Czy warto stosować płyny do płukania jamy ustnej?

0
1332

Codzienne szczotkowanie zębów nie wystarczy, aby móc cieszyć się zdrowym i pięknym uśmiechem. Uzupełnieniem higieny powinny być płyny do płukania jamy ustnej, których specjalna formuła z łatwością dotrze w trudno dostępne miejsca, zapewniając większą efektywność pielęgnacji. Zawarte składniki aktywne, znajdujące się również w pastach do zębów, stanowić będą idealne dopełnienie szczotkowania. Posłużą także jako środek pielęgnacyjny stosowany między szczotkowaniem.

Płyn do płukania jamy ustnej – hit czy kit?

Nie ma co do tego najmniejszych wątpliwości, że regularne stosowanie płukanek do zębów powinno stać się częścią kompleksowej higieny jamy ustnej. Ich starannie opracowana receptura, która obejmuje składniki aktywne, dociera w każdy zakątek jamy ustnej, tym samym zwiększając zakres działania tradycyjnej pasty i szczoteczki. Choć stomatolodzy zalecają, aby płukać zęby po każdorazowym myciu, równie dobrze płyny do płukania jamy ustnej możemy stosować między szczotkowaniami, aby wyrównać poziom pH w buzi. W ten sposób ograniczony zostanie rozwój bakterii i ich wpływ na kondycję szkliwa. Co więcej, regularne płukanie pozwoli cieszyć się długotrwałym uczuciem świeżości.

Dla pacjentów po zabiegach dentystycznych i radioterapii

Płyn do płukania jamy ustnej wykazuje się działaniem odświeżającym, ale również antyseptycznym i przeciwpróchniczym. Polecany nie tylko osobom dbającym o prawidłową kondycję zębów, ale również pacjentom po zabiegach chirurgicznych w jamie ustnej, w czasie radioterapii czy osobom z ograniczeniami ruchowymi, u których tradycyjne szczotkowanie jest mocno utrudnione.

Płukanki dentystyczne o działaniu antyseptycznym okazują się wybawieniem po wielu zabiegach stomatologicznych, takich jak: ekstrakcje zębów, skaling czy wszczepianie implantów. Zawarta w nich chlorheksydyna przyspiesza gojenie się ran i dodatkowo zmniejsza widoczność płytki nazębnej.

Podobnie jest w przypadku pacjentów po zabiegach radioterapii. Stosowanie u nich płynów do płukania jamy ustnej zmniejsza odczyny popromienne, zapewniając świeżość i większą ochronę przed próchnicą. Płukanki wywierają również niebagatelny wpływ na choroby przyzębia, wspomagając leczenie zapalenia dziąseł. Z uwagi na płynną formę potrafią dotrzeć w trudno dostępne miejsca, zapewniając większą skuteczność higieny w porównaniu ze zwykłym szczotkowaniem.

Jaki wybrać?

Płyny do płukania jamy ustnej cechuje stale powiększająca się różnorodność. Nic zatem dziwnego, że wybór konkretnego produktu może stanowić dla wielu osób kłopot. W takich sytuacjach warto wybierać płukanki będące uzupełnieniem posiadanej serii pielęgnacyjnej do jamy ustnej, której skład uzupełni kurację.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJaka jest różnica pomiędzy CBD i THC?
Następny artykułJak działa koncentrator tlenu?
Redakcja ProHelvetia.pl
Tematyka prozdrowotna to nasza pasja. Kochamy zdrowo jeść, a sport pomaga nam odreagować od codziennego stresu. Mamy nadzieję, że choć trochę uda nam się zmienić Twoje nawyki :-)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ