Czym jest trening mentalny?

0
1201
trening mentalny

Określony sposób myślenia nierzadko decyduje o niepowodzeniach lub sukcesach życiowych. Skutecznym sposobem na wypracowanie właściwego nastawienia jest profesjonalny trening mentalny.

Trening mentalny – co to takiego?

Obecnie coraz większa liczba trenerów personalnych oferuje swoim klientom ten wyjątkowy rodzaj treningu. Jednym z nich jest trener mentalny z wieloletnim doświadczeniem – Adrian Bugno. Ale czym tak właściwie jest trening mentalny? Odpowiadając jednym zdaniem, jest to praca nad właściwym sposobem myślenia. Podejście i nastawienie do wielu spraw ma ogromny wpływ na jakość życia osobistego, rodzinnego i zawodowego. Decyduje także o naszych małych i wielkich sukcesach oraz kondycji psychicznej i fizycznej. Sesje treningowe z trenerem mentalnym Adrianem Bugno mają na celu uwolnić pełen potencjał drzemiący w danym człowieku. Poznanie swoich możliwości oraz ograniczeń pomoże lepiej radzić sobie ze stresem oraz kreować życie w sposób odpowiadający naszym marzeniom.

Na czym polega trening mentalny sportowców?

Psychologia sportu to dziedzina, która zajmuje się wytrenowaniem mentalności sportowca. Zawodnicy osiągający spektakularne wyniki sportowe charakteryzują się nie tylko talentem i pracowitością ale także odpowiednim sposobem myślenia. Jeśli chodzi o ten ostatni, niektórzy sportowcy musieli pokonać długą drogę, by stał się ich własnością. Tymczasem osiągnięcie sukcesu będzie możliwe jedynie wtedy, gdy zadziała każdy z wymienionych trzech czynników. I o ile talent jest rzeczą wrodzoną, to zarówno ciężka praca jak i odpowiednie podejście zależy od nas samych. Wiele osób uprawiających sport ma ogromny potencjał, którego rezerwy są głęboko ukryte w psychice. Ich wydobycie jest możliwe dzięki zastosowaniu profesjonalnego treningu mentalnego. Ograniczeniem w kwestii pełnego wykorzystania potencjału są różnego rodzaju blokady psychiczne. Rolą skutecznego treningu mentalnego jest pozbycie się tych blokad i spowodowanie, by dany zawodnik uwierzył we własne siły i wykorzystał 100% swoich możliwości.

Techniki treningu mentalnego

Trening mentalny zakłada wykorzystanie wielu technik prowadzących do osiągnięcia sukcesu. Do najpopularniejszych należy technika wyobrażeniowa, wyznaczanie celów, dialog wewnętrzny oraz relaksacja.

Technika wyobrażeniowa

Owa technika polega na tworzeniu w myślach obrazów oraz odtwarzaniu konkretnych doświadczeń. Pomaga przyswajać nowe umiejętności, ulepszać technikę, wzmóc koncentrację, korygować najczęstsze błędy oraz radzić sobie ze stresem. Metoda jest szczególnie przydatne przed zawodami. Jej zastosowanie pomaga oswoić się z nowym miejscem oraz konkretnym obiektem.

Wyznaczanie celów

Prawidłowe wyznaczanie celów obejmuje ustalenie czasu i miejsca ich realizacji oraz planu działania prowadzącego do ich osiągnięcia. Cel powinien być realny i wychodzić od samego sportowca a nie osób postronnych.

Dialog wewnętrzny

Jak wskazuje nazwa owej techniki, polega ona na przeprowadzaniu rozmowy samemu ze sobą. Powtarzanie w myślach bądź na głos motywujących zdań może mieć zaskakującą siłę oddziaływania. Taki dialog może obejmować pochwały, dopingujące zachęty czy wyrażanie doceniania dla samego siebie. Omawiana technika umożliwia kontrolowanie emocji a także wzmaga koncentrację oraz pewność siebie zawodnika.

Relaksacja

Kolejnym istotnym elementem treningu mentalnego jest relaksacja. Jej głównym celem jest nabycie umiejętności radzenia sobie ze stresem oraz kontrolowania emocji i ciała. Zrelaksowany zawodnik z pewnością podejmie mniej niewłaściwych decyzji aniżeli ten spięty i sparaliżowany. Pamiętając o tym, że silny duch to silne ciało, niejednemu z nas uda się osiągnąć prawdziwy sukces z pomocą trenera mentalnego Adriana Bugno!

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ