Co oznaczają kamienie szlachetne w biżuterii?

0
2286
Co oznaczają kamienie szlachetne w biżuterii

Biżuteria, głównie kobieca, wielokrotnie ozdobiona jest kamieniami szlachetnymi. Niektóre mają ciekawą symbolikę, inne podobno pomagają w rozwiązywaniu problemów czy gwarantują szczęście. Wyjaśniamy, jakie jest znaczenie tych minerałów.

Kamienie szlachetne są często wykorzystywane w wyrobie biżuterii. W noszonych ozdobach umieszczano je już w starożytności. Warto pamiętać o tym, że to nie tylko kolorowe minerały, każdy z nich ma swoistą genezę, wyjątkowy charakter oraz przypisane im właściwości. Kamienie szlachetne najczęściej znajdziemy w pierścionkach, ale są też w wisiorkach, kolczykach czy bransoletkach. Dzięki nim biżuteria nabiera uroku i wyrazu.

Kamienie szlachetne – co to takiego?

Szacuje się, że na całej kuli ziemskiej jest około 4000 przeróżnych minerałów, które mają różną strukturę, wygląd, właściwości i skład chemiczny. Czym więc są kamienie szlachetne i dlaczego są uznane za „szlachetne”? Otóż już setki lat temu zauważono, że niektóre kamienie, gdy się je oszlifuje, nabierają pięknego wyglądu, lśnią i zachwycają. A do tego są bardzo rzadkie. Z tego powodu setki lat temu ludzie zaczęli się w nich dopatrywać przeróżnych właściwości i ukrytych znaczeń. Dlatego uznano, że biżuteria nimi ozdobiona ma ukrytą moc.

Najpopularniejszy i najtwardszy kamień, czyli diament

Królem wśród kamieni szlachetnych jest diament. Oszlifowany diament nazywany jest brylantem. Nazwa tego minerału pochodzi od greckiego słowa „adamus”, co znaczy niezniszczalny, bowiem jest on bardzo trwały i mocny. Biżuteria z diamentami jest bardzo ceniona. Kamień najczęściej umieszczany jest w pierścionkach zaręczynowych, bowiem symbolizuje nieskończoną, wieczną miłość i trwały związek. Noszenie brylantów ma też wspierać w dążeniu do perfekcjonizmu i wspomagać wewnętrzną siłę.

A może czerwone kamienie szlachetne?

Nieco mniej popularna, aczkolwiek bardzo intrygująca i oryginalna jest biżuteria ozdobiona czerwonymi kamieniami szlachetnymi, czyli rubinami. Te minerały symbolizują miłość, żywiołowość, odwagę oraz pasję, dlatego są lubiane wśród zakochanych. Ciekawostką jest fakt, iż rubin niegdyś nazywano „ekstraktem z kropli krwi matki Ziemi”.  Rubin jest niestety jednym z najrzadziej występujących kamieni na naszej planecie.

Inne czerwone kamienie to rzadko spotykane: koral, trumalin, rodolia oraz granat.

Zielony szmaragd podkreśli kolor oczu

Biżuteria może też być ozdobiona zielonymi szmaragdami. Te kamienie szlachetne symbolizują witalność, płodność i dobrobyt. Kolor ten uznawany jest za uspokajający, kojarzy się także z pieniędzmi i harmonią. Mówi się, że osoba, która nosi szmaragdy, może liczyć na większą kreatywność, kontrolę emocji, ukojenie umysłu i rozwój intelektualny.

Mniej znanymi zielonymi kamieniami szlachetnymi są: perydot, agat, malachit, turmalin czy awenturyn.

A może coś niebieskiego?

Niebieskie szafiry są dość znane. Przypisuje im się właściwości kojące i uspokajające. Biżuteria z tymi minerałami symbolizuje zaś młodość, prawdę, szczerość oraz inspirację. Kamienie te mają również zapewniać spokój i poczucie bezpieczeństwa. Innym znanym niebieskim minerałem jest topaz, który jest jednak jaśniejszym odcieniem niż szafir. Poza tym kamienie w tym kolorze to: lapis, akwamaryn, turkus oraz iolit.

Mało znane czarne kamienie

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ