Co robić, gdy masz upławy?

0
3097

Upławy to „nienormalna” wydzielina z pochwy, która może świadczyć o poważnych infekcjach. Jak rozpoznać, że mamy do czynienia z upławami? Kiedy należy wszcząć leczenie?

W całym cyklu miesiączkowym organizm kobiety wydziela z pochwy około 700 ml płynów. Obserwujemy zarówno słabą wilgotność pochwy, jak i obfite wydzielanie się śluzu wraz ze wzrostem poziomu estrogenu, który ma miejsce podczas dni płodnych. „Zdrowa” wydzielina z pochwy ma kwaśny odczyn i jest pozbawiona woni, choć w zależności od cyklu może jednak delikatnie pachnieć. Jej odcień jest przezroczysty albo delikatnie biały. Jeśli natomiast na bieliźnie dostrzec można żółtawą lub żółto-zieloną wydzielinę o nieprzyjemnym, rybim zapachu, wówczas prawdopodobnie doszło do infekcji. Zazwyczaj upławom towarzyszy pieczenie lub uciążliwe swędzenie. To objawy, które mogą wskazywać na zakażenie bakteryjne lub grzybicę pochwy. Warto przyjrzeć się również samej konsystencji upławów, która podczas stanu zapalnego wyglądem przypomina białko jajka, bądź serwatkę.

Gdy prawidłowa wydzielina zmienia swoją barwę, gęstość, zapach oraz konsystencję, a do tego zaobserwować można zaczerwienienie, obrzęk sromu, ból przy oddawaniu moczu, pieczenie, czy swędzenie, wówczas z całą pewnością dzieje się coś bardzo niepokojącego. Może to być zwykłe uczulenie na detergenty albo skutek zbyt ciasnej bielizny. Warto jednak przyjrzeć się problemowi, ponieważ infekcje okolic intymnych mogą być bardzo uciążliwe i wywoływać inne, dużo poważniejsze dolegliwości.

Przede wszystkim należy wyeliminować wszystkie przyczyny, które sprzyjają zwiększeniu wydzieliny z pochwy i mogą wywoływać świąd. Zaleca się noszenie delikatnej bielizny i unikanie ciasnych dżinsów. W czasie kuracji antybiotykowej zaleca się stosowanie probiotyków z pałeczkami kwasu mlekowego. Probiotyki dopochwowe oddziałują bezpośrednio na florę bakteryjną pochwy, a działają szybciej i silniej, niż podawane doustnie tabletki. Odbywając stosunek należy używać prezerwatyw, a podczas zaostrzenia objawów choroby w ogóle unikać kontaktów seksualnych. Podczas menstruacji dobrze jest często zmieniać podpaski, wkładki oraz tampony. Ponadto, nie poleca się stosować papieru toaletowego nasączonego olejkami zapachowymi, gdyż on również może uczulać.

Profilaktycznie zaleca się stosowanie preparatów przeznaczonych do higieny okolic intymnych. Odpowiednie środki dostępne są na stronie www.lactovaginal.pl.

Zabiegi te nie powinny jednak zastąpić wizyty u ginekologa, gdyż tylko badanie lekarskie może dać pewność, z czym ma się do czynienia.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ