Ból żołądka po antybiotyku – jak z nim walczyć?

0
4796
ból żołądka po antybiotyku

Antybiotykoterapia to jeden z popularniejszych sposobów walki z bakteryjnymi zakażeniami organizmu. Antybiotyki, w wielu przypadkach, są bardzo skuteczne, zwalczając zakażenia bakteryjne do końca. Aby tak było, trzeba jednak zażywać antybiotyki przez długi czas, niekiedy przecież bez antybiotyków nie możemy pozbyć się jakiejś infekcji, a przecież zawsze każdy chce, jak najszybciej wrócić do zdrowia.

Rodzaje antybiotykoterapii

Antybiotyki lekarz może zapisać w postaci:

  • tabletek
  • zastrzyków domięśniowych
  • zastrzyków dożylnych

Najpopularniejsze są oczywiście tabletki. Ich zażywanie jest łatwe, szybkie i nie wymaga – tak jak zastrzyki – chodzenia do gabinetu zabiegowego, czy też pomocy pielęgniarki. Jeśli jednak mamy zażywać antybiotyki w postaci tabletek, musimy pamiętać o jednym – może się po nich pojawić ból żołądka i problemy ze strony układu trawiennego.

Powody bólu żołądka po antybiotyku

Ból żołądka to jeden z objawów ubocznych zażywania antybiotyków. Nie występuje w każdej sytuacji i przy każdym antybiotyku, jednak jest to powikłanie bardzo częste. Powodem takiego staniu rzeczy jest to, iż antybiotyki działają bardzo drażniąco na ścianki żołądka, długo zażywane, lub zażywane w dużych dawkach, powodują właśnie takie objawy. W ekstremalnych przypadkach, ból żołądka jest na tyle silny i częsty, iż antybiotykoterapię określonym antybiotykiem trzeba po prostu przerwać. Na szczęście, ryzyko bólu żołądka po antybiotyku można ograniczyć.

probiotyki są ważne przy antybiotykoterapii

Probiotyki osłonowo

Do każdego antybiotyku powinniśmy zakupić probiotyk. To również tabletki, ich zadaniem jest chronienie ścianek żołądka i układu trawiennego, by zażywanie antybiotyków było bezpieczniejsze. Nie każdy wie, że probiotyków nie zażywa się razem z antybiotykami. Probiotyk musi być zażyty wcześniej lub później. Specjaliści zalecają dwie wersje – zażywanie 2 godziny przed lub po wzięciu antybiotyku, lub – w przypadku niektórych antybiotyków – zażywanie probiotyku na pół godziny przed lub po wzięciu antybiotyku.

Produkty mleczne

Zażywając antybiotyki w postaci tabletek, należy również zwiększyć ilość spożywanych produktów mlecznych, ze szczególnym nastawieniem na takie produkty jak jogurty i kefiry. Pomagają chronić ścianki żołądka i sprawiają, że ból żołądka po antybiotyku jest mniejszy lub nie ma go wcale. Antybiotyki bez wątpienia pomagają. Zażywane w postaci tabletek, mogą jednak powodować przykre skutki uboczne. Warto mieć tego świadomość i nie bagatelizować takiego ryzyka. Zażywanie samych antybiotyków, brak probiotyku, zażywanie antybiotyków na pusty żołądek, to zwiększanie ryzyka dolegliwości bólowych ze strony żołądka. Działając w celu uniknięcia takich sytuacji, być może uda nam się doprowadzić, do tego, że zażywane antybiotyki nie spowodują takich skutków. Warto zaznaczyć – w rzadkich przypadkach antybiotyk nie jest tolerowany przez układ pokarmowy. W takich sytuacjach żadne zabiegi nie pomogą – należy zdecydować się na antybiotyk w zastrzykach lub poprosić lekarza o zmianę antybiotyku na inny.

[Głosów:23    Średnia:1.8/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ