Czy dzieci mogą nosić soczewki kontaktowe

0
9922
Czy dzieci mogą nosić soczewki kontaktowe

Soczewki odpowiednio przechowywane, czyszczone i użytkowane są bezpieczne dla oka. Nie ma przeciwwskazań do noszenia ich także przez dzieci. Wybór bardziej zależy od odpowiedzialności i stanu zdrowia oka młodej osoby, niż od jej wieku.

Od jakiego wieku można nosić soczewki kontaktowe

Nie ma określonej granicy wieku, od której można już nosić szkła kontaktowe. Decyzja o ich noszeniu przez dziecko zależy, nie tyle od jego wieku, ale bardziej stanu zdrowia oczu, okoliczności i cech charakteru. Same soczewki, jeśli nie są jednodniowe, wymagają pielęgnacji, a ich noszenie – odpowiedzialności. Zapominanie o ich zdejmowaniu na noc czy nieprzemywanie ich w płynie może skończyć się podrażnieniem oczu, a nawet stanem zapalnym. Tego, jak dobrać soczewki kontaktowe rodzic dowie się w gabinecie okulistycznym. Specjalista, po badaniu wzroku, oceni, czy dziecko może chodzić w soczewkach czy nie.

Soczewki kontaktowe dla dzieci a odpowiedzialność

Decydując się na soczewki dla dziecka, warto zastanowić się wcześniej, czy poradzi sobie ono z odpowiedzialnością użytkowania ich. Wymagają one bowiem codziennego mycia i zdejmowania przed snem. Niewyjęcie soczewek na noc może spowodować niedotlenienie oka, co objawia się obrzękiem rogówki, światłowstrętem i pogorszeniem widzenia. Należy też pamiętać, aby ręce, którymi wkłada się soczewkę, były zawsze czyste – podobnie jak pojemnik do przechowywania „szkieł”.

Soczewki kolorowe dla dzieci

Soczewki kolorowe można nosić, nie mając żadnej wady wzroku. Pozwalają one podkreślić naturalną barwę oka lub całkowicie ją zmienić, co może być np. dopełnieniem fantazyjnego kostiumu na bal przebierańców. Przed zakupem warto zasięgnąć rady specjalisty, bo zdarza się, że soczewki kupione, np. przez Internet, nie mają zatwierdzenia FDA, czyli amerykańskiej Agencji Żywności i Leków.

Od ilu lat można nosić soczewki kolorowe 

Podobnie jak w przypadku soczewek korygujących wzrok, noszenia soczewek kolorowych nie uzależnia się od wieku dziecka. Jeżeli młoda osoba będzie umiała ich używać zgodnie z zaleceniami okulisty, nie ma przeciwwskazań do założenia ich. Nie zaleca się pożyczania swoich soczewek innym osobom. Należy postępować zgodnie z instrukcjami na opakowaniu i przeznaczeniem soczewek, np. w jednodniowych nie można chodzić przez kilka dni. Złe użytkowania ich może spowodować np.: zaczerwienienia, obrzęki, kłucie, swędzenie, łzawienie lub suchość oka, a nawet ból.

[Głosów:25    Średnia:2.3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ