Codzienny tryb życia ma ogromny wpływ na samopoczucie i kondycję całego organizmu zwłaszcza wtedy, gdy jego równowaga jest zachwiana. Może więc zarówno nasilać, jak i łagodzić odczuwane dolegliwości wynikające z chorób czy urazów. Na co warto zwrócić uwagę, żeby zredukować lub chociaż uniknąć nasilenia bólu stawów? Jakie leki mogą go złagodzić?
Najczęstsze przyczyny bólu stawów
Ból stawów może pojawić się w wyniku zarówno krótkotrwałych urazów, jak i chorób przewlekłych. Najczęściej wynika on z:
- przeciążenia – zbyt duży wysiłek fizyczny może spowodować trwający kilka dni ból mięśni i stawów,
- kontuzji – czasami wystarczy nieszczęśliwe potknięcie czy ułożenie kończyny w nieprawidłowy sposób, żeby spowodować uszkodzenie tkanek budujących staw. Ból może utrzymywać się nawet przez kilka tygodni,
- infekcji stawów – mają zwykle ostry przebieg i ustępują w przeciągu maksymalnie kilkunastu tygodni. Ich przyczyną są drobnoustroje, które przedostają się do torebki stawowej,
- choroby zwyrodnieniowej stawów – to schorzenie przewlekłe rozwija się przez wiele lat i na początku może nie dawać żadnych objawów. Z czasem pojawiają się sztywność, ograniczenie ruchomości oraz ból stawów[1].
Co robić, żeby nie nasilać bólu stawów?
W codziennej walce z bólem stawów dużą rolę odgrywa tryb życia. Wprowadzenie drobnych zmian może pozytywnie wpłynąć na odczuwane dolegliwości. Jedną z ważniejszych kwestii jest aktywność fizyczna dostosowana do swojego stanu zdrowia. Ruch usprawnia krążenie, wzmacnia mięśnie, a także zmniejsza sztywność i poprawia ruchomość stawów. Oprócz tego warto zwrócić uwagę na:
- dietę – powinna być bogata w kwasy omega-3, antyoksydanty, kolagen oraz witaminy i minerały. Produkty, które powinny się w niej znaleźć to np. żelatyna, tłuste ryby, orzechy, a także świeże owoce i warzywa,
- kontrolę masy ciała – nadwaga i otyłość znacznie obciążają stawy, przez co mogą nasilić ból i przyspieszyć zmiany degeneracyjne,
- unikanie przeciążeń – istotna jest zwłaszcza prawidłowa postawa ciała podczas pracy czy wykonywania codziennych czynności. Przy leczeniu urazów niezbędne jest stosowanie usztywnienia uszkodzonego stawu,
- czynniki ryzyka, np. używki – papierosy i alkohol nasilają toczące się w organizmie stany zapalne, przez co mogą pogłębić dolegliwości bólowe.
Jak złagodzić ból stawów?
W leczeniu bólu stawów stosuje się preparaty z grupy NLPZ – niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Ich działanie polega na hamowaniu syntezy prostaglandyn, czyli związków odpowiedzialnych za rozwój stanu zapalnego i dolegliwości bólowych. Odbywa się to poprzez blokowanie enzymów cyklooksygenaz, które produkują te substancje.
Jednym z przedstawicieli NLPZ jest deksketoprofen, który może złagodzić ból o nasileniu niewielkim do umiarkowanego. Dodatkowo wpływa on na przewodnictwo bodźców bólowych, dzięki czemu zapobiega przekształceniu bólu ostrego w przewlekły.
Leki przeciwbólowe mają tendencję do podrażniania śluzówki żołądka, więc związane z tym dolegliwości są jednymi z ich najczęstszych działań niepożądanych. W przypadku deksketoprofenu ryzyko wystąpienia skutków ubocznych jest znacznie zredukowane, dzięki czemu może być stosowany nawet przez osoby o wrażliwym żołądku[2].
Niezależnie od przyczyny, ból stawów ma znaczny wpływ na codzienne funkcjonowanie. Dlatego warto zwrócić uwagę na swój tryb życia, żeby przypadkiem nie pogłębiać odczuwanych dolegliwości. Czasem wystarczy kilka drobnych zmian, żeby zauważyć znaczną poprawę samopoczucia.
[1] Szpala, M., Skorupińska, A., & Kostorz, K. (2017). Występowanie zespołów bólowych kręgosłupa – przyczyny i leczenie. Pomeranian Journal of Life Sciences, 63(3): 41-47.
[2] Woroń, J., & Wordliczek, J. (2017). Połączenie tramadolu z deksketoprofenem w praktyce klinicznej: postęp w leczeniu bólu. Lekarz POZ, 3(1): 61-67.