Ból żołądka może wskazywać na wrzody

0
2152
ból brzucha a wrzody

Ból żołądka, który odczuwasz jako palenie, palenie czy ssanie w żołądku, do którego czasami dochodzą skurcze żołądka sugeruje, iż jego etiologią jest dolegliwość wrzodowa żołądka. Jeśli ucisk żołądka pojawia się w godzinę do trzech po obiedzie czy zwiększa się po jedzeniu, a do tego wtórują mu sygnały niestrawności: zgaga, odbijanie, wymioty, a chociażby mdłości to diagnozę – wrzody żołądka– masz w zasadzie pewną. Ucisk żołądka po jedzeniu, liczne sygnały niestrawności, zgaga, odbijanie, wymioty, mdłości, to charakterystyczne sygnały wrzodów żołądka zwłaszcza, gdy pojawiają się sezonowo: wiosną oraz jesienią. Zgaga, promieniujący ucisk, wymiotowanie krwią – to wyłącznie pewne sygnały wrzodów żołądka. Badaniem potwierdzającym wrzody na żołądku jest gastroskopia, ale już wcześniej można zidentyfikować pierwsze objawy wrzodów żołądka. Dobra informacja jest taka, iż wrzody na żołądku można leczyć w domu. Wystarczy przestrzegać wskazań lekarza.

Wrzody żołądka – sygnały

Jakie choroby mogą informować o wrzodach żołądka? Sygnały dolegliwości wrzodowej żołądka zależą w wielkiej ilości od miejscowienia wrzodu i zaawansowania dolegliwości. We wrzodach żołądka symptomem bardzo ważnym jest zgaga, czyli odczucie pieczenia w przełyku związane z dużym uciskiem w nadbrzuszu. Ucisk powszechnie promieniuje – od pleców oraz prawego ramienia. Jakie sygnały powinny wzbudzić niepokój? Przede wszystkim długość utrzymywania się symptomów wrzodów żołądka – gdy ucisk brzucha oraz zgaga występują jeszcze przez parę dni czy tygodni, czas na konsultację u specjalisty, ponieważ możemy cierpieć na wrzody żołądka. W wypadku wrzodów żołądka symptomem potrafią być także ataki bólu, które pojawiają się już po spożyciu posiłku. Cierpiący na dolegliwość wrzodową żołądka skarżą się także na odczucie przesytu oraz pełności żołądka po jedzeniu. Wśród charakterystycznych symptomów wrzodów żołądka wymienia się również czerwone czy fusowate mdłości i czarne, smoliste stolce.

wrzody żołądka to istotny problem zdrowotny

Wrzody żołądka – leczenie

Chory żołądek wymaga leczenia. Podczas leczenia wrzodów żołądka dąży się do ich zagojenia oraz usunięcia elementów, mogących wywołać nawrót dolegliwości. Najistotniejsze jest dokładne usunięcie bakterii odpowiedzialnej za powstawanie wrzodów. W tym celu stosuje się antybiotyki. Także wykorzystuje się środki zmniejszające kwaśność w żołądku czy takie, które blokują funkcjonowanie histaminy na komórki wydzielające kwas. Rzadko podczas leczenia wrzodów żołądka dochodzi do zabiegu chirurgicznego. Aby wesprzeć leczenie farmakologiczne oraz sprawić, żeby sygnały wrzodów żołądka się nie pojawiły należy unikać elementów wywołujących dolegliwość. Należy zrezygnować z kawy oraz ostrych przypraw. Lepiej unikać lęku. Bezwzględnym nakazem jest rzucenie palenia. Przy wrzodach żołądka powszechnie poleca się picie mleka, natomiast jest to wyjście krótkotrwałe oraz pozorne. Mleko zmniejsza ucisk wyłącznie na chwilę. Poza tym powoduje wzmocnienie wytwórczości kwasu żołądkowego. W leczeniu wrzodów żołądka dieta odgrywa najistotniejszą funkcję. Dieta we wrzodach żołądka winna być zupełnie lekkostrawna. Z kuracji na wrzody żołądka powinny zniknąć artykuły pobudzające wydzielanie soków żołądkowych i błonnik.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ