Czy w soczewkach kontaktowych można spać?

0
2121
Czy w soczewkach kontaktowych można spać

Soczewki kontaktowe otworzyły przed ich użytkownikami szereg nowych możliwości, w tym do wykonywania wielu czynności, które w okularach niekoniecznie były najlepszym pomysłem. Pływanie, bieganie, granie w siatkówkę, koszykówkę, piłkę nożną czy choćby biwakowanie, dzięki soczewkom nie sprawia większych trudności. Jedyne, o czym trzeba pamiętać to zachowanie odpowiedniej higieny i świat stoi otworem! Często pojawia się pytanie, czy w soczewkach kontaktowych można spać, albo chociaż ucinać sobie drzemkę? Czy tak czynność jest bezpieczna i zdrowa dla naszych oczu?

Spanie lub drzemka kontra soczewki

Bywa, że noszenie soczewek kontaktowych jest tak dla nas komfortowe, że zapominamy o ich istnieniu i zapadamy w drzemkę. Długa jazda w pociągu czy autobusie, wiele godzin spędzonych w pracy czy zarwane nocki przy małym dziecku to tylko kilka z życiowych sytuacji, w których organizm dopomina się o chwilę odpoczynku. Jeśli krótka drzemka w soczewkach zdarza się raz na jakiś czas, raczej nic przykrego nie powinno się przydarzyć, chyba, że w trakcie snu potrzemy oko. Z całonocnym spaniem i regularnością drzemek sprawa ma się inaczej. Nie powinno się spać w soczewkach przeznaczonych do noszenia w trybie dziennym, czyli w większości standardowych soczewek: soczewkach kontaktowych miesięcznych, dwutygodniowych lub kwartalnych. Taki typ soczewek jest bezpieczny i przebadany pod kątem noszenia w ciągu dnia, czyli od poranka do wieczora przez czas określony przez producenta.

Spanie w soczewkach – możliwe konsekwencje

W czasie snu organizm człowieka przechodzi w różne fazy, podczas których gałka oczna jest w ruchu. Oko się wysusza i traci część nawilżenia, stając się tym samym bardziej wrażliwe na czynniki zewnętrzne – łatwo to zaobserwować, jeśli po wstaniu przetrzemy oczy a zaschnięta wydzielina w kanalikach łzowych nieprzyjemnie podrapie pod powieką. Analogicznie dzieje się z soczewką, która w trakcie snu również traci nawilżenie i elastyczność. Po kilku godzinach bez dostępu do powietrza może podrażnić oko, a jej ściągnięcie wiąże się z nieprzyjemnym szczypnięciem. Natomiast historie o tym, jakoby soczewka w nocy miała zawędrować na tył gałki ocznej i tam pozostać są mitem – to fizycznie niemożliwe. Spanie w soczewkach zwiększa ryzyko podrażnienia oka i wystąpienia różnych dolegliwości i chorób związanych z narządem wzroku – zaburzenia ostrości widzenia (przez nieprawidłowe ściąganie suchej soczewki z suchego oka), stany zapalne i infekcje. Dlatego jeśli zdarzy wam się zasnąć w soczewkach przeznaczonych do noszenia w ciągu dnia, pamiętajcie o tym, by po wstaniu przepłukać oko dużą ilością soli fizjologicznej lub obficie nawilżyć je nawilżającymi kroplami do oczu i po kilku minutach delikatnie spróbować zdjąć soczewkę. W takiej sytuacji lepiej dać odpocząć oczom od soczewek do następnego dnia. Jeśli nie macie pod ręką ani soli fizjologicznej, ani kropel nawilżających, spróbujcie się rozpłakać, a w ostateczności przemyjcie oczy płynem do soczewek, a nie zwykłą wodą z kranu, która może dodatkowo podrażnić oko.

W jakich soczewkach można spać?

W jakich soczewkach można spać

Spanie w soczewkach jest możliwe i bezpieczne, ale pod warunkiem, że zaopatrzycie się w ich odpowiedni typ, czyli w soczewki kontaktowe całodobowe (https://www.bezokularow.pl/soczewki-calodobowe). Można je nosić bez przerwy przez 30 dni i 29 nocy, ponieważ ich budowa na to pozwala – mają one większy poziom nawilżenia, są elastyczne i trwalsze. Nowoczesne soczewki całodobowe są wykonane z silikonu hydrożelowego. Poleca się je w szczególności osobom, które nie mają regularnego trybu życia i np. pracują na nocne zmiany, są rodzicami małych dzieci lub na co dzień są tak zajęci, że często zapominają o zdejmowaniu soczewek na noc. Mimo tego, że w soczewek kontaktowych całodobowych można bezpiecznie używać aż do miesiąca, warto co kilka dni je ściągać i dawać oczom odpocząć na parę godzin – dla zachowania lepszego zdrowia i higieny, zwłaszcza, jeśli nosicie taki typ soczewek bez przerwy przez cały rok. W takim wypadku zaleca się regularne wizyty u okulisty lub optometrysty i badanie narządu wzroku. Nie każda osoba może nosić takie soczewki – nie poleca się ich alergikom, osobom ze zdiagnozowanym zespołem suchego oka czy cukrzykom. Nie powinni z nich korzystać także młodsi użytkownicy. Jeśli zdarza wam się od czasu do czasu zasnąć w soczewkach kontaktowych, dużo lepszym wyborem będzie używanie soczewek jednodniowych. Czy soczewki całodobowe są droższe od standardowych? Tak, chociaż nie jest to duża różnica w cenie. Najlepiej zaopatrywać się w nie w sklepach internetowych, np. w https://www.bezokularow.pl/.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ