Czy zapalenie zatok może być jednym z objawów przeziębienia?

0
54
Czy zapalenie zatok może być jednym z objawów przeziębienia

Zapalenie zatok i przeziębienie to choroby powszechnie występujące zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym. Chociaż wiele osób traktuje je jako osobne dolegliwości, w rzeczywistości są ze sobą ściśle powiązane. Czym tak naprawdę jest zapalenie zatok? Czy może współwystępować podczas przeziębienia?

Przeziębienie a zapalenie zatok

Przeziębienie to w rzeczywistości potoczne określenie dla ostrego wirusowego zapalenia zatok przynosowych. W jego przebiegu pojawiają się lekkie objawy, np. katar, ból gardła, zmęczenie, kaszel. Zwykle nie towarzyszy im gorączka, a wszystkie dolegliwości ustępują w ciągu maksymalnie 10. dni.

Zapalenie zatok to również choroba o podłożu wirusowym, ale do jego rozpoznania konieczne jest wystąpienie co najmniej 2. objawów:

  • katar lub blokada nosa,
  • ból twarzy lub zaburzenia węchu.

Dodatkowo często towarzyszą im także inne symptomy, takie jak gorączka, złe samopoczucie czy nieprzyjemny zapach z ust. Dolegliwości mogą utrzymywać się od kilku dni do nawet 12. tygodni[1].

W przebiegu zapalenia zatok największym problemem jest nadprodukcja gęstej wydzieliny, która oblepia nabłonek dróg oddechowych i zaburza ich działanie. Odpowiada ona za większość objawów pojawiających się w trakcie choroby. Jej usuwanie jest utrudnione, ponieważ upośledza także pracę rzęsek, które w normalnych warunkach oczyszczają zatoki ze śluzu, transportując go na zewnątrz.

Zwykłe przeziębienie może przerodzić się w poważniejsze zapalenie zatok. Błona śluzowa dróg oddechowych jest ze sobą połączona, dlatego istnieje ryzyko, że drobnoustroje przeniosą się w jej inne rejony. Co gorsza, zaleganie gęstego śluzu sprzyja rozwojowi nadkażenia bakteryjnego, które może dodatkowo wydłużyć i zaostrzyć chorobę.

Leczenie zapalenia zatok

W leczeniu zapalenia zatok najważniejsze jest ich oczyszczenie z zalegającej wydzieliny, co pozwala złagodzić uciążliwe objawy zapalenia zatok. W tym celu stosuje się ziołowe leki o działaniu sekretolitycznym, które zawierają np. olejki eteryczne:

  • eukaliptusowy,
  • mirtowy,
  • pomarańczowy,
  • cytrynowy.

Nasilają one produkcję wodnistego płynu, który rozrzedza śluz i ułatwia jego usunięcie. Dodatkowo wzmacniają ruchy rzęsek na nabłonku dróg oddechowych, więc pobudzają mechanizmy oczyszczania zatok. Oprócz tego wspomniane olejki wykazują właściwości przeciwzapalne i odkażające, dzięki czemu mogą skrócić czas trwania choroby[2].

Rozrzedzanie i usuwanie wydzieliny pomaga uniknąć rozwoju nadkażenia bakteryjnego, a tym samym konieczności stosowania antybiotyku. Dlatego szybkie wdrożenie odpowiedniego leczenia jest kluczowe w łagodzeniu objawów zapalenia zatok. Działanie wspomnianych kapsułek na bazie olejków eterycznych możemy uzupełnić za pomocą:

  • preparatów stymulujących odporność – np. witaminy C czy cynku,
  • środków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych – najczęściej zawierają paracetamol lub ibuprofen. Mogą być stosowane do łagodzenia np. gorączki czy bólu głowy lub twarzy,
  • aerozoli do nosa – bazują na ksylo- lub oksymetazolinę, które obkurczają naczynia krwionośne w śluzówce nosa. Dzięki temu doraźnie zmniejszają obrzęk i ułatwiają oddychanie, jednak nie powinno się ich stosować dłużej niż 7 dni, ponieważ nadmiernie wysuszają błonę śluzową nosa[3].

Nie warto lekceważyć przeziębienia, a tym bardziej zapalenia zatok. Nieleczone mogą prowadzić do rozwoju poważniejszych dolegliwości, przy których konieczna będzie konsultacja z lekarzem.

[1] Rapiejko P., Talik P., Jurkiewicz D., Nowe możliwości leczenia ostrego zapalenia zatok przynosowych zgodnie z EPOS 2020, Otolaryngologia Polska 2021, 76(1): 29-39.

[2] Nurzyńska-Wierdak, R. (2015). Terapeutyczne właściwości olejków eterycznych. Annales Universitatis Mariae Curie-Skłodowska, 25(1): 1-19.

[3] Arcimowicz, M. (2021). Ostre zapalenie zatok przynosowych w codziennej praktyce. Otolaryngologia Polska, 75(4): 40-50.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ