Czy wiesz, że źle przechowujesz leki?

0
2208

Pamiętamy o tym, gdy chodzi o żywność: trzeba ją przechowywać tak, żeby się nie zepsuła. Mięso wsadzimy do lodówki albo zamrażarki, mąkę będziemy trzymać tam, gdzie jest sucho. A leki? Zdecydowana większość ludzi przechowuje je w łazience, niektórzy mają podręczne apteczki w kuchni. Jedni i drudzy popełniają błąd: w tych pomieszczeniach panuje, jeśli nie cały czas, to co jakiś czas, zgubna dla leków wilgoć. To niejedyny błąd, jaki popełniamy.

Nie wyrzucaj ulotki

Ulotka dołączona do opakowania może czasem irytować, bo utrudnia włożenie blistra z powrotem do pudełka. Często ją wyrzucamy, choć zawiera ona ważne informacje, które mogą nam być za jakiś czas potrzebne. Co zrobić, jeśli wyrzuciliśmy ulotkę, a chcemy się dowiedzieć czegoś ważnego o leku? Możemy skorzystać z serwisu https://baza-lekow.com.pl/. Znajduje się tam lista leków dostępnych na polskim rynku. Ten wykaz leków zawiera obszerne wskazówki co do postępowania z konkretnymi medykamentami. Możemy się z niego dowiedzieć, jakie jest prawidłowe stosowanie leków. Również dawkowanie leków to informacja, którą można znaleźć w tym serwisie.

Nie należy też odrywać ani odcinać pustych fragmentów blistrów, ponieważ możemy pozbawić się w ten sposób informacji o tym, jaki okres ważności mają dane leki. Wskazania lekarza nie przewidują przecież przyjmowania leków przeterminowanych.

Chroń leki przed wilgocią

Oprócz wyboru suchego miejsca do przechowywania, należy też pozostawiać dodawane do niektórych leków środki pochłaniające wilgoć. W żadnym wypadku nie wolno ich usuwać. Pojemniki, które zawierają taki środek oprócz leku, należy szczelnie zakręcać. Jeżeli lek ma postać tabletek w blistrach, należy je wyciskać, nie naruszając sąsiednich komór: każda z nich ma za zadanie ochronę tabletki.

Nie chomikuj, to nie ma sensu

Nie ma niczego złego w posiadaniu niewielkiego zapasu leków, zwłaszcza tych dostępnych bez recepty. Błędem jest natomiast przechowywanie lekarstw, które przepisał nam lekarz w ramach jakiejś kuracji. Jeśli po niej coś zostało, należy to odnieść do najbliższej apteki w celu utylizacji (leków nie wolno wyrzucać do śmietnika!). Takie medykamenty na nic nam się nie przydadzą, przecież nie przepiszemy ich sobie sami.

Co kilka miesięcy należy przejrzeć domową apteczkę i usunąć z niej wszystkie leki przeterminowane. Jeżeli w domu są dzieci albo osoby upośledzone umysłowo, w tym także chore na demencję lub Alzheimera, należy zadbać o to, by w żadnym razie nie miały do przechowywanych leków dostępu.

[Głosów:3    Średnia:5/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułRóżne powody korzystania z psychoterapii
Następny artykułMężczyzno! Wskakuj na rower!
Redakcja ProHelvetia.pl
Tematyka prozdrowotna to nasza pasja. Kochamy zdrowo jeść, a sport pomaga nam odreagować od codziennego stresu. Mamy nadzieję, że choć trochę uda nam się zmienić Twoje nawyki :-)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ