Data ważności kosmetyków

0
3658
Data ważności kosmetyków

Każda z nas posiada kosmetyki, które stosuje regularnie, codziennie lub przynajmniej raz w tygodniu. Jesteśmy w stanie kontrolować ich termin przydatności, gdyż zużywamy je dość szybko. Co jednak z kosmetykami, które są przez nas wykorzystywane okazjonalnie? Co z takimi, które wciśnięte w głąb szuflady lub ukryte w czeluściach szafki są przez nas zapomniane? Odkrywamy je podczas porządków i nierzadko żal nam je wyrzucić, bo były drogie lub mamy nadzieję jeszcze z nich skorzystać. To niekiedy prawdziwe skarby w postaci oszałamiającej pomadki na wielkie wyjście lub cieni do powiek na karnawałową imprezę. A może chodzi o balsam wyszczuplający, który w każdej chwili może nam się przydać?

Niestety mamy złą wiadomość. Musisz koniecznie dokonać przeglądu nieużywanych dawno pomadek, lakierów do włosów i paznokci, kremów, balsamów i innych kosmetyków. Data ważności umieszczona na ich opakowaniu, to termin, którego powinniśmy przestrzegać podobnie, jak w przypadku artykułów spożywczych.

Kosmetyki a okres przydatności

Produkty do pielęgnacji dzielimy na takie, które posiadają na opakowaniu datę ważności i takie, które jej nie mają. Producent nie ma obowiązku określać konkretnego terminu, po którym produkt może nam zaszkodzić, jeśli czas ten jest dłuższy niż 30 miesięcy. Jest też kolejna istotna kwestia. Mimo obowiązującego terminu ważności musimy uważać, by nie stosować specyfiku zbyt długo po jego otworzeniu. Zdarza się tak, jeśli producent umieszcza na produkcie symbol PAO, który po angielsku znaczy Period After Opening – czas po otwarciu, a występuje pod symbolem słoiczka z uchylonym wieczkiem. Liczba miesięcy np. 6M, 12M zobowiązuje nas do przestrzegania określonego czasu, w którym możemy bezpiecznie korzystać z naszego kosmetyku. Oczywiście jeśli w styczniu otwierasz krem ważny do marca, a z symbolem 6M, nie oznacza to bynajmniej, że możesz go stosować do końca czerwca.

Przykładowe terminy ważności kosmetyków

Może się zdarzyć, że będziemy mieli trudności z rozszyfrowaniem daty przydatności produktu. Ważne, by odszukać na opakowaniu nr partii, która pomoże nam uzyskać pożądaną informację przy pomocy internetowych narzędzi, takich jak Świeżomierz i angielskojęzyczny Cosmetic Calculator. Dodatkowo pamiętajmy, aby stosować się do terminów przydatności obowiązujących po otwarciu opakowania, a wynoszą one odpowiednio:

– maskary – od 6 miesięcy do roku,
– fluidy, podkłady – od 12 miesięcy do dwóch lat,
– pomadki – do 2 lat,
– lakiery do paznokci – od 6 miesięcy do 1,5 roku,
– cienie, pudry i róże – do 3 lat,
– kremy do twarzy – do 2 lat,
– szampony – do roku.

Powyższe informacje są orientacyjne i umowne, w konkretnych przypadkach powinniśmy się kierować własnymi obserwacjami i stanem, w jakim znajduje się dany kosmetyk. Jeśli nie pamiętamy, jak długo już z niego korzystamy, sprawdźmy, jak pachnie, jaki ma wygląd i konsystencję. Jest kilka wskazówek, które pozwolą nam oddzielić dobre produkty od przeterminowanych.

Jak wyglądają kosmetyki, które powinnaś wyrzucić?

Zdarza się, że na dnie butelki z produktem wytrąca się osad i jest to naturalny proces nie wpływający na jego skuteczność, o czym informuje nas producent. W pozostałych przypadkach rozwarstwienie kosmetyku świadczy o jego nieprzydatności. Kremy i podkłady mogą pokryć się pleśnią, zmienić zapach, wyglądać nieświeżo. Dotyczy to także pomadek, które nie tylko zmieniają zapach, ale mogą także pokryć się kropelkami wody lub oleju. Wszelkie specyfiki na bazie tłuszczu będą pachniały w charakterystyczny sposób. Szampony, toniki i płyny do demakijażu łatwo rozpoznamy po kolorze, który zmienia się na mniej intensywny. Zmiana barwy dotyczy również lakierów do paznokci, które oprócz tego zasychają i mocno gęstnieją. Kremy w tubce zazwyczaj rozwarstwiają się w ten sposób, że wypływa z nich najpierw woda lub olej, natomiast tusze i maskary najłatwiej poznamy po tym, że stają się suche i zmieniają konsystencję na grudkowatą.

Na trwałość preparatów wpływa też sposób, w jaki z nich korzystamy. Jeśli pozwalamy, by różnego rodzaju aplikatory stały się siedliskiem bakterii, znacznie obniżamy termin przydatności produktów do spożycia. Dbajmy o czystość gąbek, pędzelków, nakładajmy kremy szpatułkami, lub myjmy dłonie, jeśli mamy zwyczaj nakładać je wyłącznie opuszkami palców.

Przydatność produktów a ich przechowywanie

Nie bez powodu producenci kosmetyków umieszczają na opakowaniach szczegółowe informacje dotyczące ich przechowywania. Zaleceń tych należy przestrzegać, jeśli zależy nam, by stosowany przez nas specyfik zachowywał jak najdłużej swoje właściwości, a nam nie wyrządził szkody np. w postaci uczulenia. Najwięcej szkody przynosi kosmetykom zbyt wysoka temperatura, stałe narażenie na ciepło lub działanie promieni słonecznych. Podobnie szkodzą także sztuczne źródła światła, jak oświetlenie łazienki w postaci lampy, podświetlanej półki, czy wnętrza szafki. Najczęściej producenci zalecają, by ich produkty przechowywać w suchych, chłodnych i ciemnych miejscach. Zatem wilgotna, pełna pary, gorąca łazienka zdecydowanie odpada. Nie popełnisz błędu, gdy rzadko używany podkład, lakier do paznokci lub pomadkę umieścisz w dyskretnym zakamarku lodówki. To znacznie przedłuży trwałość tych kosmetyków.

Każda z nas mniej więcej orientuje się, jak szybko zużyje dany preparat, nie ma zatem powodu, by kupować je na zapas, w promocyjnych opakowaniach, to tylko złudna okazja – w rzeczywistości przeterminowany kosmetyk będziemy zmuszone wyrzucić.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ