Ból twarzy – jakie mogą być jego przyczyny

0
1971
ból
fot. pixabay.com

Ból w okolicach twarzy to szczególnie dotkliwa dolegliwość. Najczęstszą jej przyczyną jest zapalenie zatok. Wiedza o tym dobrze ci, którzy zmagają się z nim regularnie. Ból twarzy może być też zwiastunem wielu innych, poważnych schorzeń. Nie należy go bagatelizować. Jeśli występowanie bólu jest nietypowe, pojawia się on często i jest silny konieczne należy skonsultować to ze specjalistą, który zaleci konkretne badania, by odkryć przyczynę tych dolegliwości. 

Zobacz też: https://www.zdrowie.info.pl/bol-twarzy-moze-byc-przyczyna-bolow-okolicy-twarzy/

Najczęstszej przyczyny bólu twarzy

Obrzęk i dotkliwy ból towarzyszą zapaleniu zatok. Jeśli czujemy ucisk u nasady nosa, a przy pochylaniu się ból w tym miejscu to jest to jeden z najbardziej charakterystycznych objawów zapalenia zatok. Po czasie ból towarzyszy nam przy każdym ruchu. Ból twarzy może tez być związany z silną migreną. Ból w oczodołach czy okolicach skroni może zwiastować atak migreny.  W obu powyższych wypadkach należy reagować natychmiast. Wraz z upływem czasu ból będzie się tylko nasilał.

Choroby jamy ustnej

Ból w okolicach twarzy może być objawem choroby jamy ustnej. Najczęściej jest nią próchnica w zaawansowanym stadium. Często ból promieniuje z zęba na większą część twarzy i trudno zidentyfikować, który ząb go powoduje. Przyczyną mogą być też schorzenia ślinianek z promieniującym ostrym bólem. 

Choroby oczu

Bół twarzy może mieć też swoje źródło w chorobach oczu, zwłaszcza jeśli jest zlokalizowany w okolicach oczodołów. Niekorygowana wada wzroku najczęściej objawia się chronicznym bólem głowy. W  przypadku bólu twarzy przyczyna może być zapalenie oczodołów, któremu towarzyszy również bolesne zaczerwienienie oka, a także obrzęk i rumień. Może go wywołać również jaskra, jeśli ból promieniuje od oka w kierunku kości twarzy i całej głowy. 

Choroby aparatu ruchowego

Jeśli ból pojawia się podczas poruszania szczęką, przy otwieraniu i zamykaniu ust, a nie doświadczyliśmy urazu szczęki, przyczyna bólu twarzy może tkwić w zespole stawu skroniowo – żuchwowego lub zespole kości gnykowej. 

Przeczytaj też: http://www.blognazdrowie.pl/dlaczego-warto-wlaczac-do-swojej-diety-kwasy-omega-6/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ