w dużym stężeniu występują u kobiet cierpiących na bolesne miesiączki. Dokładny mechanizm rozwoju migreny nie jest poznany, wiadomo jednak, że uczestniczą w nim liczne ścieżki sygnałowe, hormony i neuroprzekaźniki jak serotonina.

Różnice pomiędzy bólami głowy menstruacyjnymi i niemenstruacyjnymi

Największą różnicą pomiędzy tymi dwoma typami migren jest ich długość i natężenie. Migreny menstruacyjne mają charakter ostrzejszy, trwają dłużej, mają tendencje do nawrotów i charakteryzują się większą odpornością na leczenie. Ich ataki znacznie wpływają na jakość życia i uniemożliwiają normalne funkcjonowanie. Bólowi często towarzyszą nadwrażliwość na światło, mdłości czy wymioty. Wraz z bólami migrenowymi mogą pojawić się inne symptomy, związane z wahaniami hormonalnymi jak utrata apetytu, przemęczenie czy zaparcia.

Jak zdiagnozować migrenę menstruacyjną?

Aby potwierdzić, że bóle głowy związane są z cyklem menstruacyjnym, koniczne jest prowadzenie dzienniczka przez 3 cykle menstruacyjne. Zapisane obserwacje pozwolą powiązać lub wykluczyć zależność występowania migren od cyklu. W dzienniczku takim umieszczamy informacje o pojawieniu się migreny, a także zaznaczamy pierwszy dzień cyklu. Ból głowy uznaje się za zależny od menstruacji, gdy występuje w ciągu pierwszych 3 dni miesiączki lub maksymalnie 2 dni przed.

Sposoby na walkę z hormonalnym bólem głowy

Rozwiązaniem długotrwałym jest dobranie odpowiedniego środka antykoncepcyjnego, który pozwoli na złagodzenie wahań hormonalnych. Metoda ta jest najbardziej skuteczna w przypadku typowych migren menstruacyjnych i braku dodatkowych ataków, niezwiązanych z wahaniami hormonalnymi. W przypadku występowania dodatkowych ataków w okresach niezwiązanych z menstruacją środki antykoncepcyjne będą mniej skutecznie w zapobieganiu migrenom.

Aby zapobiegać atakom migren lub łagodzić ich przebieg warto prowadzić dokładniejszy dzienniczek, w którym notujemy nie tylko kiedy ale także, w jakich okolicznościach pojawiła się migrena. Wówczas w dniach cyklu, gdy jesteśmy najbardziej narażone na ból głowy, unikamy czynników go wywołujących, takich jak alkohol, brak snu czy stres. Gdy zaczynamy odczuwać ból głowy, warto jak najszybciej zażyć lek przeciwbólowy np. Ketesse®25. W skład tego preparatu wchodzi deksketoprofen. Lek ten możemy zacząć przyjmować tuż po pojawieniu się bólu, co zmniejszy produkcję prostaglandyn.

Artykuł zewnętrzny.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułKule do kąpieli – gdzie kupić?
Następny artykuł11 zasad zdrowego snu
Redakcja ProHelvetia.pl
Tematyka prozdrowotna to nasza pasja. Kochamy zdrowo jeść, a sport pomaga nam odreagować od codziennego stresu. Mamy nadzieję, że choć trochę uda nam się zmienić Twoje nawyki :-)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ