Czy poród jest bolesny? Co czuje kobieta w trakcie porodu?

0
3553
Czy poród jest bolesny

Poród kojarzony jest zarówno z pięknym momentem kobiecego życia, jakim jest wydanie potomstwa na świat, ale także z trudami, które są z tym nierozerwalnie związane. Wiadomo, że poród nie przebiega lekko, łatwo i przyjemnie, a jedynie jego efekt finalny, czyli ujrzenie własnego dziecka rodzi satysfakcję i uśmiech na twarzy. W przypadku różnych kobiet poród ma odmienny przebieg, dlatego nie można tego stanu poddawać generalizacji, jednak bez względu na intensywność bólów porodowych, z pewnością dla żadnej z Pań nie jest to przyjemne doznanie. Warte jest ono jednak poświęcenia i nieco samozaparcia.

Wiele kobiet, które jeszcze nie rodziły dziecka zadaje sobie pytanie odnośnie odczuć kobiet rodzących. Potrafi to spędzić sen z powiek, ale odpowiednie przygotowanie w tym zakresie może zdecydowanie pomóc kobiecie.

Poród – jak to jest?

Niektóre kobiety dobrze wspominają swój poród. Jeśli nie był on zbyt trudny to w zasadzie odrobina wysiłku pozwoliła paniom wydać na świat upragnione potomstwo. Z kolei kobiety, które rodziły długo, będąc narażone na wiele nieprzyjemnych doznań, w szczególności związanych ze skurczami porodowymi, z pewnością nie wspominają tego dnia z rozrzewnieniem. Mimo, ze natura wyposażyła kobiety w swojego rodzaju mechanizm obronny, który po porodzie umożliwia im umiejętne odsunięcie negatywnych wspomnień na bok, w pewien sposób „zapomnieć”, to jednak niektóre z Pań zachowują w pamięci wiele nieprzyjemnych doświadczeń. W obliczu dużego cierpienia, pojawienie się dziecka na świecie jest w pewnym sensie pomocne, ale nie stanowi lekarstwa. Niektóre kobiety nie odczuwają obaw przed kolejną ciążą i porodem, a są takie, które z premedytacją odkładają plany powiększenia na później, a niektóre nie zdecydują się nigdy więcej na poród. Czy zawsze wynika to z przebiegu porodu? A może również z innych czynników leżących po stronie kobiety, takich jak przykładowo: niska odporność na ból, stres, negatywne nastawienie bądź brak odpowiedniej wiedzy/ przygotowania w tym zakresie. Często pomocą służą szkoły rodzenia, które wiele rzeczy uświadamiają kobietom i dzięki temu niwelują bądź zmniejszają ich strach a zwiększają motywację i samozaparcie.

Odczucia podczas porodu

Odczuwanie bólu jest kwestią indywidualną. To samo dotyczy samego przebiegu porodu. Niektóre z Pań rodzą bardzo szybko, akcja porodowa jest intensywna i dynamiczna, a niektóre z kobiet rodzą powoli, przechodząc dość długo przez wszystkie fazy porodu. Jedyne co można stwierdzić na pewno to to, że każda z Pań przejdzie przez określone, następujące po sobie fazy porodu. Są one następujące:

– rozwieranie szyjki macicy,
– poród dziecka,
– wyparcie łożyska.

Pierwsza faza porodu

Każdy poród jest również zwiastowany przez skurcze porodowe, które w pierwszej fazie nie są zbyt częste i intensywne. Są one odczuwane jak bóle miesiączkowe, podczas których również mamy do czynienia ze skurczami macicy. Skurcze, które występują co 5 minut i utrzymujące się około minuty to już zwiastun rychłego porodu. Zaczynają one nabierać na sile, w tym czasie główka dziecka zaczyna napierać na szyjkę macicy, a ta ulega stopniowemu rozszerzaniu się. To moment, w którym część kobiet odczuwa coś w rodzaju dyskomfortu, ale dla niektórych kobiet tego typu doświadczenie, które jeśli szczególnie przeciąga się w czasie może okazać się bardzo wyczerpujące. Kobietom w tym momencie zaleca się ćwiczenia rozluźniające, typu skakanie na piłce, oddechy. W skrajnych sytuacjach, gdy ból wydaje się być nie do zniesienia w tym momencie najlepiej jest podać znieczulenie zewnątrzoponowe. Dodatkowo mogą wystąpić na tym etapie bóle krzyżowe, nóg, przyspieszenie akcji serca, a w skrajnych sytuacjach wszystkie te dolegliwości mogą prowadzić do wymiotów.

Druga faza porodu

To moment kiedy rozwarcie szyjki macicy jest już na tyle duże, że następuje rozciąganie mięśni miednicy i krocza. Dziecko powoli się przesuwa, zaczyna napierać, a kobieta zaczyna odczuwać związany z tym dyskomfort w postaci bólu i silnego parcia. W tym momencie zazwyczaj kobiecie zalecane jest parcie, co wymaga wkładu niemałego wysiłku. To moment, który jest bardzo wyczerpujący, bowiem zmęczona kobieta musi wykrzesać jeszcze siły na to by wydać dziecko na świat. Może to trwać kilka minut, a może nawet kilkadziesiąt. Gdy krocze nie jest wystarczająco elastyczne to wymagane jest jego nacięcie, aby główka dziecka zdołała się przecisnąć. Mimo, że brzmi to troszkę dramatycznie, to jednak sam zabieg nie jest bolesny, bowiem jest wykonywany w szczytowej fazie skurczu i nie ma możliwości by kobieta to odczuła. Trudnym momentem jest właśnie wypchnięcie główki, ale jeśli to zakończy się sukcesem to kolejne etapu porodu już nie powinny przysparzać zbyt wielu trudności.

Wyparcie łożyska

Po urodzeniu dziecka kobieta zazwyczaj rodzi także łożysko. Jeśli to się nie uda to lekarz wykonuje zabieg łyżeczkowania, aby usunąć je z macicy.

Moda na poród w wodzie

Rodzenie w wodzie zazwyczaj powoduje zmniejszenie dyskomfortu związanego z porodem. Przede wszystkim znosi w pewnym zakresie ból porodowy i sprawia, że staje się on dużo bardziej znośny. Ciepła woda pomaga kobiecie się rozluźnić, a odczuwanie skurczów porodowych i ogólnego napięcia staje się bardzie znośne. To alternatywna propozycja, która może okazać się pomocna w przypadku kobiet, które panicznie boją się tradycyjnego porodu.

[Głosów:5    Średnia:4.2/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ