Czkawka: jak nad nią zapanować?

0
2712

Dopaść może każdego z nas, choć w większości przypadków jest ona przejściowym problemem, pojawiającym się od czasu do czasu. Są jednak i takie osoby, którym czkawka może poważniej utrudniać życie. W jaki sposób można sobie poradzić z takim problemem? Oto kilka sprawdzonych sposobów, dzięki którym każdy z nas będzie mógł skuteczniej pokonać czkawkę.

Zacznijmy od wyjaśnienia, skąd tak właściwie biorą się problemy z czkawką. W większości przypadków jest skutkiem nadmiernej ilości pokarmu zalegającego w żołądku. Czkawka może być jednak wywołana przez stres, nie brak też osób, w przypadku których problemy z czkawką są skutkiem zbytniego ochłodzenia ciała. Takie sytuacje są sprawą normalną, a czkawka nie wiąże się w ich przypadku z żadnymi poważnymi skutkami. Nieco inaczej przedstawia się jednak sytuacja tych osób, w przypadku których czkawka wiąże się z chorobami ośrodkowego układu nerwowego, nieżytu żołądka lub chorób jelit. W ich przypadku ataki czkawki mogą sprawić sporo problemów. Co można zrobić, by łagodzić takie dolegliwości?

Leczenie czkawki lub kolki u noworodka może polegać m. in. na wprowadzeniu pewnych zmian do swego menu. Wykluczenie mięsa i jego przetworów może przynieść pozytywne efekty i korzystnie wpłynąć na samopoczucie pacjenta. Pomocne w walce z czkawką mogą się też okazać kompresy, np. te z chłodnego naparu z rumianku. Wypijanie przed każdym posiłkiem filiżanki ciepłego wywaru z nasion anyżu lub soku z cebuli to kolejne sposoby na czkawkę, z których mogą skorzystać osoby mające z ta przypadłością wyjątkowo duże problemy.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ