Cukrzyca – jakie są jej główne objawy i najbardziej negatywne skutki?

0
1361

Jedna z chorób cywilizacyjnych, groźna dla zdrowia, może skutkować zawałem serca, śpiączką, a nawet zgonem. Cukrzyca – choroba ludzi starszych, młodych, a nawet dzieci. Dowiedz się więcej na jej temat i sprawdź, jak rozpoznać jej objawy.

Czym jest cukrzyca?

Cukrzyca to – mówiąc najprościej – choroba metaboliczna, którą charakteryzuje podwyższony poziom glukozy w krwi. Cukrzyca ma ścisły związek z defektem działania lub produkcji insuliny, co może skutkować poważnymi powikłaniami. Igły do glukometra, cykliczne badania czy odwiedzanie miejsc takich jak gabinet lekarski lub sklep medyczny to codzienność chorych na cukrzycę pacjentów.

Cukrzyca uznawana jest za chorobę cywilizacyjną, czyli taką, na którą wpływ ma styl naszego życia, a jej występowanie jest bardzo szerokie i ma tendencję do wzrostu. Nie jest zakaźna, ale groźna, bowiem nieleczona stanowi jedną z głównych przyczyn przedwczesnych zgonów. Co zatem powinniśmy o niej wiedzieć?

Typy cukrzycy

W przypadku cukrzycy możemy mówić o dwóch głównych jej typach, które różnią się nie tylko pod kątem objawów, ale także skutków i sposobów leczenia.

Cukrzyca typu 1 charakteryzuje się nagłymi i szybko narastającymi objawami. Pojawia się przede wszystkim u osób w okresie dojrzewania lub u dzieci. Główną i najbardziej niebezpieczną jej konsekwencją jest śpiączka na skutek rozwoju kwasicy ketonowej. Przy dużym niedoborze insuliny, komórki zaczynają wykorzystywać do celów metabolicznych lipidy, co prowadzi do wzmożonej produkcji ciał ketonowych. Objawy, które powinny zaniepokoić otoczenie osoby chorej na cukrzycę typu 1 to wymioty i bóle brzucha, zaburzenia świadomości i oddech o słodkim zapachu.

Cukrzyca typu 2 jest bardziej popularna i dotyka przede wszystkim osoby po 35 roku życia. Objawy ujawniają się stopniowo i powoli. Wysoki poziom cukru utrzymujący się we krwi przez dłuższy czas może natomiast prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych i licznych powikłań, takich jak zaburzenia pracy narządów. Objawy cukrzycy typu 2 to przede wszystkim znaczne osłabienie i drażliwość, trudno gojące się rany, czy brak czucia w stopach lub dłoniach.

Jakie są główne objawy cukrzycy?

Cukrzyca ma wiele objawów, uzależnionych od typu choroby czy stopnia jej zaawansowania. Do głównych, czy też najczęściej obserwowanych przez pacjentów z cukrzycą typu 1 i 2 należą między innymi takie objawy jak:

  • Suchość w ustach
  • Wzmożone pragnienie lub głód
  • Szybka utrata wagi
  • Osłabienie, zmęczenie
  • Drażliwość i nerwowość
  • Problemy z koncentracją
  • Częste oddawanie moczu
  • Moczenie nocne

Cukrzyca 2 typu, jeśli jej przebieg jest długotrwały, charakteryzuje się ponadto objawami takimi jak:

  • Problem z gojeniem się ran lub spowolnienie tego procesu
  • Nawracające infekcje skórne
  • Obrzęki
  • Zapalenie dziąseł
  • Mrowienie dłoni i stóp

Cukrzyca – konsekwencje nieleczenia

Jednym z głównych skutków nieleczonej cukrzycy jest wspomniana kwasica i śpiączka ketonowa. Dotyczy to jednak jedynie typu 1 choroby. Osoby z cukrzycą, które zauważają u siebie objawy takie jak zawroty głowy, ból w klatce piersiowej, nudności czy zaburzenia świadomości, wymagają nagłej hospitalizacji. Śpiączka i kwasica mleczanowa to inna konsekwencja choroby, jaką jest cukrzyca. Występuje w obu typach, w tym częściej w 2 niż w 1. Bóle brzucha, wymioty i ogólne osłabienie to objawy, których nie można bagatelizować.
Znanym większości przykrym skutkiem nieleczenia cukrzycy jest hipoglikemia, czyli niski poziom cukru we krwi. Taki stan może powodować zbyt duża dawka insuliny lub innych leków zaleconych przez lekarza w celu leczenia cukrzycy. Jeśli cierpimy na cukrzycę i odczuwamy takie objawy jak zimne poty, zaburzenia koncentracji, problemy z mową, czy trudności z widzeniem, może to być sygnał ostrzegający przed hipoglikemią.
Cukrzyca ma także powikłania długoterminowe. Do przewlekłych konsekwencji tej choroby należą przede wszystkim powikłania narządowe, takie jak cukrzycowa choroba nerek, czy retinopatia, która może skutkować nawet ślepotą.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ