Jama ustna jest narażona na częsty kontakt ze środowiskiem zewnętrznym. Zmagasz się z białymi, bolesnymi plamkami na policzkach lub języku? To mogą być afty! Wystarczy drobne uszkodzenie błony śluzowej, niedobór witamin i obecność bakterii, wirusów lub grzybów, aby zmiany pojawiły się wewnątrz ust. Chcesz znowu cieszyć się smakiem ulubionych potraw? Sprawdź, jak pozbyć się aft!
Afty to bardzo uciążliwa dolegliwość. Bolesne zmiany nie wyglądają estetycznie, powodują dyskomfort i wpływają negatywnie na pewność siebie. Jednak nie musisz z nimi żyć. Dowiedz się, jakie są przyczyny ich występowania oraz jak sobie z nimi radzić.
Afty – przyczyny występowania i ogólna charakterystyka
Przyczyny owrzodzeń błony śluzowej jamy ustnej nie są do końca znane. Wśród czynników wywołujących afty wymienia się spadek odporności, zaburzenia hormonalne, stres, nieprawidłową higienę zębów, spożywanie niemytych produktów, choroby gastrologiczne, a także obecność wirusa HIV w organizmie[1]. Wystąpienie bolesnych zmian zazwyczaj poprzedza niewielki uraz, którego miejsce stanowi przestrzeń do rozwoju bakterii, grzybów i wirusów.
W większości przypadków afty są niewielkie, choć liczne. Mogą wystąpić na policzkach, języku, podniebieniu, a nawet dziąsłach. Znacznie utrudniają spożywanie pokarmów i napojów. Często towarzyszą im nadmierne ślinienie, gorączka, bóle głowy, bóle mięśniowe, nieprzyjemny zapach z ust, a także bolesność w okolicy węzłów chłonnych.
Bolesne zmiany goją się zazwyczaj od 7 do 14 dni. Afty lubią często nawracać, dlatego należy stale obserwować stan śluzówki i dbać o swoje zdrowie. Profilaktyka to najlepszy sposób zapobiegania powstawaniu owrzodzeń[2].
Diagnostyka i sposoby leczenia aft
Afty najłatwiej rozpoznać po wyglądzie jamy ustnej. Jeśli zmian jest kilka i znikają po kilku dniach, wystarczy miejscowe leczenie i eliminacja czynników, które mogły prawdopodobnie przyczynić się do ich powstania, np. złej diety, stresu czy nieodpowiednich nawyków higienicznych. Często pomagają takie działania jak zmiana szczoteczki i pasty na delikatniejszy model, dokładniejsze mycie owoców i warzyw, dokładniejsza dezynfekcja rąk oraz pozbycie się szkodliwych odruchów, np. gryzienia długopisu czy paznokci.
W domowych warunkach można sięgnąć po dedykowane produkty na problemy w jamie ustnej. Formuła takich preparatów jak Dentosept zawiera m.in. koszyczek rumianku, korę dębu oraz wiele innych ziół. Składniki aktywne wspierają leczenie stanów zapalnych, takich jak afty lub odleżyny i wspomagają procesy przeciwobrzękowe i przeciwbakteryjne.
Jeśli afty często nawracają, a stan zapalny rozsiewa się na całą jamę ustną, należy skontaktować się z lekarzem, który wdroży odpowiednie leczenie. Warto także skupić się także na ogólnym stanie zdrowia i poszukiwaniu choroby, która przyczynia się do powstania owrzodzeń. Mogą być one np. pojawiać się przy celiakii czy chorobie Leśniowskiego i Crohna[3].
Afty nie muszą utrudniać życia i wykluczać Cię z życia społecznego. Często wystarczy zmiana codziennych nawyków higienicznych, aby zmniejszyć ryzyko ich występowania.
[1] https://www.mp.pl/pacjent/gastrologia/lista/106807,przyczyny-nawracajacych-aft
[2] https://www.praktycznastomatologia.pl/artykul/afty-nawracajace-diagnostyka-roznicowanie-i-leczenie
[3] https://www.mp.pl/pacjent/gastrologia/lista/106807,przyczyny-nawracajacych-aft