Ból zęba to jedna z najbardziej uciążliwych dolegliwości, która istotnie wpływa na codzienne funkcjonowanie. Przyczyny tego problemu mogą być różne – obejmują zarówno łagodne, jak i poważniejsze schorzenia. Na szczęście w aptekach dostępne są preparaty bez recepty, które mogą zmniejszyć nieprzyjemne objawy. Jak uśmierzyć ból zęba?
Możliwe przyczyny bólu zęba
Ból zęba może wynikać z wielu czynników, do których należą m.in.:
- próchnica – uszkodzenie szkliwa zęba przez bakterie,
- zapalenie dziąseł – wynika z infekcji, objawia się bólem, opuchlizną i krwawieniem,
- nadwrażliwość zębów na gorące, słodkie lub kwaśne pokarmy,
- zapalenie miazgi zębowej – zakażenie tkanki wewnątrz zęba, często jest wynikiem głębokiej próchnicy lub urazu,
- ropień – wokół korzenia zęba zbiera się ropa,
- odsłonięcie zębiny, np. w wyniku cofnięcia się dziąseł,
- wyrzynanie się zębów mądrości,
- uszkodzenia w wyniku urazu[1].
Niektóre przyczyny nie są poważne, ale część z nich wymaga pilnej interwencji dentystycznej. Dlatego w razie silnego bólu zęba udaj się do stomatologa. W międzyczasie możesz zastosować dostępne bez recepty leki, które łagodzą nasilenie objawów.
Leczenie bólu zęba
Metod leczenia bólu zęba jest wiele i zdecydowana większość z nich odbywa się w gabinecie stomatologa. Do najczęściej wykorzystywanych należą:
- plomby – czyli wypełnienie ubytku w zębie specjalnym materiałem,
- leczenie kanałowe – usunięcie zainfekowanej miazgi z wnętrza zęba, oczyszczenie kanałów korzeniowych i ich wypełnienie,
- drenaż ropnia – usunięcie ropy zgromadzonej w zębie lub dziąśle,
- miejscowo aplikowane antybiotyki – w razie zakażenia bakteryjnego,
- ekstrakcja zęba.
Jak złagodzić ból zęba?
Ból zęba mogą uśmierzyć dostępne bez recepty leki przeciwbólowe, np. z grupy NLPZ, czyli niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Środki te hamują aktywność enzymów cyklooksygenaz, które odpowiadają za produkcję prostaglandyn. To tzw. mediatory stanu zapalnego, czyli związki, które wywołują i podtrzymują zapalenie oraz towarzyszące mu dolegliwości, czyli obrzęk, ból i przekrwienie. Zmniejszenie ich produkcji może złagodzić uciążliwe objawy w jamie ustnej.
Do NLPZ należy m.in. deksketoprofen, który łagodzi ból o nasileniu niewielkim do umiarkowanego. To lek o dość szybkim początku działania – pierwsze efekty pojawiają się po ok. 30 minutach od podania. Możesz skrócić ten czas, stosując preparat na pusty żołądek. Deksketoprofen wykazuje nieznacznie ryzyko działań niepożądanych, także tych dotyczących przewodu pokarmowego[2].
Oprócz leków doustnych na ból zęba możesz zastosować także preparaty miejscowe, np.
- płyn do płukania jamy ustnej z chlorheksydyną o działaniu odkażającym,
- napar z szałwii o właściwościach przeciwzapalnych, ściągających i odkażających,
- żele do stosowania na dziąsła o działaniu znieczulającym i antyseptycznym,
- krople na bazie ekstraktu z goździka.
Preparaty dostępne bez recepty mogą pomóc dotrwać Ci do wizyty u specjalisty, jednak nie odkładaj jej zbyt długo w czasie. Ból zęba o nieustalonej przyczynie może oznaczać różne, często poważne schorzenia, które wymagają leczenia w gabinecie stomatologicznym.
[1] Tuszyński, P. K. (Red.)., Ból z perspektywy farmaceuty, Wydawnictwo Farmaceutyczne, Kraków 2019.
[2] Woroń, J. (2020). Dlaczego w bólu ostrym należy rozważyć zastosowanie deksketoprofenu? Forum Medycyny Rodzinnej, 14(2): 51-56.